Masz Netię? Będziesz mieć Cyfrowy Polsat, ale to nie musi być zła wiadomość

Gorące tematy Zakupy dołącz do dyskusji (60) 13.05.2018
Masz Netię? Będziesz mieć Cyfrowy Polsat, ale to nie musi być zła wiadomość

Jakub Kralka

Cyfrowy Polsat wyrażał zamiar przejęcia Netii już od wielu miesięcy, jednak do koncentracji niezbędne było udzielenie zgody przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

UOKiK staje na straży, by żaden z podmiotów działających na rynku nie uzyskał dominującej pozycji nad swoimi konkurentami, mogąc tym samym na przykład narzucać drakońskie ceny. Analizy następują nie tylko w skali krajowej, ale i lokalnej.

Dla przykładu – nie tak dawno temu opisywaliśmy scenariusz, w którym UPC wycofało się z przejęcia Multimedia Polska, ponieważ UOKiK wyraził zaniepokojenie, że w przynajmniej kilku miastach stałoby się ono dostawcą mediów tak wielkim, że niemalże monopolizującym lokalny rynek. O tym, że Cyfrowy Polsat przejmuje Netię pisaliśmy już w lutym tego roku, stwierdzając jednogłośnie, że teraz wszystko w rękach jednego człowieka – i wcale nie jest to Zygmunt Solorz-Żak.

Cyfrowy Polsat może zdaniem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów – i to może bezwarunkowo – przejąć Netię, dzięki czemu finalizacja przejęcia będzie możliwa. Już w grudniu 2017 odkupowano część akcji Netii od akcjonariuszy, w tym m.in. Mennicy Polskiej.

Cyfrowy Polsat przejmuje Netię

Moim zdaniem to będzie dobra wiadomość dla klientów Netii, która delikatnie utraciła jakiś czas temu inicjatywę na rynku medialnym. Mieli infrastrukturę, ale powoli stawało się oczywiste, że nie osiągną pozycji pozwalającej godnie rywalizować z największymi, zaś poczynania na rynku reklamowo-ofertowym były pozbawione entuzjazmu.

Cyfrowy Polsat od jakiegoś czasu łapie wiatr w żagle (mogę być nieobiektywny z racji tego, że ostatnio pozyskali prawa do mojej ukochanej Ligi Mistrzów) i z pewnością nie zabraknie tam entuzjazmu infrastrukturalnego.

Przejęcie Netii to dla Cyfrowego Polsatu (pozostającego w bardzo bliskiej relacji właścicielskiej i ofertowej z Plusem) nie tylko telewizja, ale i możliwość poszerzenia oferty o mocny internet stacjonarny, światłowód i większy potencjał pakietyzacji usług. Do tej pory najbardziej kompletnym usługodawcą na rynku było pod względem oferty Orange, jednakże Plus/Cyfrowy Polsat/Netia ma ten atut, że prócz usług dostępu do internetu czy telewizji, dysponuje również własnym imperium medialnym z możliwością pakietowania kanałów.

60 odpowiedzi na “Masz Netię? Będziesz mieć Cyfrowy Polsat, ale to nie musi być zła wiadomość”

  • Od pół roku jadę na umowie bezterminowej i stale mnie atakują ofertami totalnie z kosmosu. Od XX czasu łącze 20/1 i ni cholery przyspieszyć, a konsultantki rabaty na abonament wciskają, ubezpieczenia sprzętu RTV i serwisantów RTV. Mało brakło a pewnie by mi OC i ubezpieczenie opon próbowali sprzedać ;] Gdzie oni się zgubili? Telewizje mają beznadziejną i niestabilną a do tego łącza jak z przed 10 lat.

   • no masz racje net od 5lat do 20Mb/s wysylanie maks 60kb/s u mnie! 2018r..
    teraz mam pingi po 400ms co jakis czas ale problemu nie widza..
    lokalny dostawca juz swiatlowod proponuje a netia taka wielka i lipa

   • Mam identyczną sytuacje, tyle że u mnie bezterminowa już od kilku lat. A telefonów samej netii mam zablokowanych jakieś piętnaście ;)

 1. …a u mnie na wsiurze stare druty wiszą, światłowód kończy się przed remizą chociaż lata temu zakopano puste rury. Netia oferuje tylko telefon sznurkowy i sznurkowy byle jaki internet… Może Polsat przejmie urząd gminy i wreszcie skanalizuje ten bardak w „dolinie krajobrazowej”… Internet może i pod sklepem, przy winie, jest niezbędny, ale goowna do potoku lecą i bez internetu…

 2. Nie rozumiemy się: handlarze impulsami działają na starej strukturze po TPSA. Stoją krzywe słupy, wiszą luźne druty a lokalni „dostawcy”? Toż to też sklepikarze z impulsami. Nie ma kto zainwestować. Najczęściej czekają na gminę, a ta potrzebuje kasy nas wodę i ścieki. Poza tym: komu na wsi popegeerowskiej potrzebny internet?

 3. Wbrew pozorom to bardzo popularny model infrastruktury na mniejszych wsiach. Panie, jakie LTE, 3g to jest luksus czasami :)

 4. No ładnie, to po to rezygnowałem z CP na rzecz internetowej telewizji w Netii, żeby teraz znowu mieć CP? ;)

 5. Ja kablówki mieć nigdy nie będę z tego powodu bardzo ubolewam jednak gdyby to mnie przyszła kablówka z cp to wziąłbym internet tylko bo telewizję to mają marna

 6. No to możesz powspominać Kargula i Pawlaka przychodząc pod nasz sklep. Zresztą, wsiura niedaleko Lubomierza, gdzie film kręcili. Ale do tematu: dlaczego ja mam kombinować z mobilnym (nie uznaję ślipotania za internetem po komórkach) kiedy wszystko jest. Światłowód główny kończy się przy remizie, rury są zakopane. Tylko powciągać światłowody i powywalać niezliczone słupy poprzechylane w różnych kierunkach.

 7. Netia ma swietne propozycje jeali chodzi o intenet i tv… Nie ma szansy, zeby jakikolwiek operator przebil je cenowo. Nie rozumiem skad tyle nieciekawych opini o tym operatorze… Na swoich laczach, ktorych swoja droga jest coraz wiecej maja opcje naprawde mocnej konfiguracji oferty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *