Masz Netię? Będziesz mieć Cyfrowy Polsat, ale to nie musi być zła wiadomość

Gorące tematy Zakupy Dołącz do dyskusji (60)
Masz Netię? Będziesz mieć Cyfrowy Polsat, ale to nie musi być zła wiadomość

Cyfrowy Polsat wyrażał zamiar przejęcia Netii już od wielu miesięcy, jednak do koncentracji niezbędne było udzielenie zgody przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

UOKiK staje na straży, by żaden z podmiotów działających na rynku nie uzyskał dominującej pozycji nad swoimi konkurentami, mogąc tym samym na przykład narzucać drakońskie ceny. Analizy następują nie tylko w skali krajowej, ale i lokalnej.

Dla przykładu – nie tak dawno temu opisywaliśmy scenariusz, w którym UPC wycofało się z przejęcia Multimedia Polska, ponieważ UOKiK wyraził zaniepokojenie, że w przynajmniej kilku miastach stałoby się ono dostawcą mediów tak wielkim, że niemalże monopolizującym lokalny rynek. O tym, że Cyfrowy Polsat przejmuje Netię pisaliśmy już w lutym tego roku, stwierdzając jednogłośnie, że teraz wszystko w rękach jednego człowieka – i wcale nie jest to Zygmunt Solorz-Żak.

Cyfrowy Polsat może zdaniem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów – i to może bezwarunkowo – przejąć Netię, dzięki czemu finalizacja przejęcia będzie możliwa. Już w grudniu 2017 odkupowano część akcji Netii od akcjonariuszy, w tym m.in. Mennicy Polskiej.

Cyfrowy Polsat przejmuje Netię

Moim zdaniem to będzie dobra wiadomość dla klientów Netii, która delikatnie utraciła jakiś czas temu inicjatywę na rynku medialnym. Mieli infrastrukturę, ale powoli stawało się oczywiste, że nie osiągną pozycji pozwalającej godnie rywalizować z największymi, zaś poczynania na rynku reklamowo-ofertowym były pozbawione entuzjazmu.

Cyfrowy Polsat od jakiegoś czasu łapie wiatr w żagle (mogę być nieobiektywny z racji tego, że ostatnio pozyskali prawa do mojej ukochanej Ligi Mistrzów) i z pewnością nie zabraknie tam entuzjazmu infrastrukturalnego.

Przejęcie Netii to dla Cyfrowego Polsatu (pozostającego w bardzo bliskiej relacji właścicielskiej i ofertowej z Plusem) nie tylko telewizja, ale i możliwość poszerzenia oferty o mocny internet stacjonarny, światłowód i większy potencjał pakietyzacji usług. Do tej pory najbardziej kompletnym usługodawcą na rynku było pod względem oferty Orange, jednakże Plus/Cyfrowy Polsat/Netia ma ten atut, że prócz usług dostępu do internetu czy telewizji, dysponuje również własnym imperium medialnym z możliwością pakietowania kanałów.