REKLAMA
  1. Home -
  2. Praca -
  3. Za bałagan na stanowisku pracy grozi kara od pracodawcy. A w skrajnych przypadkach - nawet zwolnienie dyscyplinarne
Za bałagan na stanowisku pracy grozi kara od pracodawcy. A w skrajnych przypadkach - nawet zwolnienie dyscyplinarne

Bałagan na stanowisku pracy wydaje się mało istotnym drobiazgiem. W rzeczywistości jednak naraża pracownika na karę, w skrajnych przypadkach nawet na zwolnienie dyscyplinarne. Zgodnie z przepisami kodeksu pracy, dbałość o porządek i ład na stanowisku pracy należy do podstawowych obowiązków pracowniczych.

Dbałość o ład i porządek w miejscu pracy jest jednym z podstawowych obowiązków pracowniczych

Wydawać by się mogło, że pracodawca nie powinien co do zasady wnikać w to, jak wygląda biurko jego pracownika. Bałagan na stanowisku pracy jest jednak z punktu widzenia prawa pracy dużo poważniejszą sprawą, niż by się mogło wydawać na pierwszy rzut oka.

Pracodawca jak najbardziej może wymagać od swoich pracowników utrzymywanie miejsca pracy w porządku. Zgodnie z art. 100 §1 kodeksu pracy, pracownik jest obowiązany stosować się do poleceń przełożonych, które dotyczą pracy, jeżeli nie są one sprzeczne z przepisami prawa lub umową o pracę.

REKLAMA

Utrzymywanie miejsca pracy w należytym porządku może stanowić obowiązek pracowniczy wprost wskazany w naszej umowie o pracę. Taki zapis nie jest jednak niezbędny z punktu widzenia pracodawcy. Art 100 §2 zakłada z kolei, że pracownik powinien w szczególności przestrzegać regulaminu zakładu pracy i ustalonego w nim porządku pracy.

Pracownik jest również zobowiązany do dbałości o dobro i mienie swojego zakładu pracy. Kolejnym bardzo ważnym obowiązkiem jest konieczność przestrzegania przepisów i zasad BHP. Warto przy tym zauważyć, że obowiązki wskazane w art. 100 §2 stanowią absolutnie podstawowe obowiązki, jakie pracownik ma względem swojego pracodawcy.

REKLAMA

Jeżeli chodzi o bałagan na stanowisku pracy, to właśnie przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy będą tymi kluczowymi. Znajdziemy je również w kodeksie pracy. Mowa o art. 211 pkt 3). Zgodnie z tym przepisem, pracownik jest w szczególności zobowiązany dbać o należyty stan maszyn, urządzeń, narzędzi i sprzętu oraz o porządek i ład w miejscu pracy.

Nie ulega więc wątpliwości, że polecenie uporządkowania swojego biurka dotyczy pracy i jest jak najbardziej zgodne z przepisami prawa. Co jednak, jeśli pracownik nie zechce się podporządkować takiemu poleceniu?

REKLAMA

Bałagan na stanowisku pracy może stanowić w pełni uprawniony powód do zwolnienia pracownika

Ujęcie porządku i ładu w miejscu pracy jako element zasad bezpieczeństwa i higieny pracy ma dość poważne konsekwencje. Zgodnie z art. 108 §2, nieprzestrzeganie takich przepisów przez pracownika pozwala pracodawcy na zastosowanie nie tylko kar upomnienia i nagany, ale także kary pieniężnej. Kara za jeden taki incydent nie może przekraczać jednodniowego wynagrodzenia pracownika. Pieniądze pozyskane w ten sposób pracodawca musi przeznaczyć na poprawę warunków bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładzie pracy.

W skrajnych przypadkach bałagan na stanowisku pracy może być powodem zwolnienia dyscyplinarnego. Rozwiązanie przez pracodawcę umowy o pracę bez wypowiedzenia możliwe jest w razie stwierdzenia ciężkiego naruszenia przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych. Jak już wiemy, utrzymywanie porządku i ładu w miejscu pracy jak najbardziej się do nich zalicza.

REKLAMA

Zwolnienie dyscyplinarne w przypadku pracownika utrzymującego bałagan na stanowisku pracy najpewniej będzie jednak rzadkością. Mowa o przypadkach najbardziej skrajnych. Na przykład takich, w których bałagan stanowi realne zagrożenie dla zdrowia i życia a naruszenie obowiązków pracowniczych ma charakter uporczywy.

Pracodawca może jednak po prostu rozwiązać umowę o pracę z zachowaniem okresu wypowiedzenia. W orzecznictwie Sądu Najwyższego można znaleźć kilka przyczyn, gdy wypowiedzenie umowy o pracę na czas nieokreślony jak najbardziej jest usprawiedliwione. Należąc do nich: naruszenie obowiązków pracowniczych, odmowa wykonania uprawnionego polecenia pracodawcy, oraz niewłaściwe wykonywanie obowiązków to najczęściej spotykane przyczyny. Wszystkie można łatwo dopasować do przypadków odmowy uporządkowania swojego miejsca pracy.

Dołącz do dyskusji
Najnowsze
Warte Uwagi