Nie wszędzie polecimy na wakacje. Do niektórych krajów obowiązuje zakaz lotów, część państw z kolei wprowadza dla Polaków kwarantannę

Zagranica Zdrowie Dołącz do dyskusji (447)
Nie wszędzie polecimy na wakacje. Do niektórych krajów obowiązuje zakaz lotów, część państw z kolei wprowadza dla Polaków kwarantannę

Wakacje na półmetku, a lista możliwych destynacji zmienia się jak w kalejdoskopie i niebezpiecznie kurczy. W życie weszło rozporządzenie, które określa kraje, co do których obowiązywać będzie zakaz lotów w sierpniu. To jednak niejedyne przeszkody. W niektórych krajach, pomimo szczerych chęci, po prostu nas nie chcą.

Do jakich państw nie można latać?

Sytuacja w naszym kraju nie jest tak optymistyczna, jak chcieliby tego politycy. Z tego powodu pewnie jakaś część z nich przeżyła szok, że są kraje, które nie życzą sobie naszych odwiedzin — Litwa wprowadza kwarantanne dla Polaków. Oczywiście Litwa to nie jedyny europejski kraj, który nie życzy sobie turystów znad Wisły. Podobne zdanie ma m.in. Łotwa, Estonia, Ukraina, Gruzja, Australia, Izrael, Japonia, Maroko, Norwegia, Nowa Zelandia, Rosja, czy Tunezja.

Wjazd do większości z tych krajów wiązać się będzie z 14-dniową kwarantanną odbytą na własny koszt oraz wykonaniem testów, za które również zapłacimy sami. To niezbyt optymistyczna wizja, zwłaszcza że część z nich stanowi dość popularny kierunek wakacyjny. Do tego dochodzi również fakt, że sytuacja jest dość dynamiczna i zmienia się z dnia na dzień. Planowanie pozostałej części wakacji jest więc dość utrudnione.

Wakacyjnych planów nie polepsza również fakt, że w dalszym ciągu naszych odwiedzin w wielu z tych krajów nie życzy sobie również Polska. Bardzo duże poruszenie sprawiło ogłoszenie nowego rozporządzenia, które weszło w życie 12 sierpnia 2020 r. i obowiązuje do 25 sierpnia 2020 r. Na liście znalazły się 44 kraje, co do których wprowadzono zakaz lotów cywilnych. Co prawda rozporządzenie nie zakazuje odwiedzania tych krajów, ale zawieszenie lotów znacząco utrudnia obranie ich za swój wakacyjny kierunek, choćby przez to, że podróż będzie musiała odbyć się samochodem.

Zakaz lotów w sierpniu

Na liście zamieszczonej w rozporządzeniu znalazły się: Bośni i Hercegowina, Chiny, Czarnogóra, Demokratyczna Republika Wysp Świętego Tomasza i Książęcej, Rosja, Brazylia, Andora, Arabia Saudyjska, Bahrajn, Królestwo Eswatini, Izrael, Katar, Kuwejt, Argentyna, Armenia, Chile, Republika Dominikańska, Meksyk, Ekwador, Republika Gabońska, Republika Gwatemali, Republika Hondurasu, Irak, Kazachstan, Kirgistan, Kolumbia, Kosowo, Kostaryka, Macedonia, Malediwy, Mołdawia, Peru, Panama, RPA, Salwador, Serbia, Singapur, Republika Surinamu, Oman, USA, Republika Zielonego Przylądka, Luksemburg, Boliwia i Wspólnota Bahamów.

Oczywiście zawieszenie lotów nie jest równoznaczne z zakazem wjazdu. W sporej części z nich nie zostanie na nas nałożona nawet kwarantanna. Podobnie w przypadku powrotu, również nie będziemy musieli jej odbyć.