Zwolnienie ze składek ZUS od czerwca do końca roku, pół roku świadczenia postojowego. Są kolejne postulaty

Finanse Firma dołącz do dyskusji (17) 09.09.2020
Zwolnienie ze składek ZUS od czerwca do końca roku, pół roku świadczenia postojowego. Są kolejne postulaty

Edyta Wara-Wąsowska

Zwolnienie ze składek ZUS od czerwca do końca roku, podobnie jak świadczenie postojowe? Rzecznik MŚP apeluje do senatorów, by wzięli pod uwagę postulaty zgłaszane przez przedstawicieli m.in. branży turystycznej. Jutro Senat ma głosować nad poprawkami komisji gospodarki narodowej. 

Zwolnienie z ZUS do końca roku. Rzecznik MŚP apeluje w imieniu przedsiębiorców z różnych branż

W Senacie trwają prace nad ustawą, która umożliwi części przedsiębiorcom zwolnienie ze składek ZUS na trzy miesiące (od czerwca do sierpnia br.) i otrzymanie świadczenia postojowego. Na ten moment wydaje się mało prawdopodobne, by cokolwiek zmieniło się w procedowanej ustawie, jednak rzecznik MŚP apeluje do senatorów (którzy jutro mają głosować poprawki zgłoszone przez jedną z komisji), by wzięli pod uwagę postulaty przedstawicieli branż, których ustawa dotyczy. Autorami tych postulatów mają być m.in. prezes Izby Turystyki Rzeczypospolitej Polskiej, prezesi Dolnośląskiej i Krakowskiej Izby Turystycznej czy przedstawiciele nieformalnej Oddolnej Inicjatywy Ratowania Turystyki. Czego oczekują?

Po pierwsze – by zwolnienie ze składek ZUS zostało przedłużone do końca roku, a nie jak w obecnym brzmieniu projektu – o trzy miesiące. Dodatkowo – by z tej możliwości mogło skorzystać więcej przedsiębiorców. Wśród nich mieliby się znaleźć pośrednicy turystyczni, hotele i obiekty noclegowe czy np. przedsiębiorcy, których przeważająca działalność to działalność pozostałych agencji transportowych. Co jednak równie ciekawe, zwolnienie z ZUS do końca roku miałoby przysługiwać także… agencjom reklamowym.

Nie tylko zwolnienie z ZUS do końca roku, ale także – świadczenie postojowe

To jednak nie wszystko. Postulaty obejmują również świadczenie postojowe – które również, zdaniem autorów propozycji, powinno być wypłacane do końca roku (od czerwca). Podobnie jak w przypadku zwolnienia z ZUS autorzy postulatów domagają się także rozszerzenia listy kodów PKD uprawniających do świadczenia. Wśród nich ponownie miałyby znaleźć się np. agencje reklamowe, ale i – działalność portali internetowych czy „pozostała działalność związana ze sportem”. Jeśli chodzi z kolei o kryterium spadku przychodów (trzeba je spełnić, by móc ubiegać się o świadczenie postojowe), zdaniem przedsiębiorców należałoby uwzględnić spadek przychodów z miesięcy najważniejszych dla turystyki.

Wymienione wyżej postulaty popiera Rzecznik MŚP.

Zmiany mało prawdopodobne

Uwzględnienie postulatów wydaje się jednak mało prawdopodobne. Dla państwa oznaczałoby to co najmniej podwojenie kosztów wsparcia. Dodatkowo należy też pamiętać, że branża turystyczna zyskała także na Polskim Bonie Turystycznym. Ponadto wiele firm turystycznych i tak nie osiąga zbyt wysokich przychodów w miesiącach jesienno-zimowych; dla rządzących będzie to kolejny argument, by nie przedłużać wsparcia.

17 odpowiedzi na “Zwolnienie ze składek ZUS od czerwca do końca roku, pół roku świadczenia postojowego. Są kolejne postulaty”

 1. PKD 93.19 – pozostała działalność związana ze sportem

  Szybciutko wpisujcie sobie ten kod do CEIDG, to nic nie kosztuje. Jak go uzasadnić, wymyślicie później.

  • To musi być główny PKD. A nie tak łatwo uzasadnić główny PKD znacząco odbiegający od rzeczywistej działalności gospodarczej, szczególnie jeśli zmiana głównego PKD nastąpiła tuż przed ubieganiem się o świadczenia postojowe.

    • Można sobie zmienić PKD nawet po wejściu ustawy i ubiegać się o dotacje. Ale co z tego jak rzeczywista działalność odbiega od deklarowanej i przy pierwszej kontroli się nie wybroni. A gdybym był urzędnikiem to do kontroli w pierwszej kolejności typowałbym te firmy które w czasie kryzysu zmieniały główny PKD na taki żeby się ubiegać o dotację.

   • Tylko jeśli masz spółkę wpisaną do KRS. W przypadku zwykłej DG możesz wpisać sobie ile chcesz kodów i od czasu wprowadzenia CEIDG nie ponosisz opłat.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *