Zwolnienie z ZUS i postojowe w nowej formie – dla części firm – trafiło do podpisu prezydenta. Sejm uwzględnił część poprawek Senatu

Finanse Firma Dołącz do dyskusji (249)
Zwolnienie z ZUS i postojowe w nowej formie – dla części firm – trafiło do podpisu prezydenta. Sejm uwzględnił część poprawek Senatu

Ustawa nazywana „drugą tarczą dla turystyki” trafiła do podpisu prezydenta. Ostatecznie Sejm przyjął kilka poprawek zaproponowanych przez Senat, jednak zmiany są niewielkie. 

Zwolnienie z ZUS i postojowe dla turystyki i nie tylko

Prace nad „drugą tarczą dla turystyki” trwały już od jakiegoś czasu. Przepisy mają na celu przede wszystkim pomoc branży turystycznej, chociaż skorzysta też część podmiotów z innych branż.

Co zakłada ustawa antykryzysowa dla branży turystycznej? Przede wszystkim możliwość zwolnienia ze składek ZUS dla podmiotów, których przeważająca działalność jest oznaczona jednym z kodów PKD wymienionych w ustawie. Ze zwolnienia skorzystają zatem m.in. agenci turystyczni, piloci i przewodnicy, podmioty działające w branży organizacji wystaw, targów i kongresów czy firmy prowadzące tzw. pokoje zagadek. Ustawa przewiduje jednak nie tylko zwolnienie z ZUS dla turystyki, ale także – świadczenie postojowe. Przedsiębiorcy będą musieli jednak (oprócz posiadania odpowiedniego kodu PKD) spełnić także inne, dodatkowe warunki.

W Senacie zgłoszono kilka poprawek, które miały poszerzyć krąg przedsiębiorców uprawnionych do pomocy. Senatorowie chcieli na przykład, by przy kryterium spadku przychodów przedsiębiorcy musieli brać pod uwagę jedynie miesiące najważniejsze dla turystyki. Oprócz tego chcieli również, by możliwe było zwolnienie z ZUS do końca roku czy poszerzenie listy kodów PKD uprawniających do uzyskania pomocy (m.in. o agencje reklamowe z kodem 73.11Z).

Ostatecznie Sejm przychylił się do symbolicznego złagodzenia kryterium spadku przychodów (z 80 do 75 procent). Wydłużono również okres zwolnienia ze składek ZUS – do 30 września (pierwotnie zwolnienie miało obejmować okres czerwiec-sierpień 2020). Na więcej ustępstw jednak się nie zdecydowano. Jak poinformowało Ministerstwo Rozwoju, prace nad ustawą zostały oficjalnie zakończone. Teraz gotowy projekt trafi do podpisu prezydenta.

Powstanie też Turystyczny Fundusz Zwrotów

Warto jednocześnie pamiętać, że tzw. druga tarcza antykryzysowa dla turystyki przewiduje też rozwiązania inne niż zwolnienie z ZUS dla turystyki czy świadczenie postojowe dla części przedsiębiorców. Projekt zakłada również powstanie Turystycznego Funduszu Zwrotów, do którego ma trafić 300 milionów złotych. Środki z funduszu trafią z kolei do osób, które np. wykupiły wycieczkę z biura podróży (ale ta nie odbyła się ze względu na epidemię), a jednocześnie nie zgodzili się na przyjęcie vouchera na poczet przyszłych imprez turystycznych. Należy jednak równocześnie pamiętać, że firmy turystyczne będą musiały ponieść część kosztów (m.in. dokonać wpłat w wysokości 7,5 proc. łącznej wartości wypłat objętych wnioskiem).