Rodzice, którzy chcą otrzymać 300 plus, muszą się pospieszyć. W innym wypadku na świadczenie będą czekać znacznie dłużej

Codzienne Dołącz do dyskusji (75)
Rodzice, którzy chcą otrzymać 300 plus, muszą się pospieszyć. W innym wypadku na świadczenie będą czekać znacznie dłużej

Rodzice, którzy chcą otrzymać 300 plus, powinni złożyć wniosek do końca sierpnia. Jeśli zrobią to później, to – jak ostrzega samo ministerstwo – na świadczenie będą czekać znacznie dłużej. 

300 plus – wniosek najlepiej do końca sierpnia

Dobry Start, czyli świadczenie znane powszechniej jako 300 plus – jest jednorazowe i przyznawane co roku jako wsparcie dla wszystkich uczniów rozpoczynających rok szkolny. Jest to zatem tzw. wyprawka szkolna – czyli środki, które (przynajmniej w założeniu) rodzice dziecka mają wydać np. na potrzebne mu przybory szkolne, strój gimnastyczny itd. Co ważne, rząd nie wprowadził kryterium dochodowego, co oznacza, że świadczenia trafiają do wszystkich rodzin, w których dzieci realizują obowiązek szkolny. Warto przy tym pamiętać, że 300 plus nie przysługuje studentom oraz dzieciom uczęszczającym do szkół i zerówek.

Jednocześnie, aby otrzymać świadczenie na dziecko, rodzice muszą co roku składać odpowiedni wniosek. Jak poinformowało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, o 300 plus najlepiej złożyć wniosek do końca sierpnia – wtedy rodzice mogą mieć pewność, że pieniądze trafią do nich nie później niż 30 września. Jeśli wniosek złożą później – w październiku albo listopadzie – wsparcie trafi do rodziny w ciągu dwóch miesięcy od złożenia wniosku. Tym samym warto złożyć wniosek jeszcze w sierpniu.

300 plus w ramach świadczenia Dobry Start wypłaca ZUS. A to oznacza, że świadczenia mogą być zagrożone

W tym roku nastąpiły jednak zmiany w programie Dobry Start. Wypłatę świadczenia od roku szkolnego 2021/2022 przejmuje ZUS. To zresztą nie jest jedyna zmiana – od tego roku wnioski można składać jedynie drogą elektroniczną. Rodzice mogą złożyć wniosek na trzy sposoby:

  • przez PUE ZUS,
  • za pośrednictwem portalu informacyjno-usługowego Emp@tia (na stronie https://empatia.mpips.gov.pl/),
  • przez bankowość elektroniczną.

Dla niektórych rodzin konieczność złożenia wniosku drogą online wiąże się z problemami – m.in. ze względu na brak dostępu do internetu czy sprzętu komputerowego. Dobra wiadomość jest natomiast taka, że w wybranych przez ZUS placówkach Poczty Polskiej pracownicy ZUS pomogą zainteresowanym osobom założyć konto na PUE ZUS i złożyć wniosek. Pracownicy ZUS będą dyżurować także w siedzibach urzędu miasta i gminy. Pomoc w złożeniu wniosku można też otrzymać, przychodząc do placówki ZUS. Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku pieniądze trafią na konto bankowe.

Wnioski można składać do 30 listopada, ale jeszcze jednym argumentem przemawiającym za pospieszeniem się z dopełnieniem formalności jest sytuacja w ZUS. Związkowa Alternatywa ostrzega, że jesienią – jeśli postulaty pracowników Zakładu nie zostaną spełnione – zacznie się strajk. To z kolei może zablokować wypłatę wszystkich świadczeń z ZUS.