Pimpuś nie gryzie? Nikogo to nie obchodzi. Znacznie zaostrzono kary za wyprowadzanie psów bez smyczy – nawet do 5000 zł

Gorące tematy Codzienne Zbrodnia i kara Dołącz do dyskusji (1147)
Pimpuś nie gryzie? Nikogo to nie obchodzi. Znacznie zaostrzono kary za wyprowadzanie psów bez smyczy – nawet do 5000 zł

Pimpuś na spacerze bez smyczy i biegnący za nim właściciel, który każdemu tłumaczy „spokojnie, Pimpuś nie gryzie„? Nikogo to nie powinno obchodzić, bo właśnie czterokrotnie podniesiono wysokość grzywny za wyprowadzanie psów bez smyczy.

Zupełnie nie rozumiem właścicieli psów, którzy uparcie twierdzą, że wyprowadzanie psów bez smyczy to dobry pomysł. Może do nadmierne zaufanie do zwierzęcia, a może nie do końca poprawnie rozumiane pojęcie wolności. Oczywiście jest różnica między puszczeniem psa luźno na odludnej polanie a spacerowaniem tak przez miasto pełne ludzi. Niemniej jednak nawet najlepiej wyszkolone psy mogą się czymś zestresować i zachować się w niespodziewany sposób.

Pimpuś może nie przemieni się nagle w niebezpiecznego potwora, ale może dotkliwie pogryźć. To na właścicielu spoczywa obowiązek zapobiegania takim sytuacjom. Własnie w tym celu wymyślono smycze i kagańce, a także prawo, które nakłada na właścicieli obowiązek ich kontrolowania. Art. 10a w ustępie trzecim zakazuje wyprowadzania psa bez możliwości jego kontroli.

3. Zabrania się puszczania psów bez możliwości ich kontroli i bez oznakowania umożliwiającego identyfikację właściciela lub opiekuna.
4. Zakaz, o którym mowa w ust. 3, nie dotyczy terenu prywatnego, jeżeli teren ten jest ogrodzony w sposób uniemożliwiający psu wyjście.

Wyprowadzanie psów bez smyczy zagrożone grzywną nawet do 5000 zł

Prawo w tym przypadku jest klarowne. Co do zasady pies na spacerze musi mieć kaganiec i być prowadzony na smyczy( szczegółowo regulują to zazwyczaj przepisy prawa miejscowego). Niestosowanie się do tego obowiązku jest wykroczeniem. Do tej pory za wyprowadzanie psów bez smyczy groziła kara grzywny do 250 zł. Ustawodawca jednak uznał, że to zdecydowanie za mało i postanowił zaostrzyć kary.

15 listopada weszła w życie nowelizacja kodeksu wykroczeń, która czterokrotnie zwiększyła wysokość grzywny za wyprowadzanie psów bez smyczy. W niektórych wypadkach możliwe jest nawet zastosowanie kary ograniczenia wolności.

Art. 77 § 1. Kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do 1000 złotych albo karze nagany.

Koniec z rozmnażaniem mopsów i buldogów francuskich – te rasy psów nie mogą już nawet swobodnie oddychać

To jednak nie wszystko. Jeżeli zachowanie zwierzęcia stwarza zagrożenie dla życia lub zdrowia człowieka, jego właściciel może zostać ukarany ograniczeniem wolności, naganą lub grzywną nawet do 5000 zł.

§ 2. Kto dopuszcza się czynu określonego w § 1 przy trzymaniu zwierzęcia, które swoim zachowaniem stwarza niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia człowieka, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny albo karze nagany.