Nowy banknot 800 zł? Na cześć Marii Konopnickiej i tego, że miała ósemkę dzieci

Finanse Gorące tematy Na wesoło Rodzina dołącz do dyskusji (647) 09.07.2019
Nowy banknot 800 zł? Na cześć Marii Konopnickiej i tego, że miała ósemkę dzieci

Edyta Wara-Wąsowska

O ile jesteśmy przyzwyczajeni do barwnych wypowiedzi posłów, senatorów i europarlamentarzystów, o tyle raczej nie kojarzą się nam one z przedstawicielami lub członkami innych instytucji państwowych (no dobrze, może z wyjątkiem Adama Glapińskiego, prezesa NBP). Tymczasem powodu do komentarzy postanowił tym razem dostarczyć prof. Eryk Łon, członek RPP. Chce wprowadzenia banknotu 800 zł. Na cześć Marii Konopnickiej… matki ósemki dzieci.

Nowy banknot 800 zł z wizerunkiem Konopnickiej

Stosunkowo niedawno do obiegu wszedł banknot 500 zł. Teraz – zdaniem prof. Eryka Łona, członka RPP – jest dobry moment na to, by wprowadzić banknot 800 zł. Dlaczego właściwie? Trzeba przyznać, że ta konstrukcja myślowa jest nieco zawiła. Najpierw bowiem profesor chwali np. zerowy PIT dla młodych, by chwilę później wyrazić zdanie, że teraz może młodzi Polacy (na skutek różnych działań rządu) nie będą już chcieli opuszczać kraju i chętniej założą rodzinę w Polsce. I właśnie to zakładanie rodziny najwyraźniej natchnęło prof. Łona do zaapelowania o banknot 800 zł. Uzasadnienie, które przesłał Polskiej Agencji Prasowej, jest na pewno… interesujące, tak to ujmijmy.

800 zł, bo Konopnicka miała ośmioro dzieci

Dlaczego banknot 800 zł i dlaczego z wizerunkiem Konopnickiej? Jak napisał do PAP, „Maria Konopnicka wraz z mężem wychowała dzieci ośmioro. Być może nawet chcąc uczcić jej pamięć i oddać twórczyni słów „Roty” należny hołd można by wprowadzić do obiegu banknot 800 złotowy z wizerunkiem Konopnickiej”. O tym, że Konopnicka jest uważana za jedną z najwybitniejszych polskich pisarek w historii, mężczyzna zdaje się nie pamiętać. Ewentualnie nie jest to dla niego takie istotne.

Co interesujące, swój argument o wychowaniu przez Konopnicką wielu pociech podpiera faktem, że nowa przewodnicząca Komisji Europejskiej (Ursula von der Leyen) wychowała podobno dotychczas siedmioro dzieci. Czyli „też stawiała na dzietność”.

Nie można nie odnieść wrażenia, że ta logika jest dość pokrętna. Dodatkowo tworzenie nowego banknotu i proponowanie czyjegoś wizerunku ze względu na to, ile dzieci wychował jest… dyskusyjne, jeśli chcemy pozostać w dyplomatycznym tonie. Można jednak powątpiewać w to, by nowy banknot faktycznie został wprowadzony do obiegu.

647 odpowiedzi na “Nowy banknot 800 zł? Na cześć Marii Konopnickiej i tego, że miała ósemkę dzieci”

 1. Jestem za, Konopnicka na księży mówiła klechy, nie cierpiała kościoła katolickiego i była LGBT :)

  • Co tam jej cały dorobek literacki, kogo to obchodzi? Ważne, że „nie cierpiała kościoła katolickiego i była LGBT :)”

  • Może i prywatnie nie cierpiała, ale sto lat temu trzeba było takie rzeczy ukrywać, więc jedyne na co sobie mogła pozwolić, to wyrzucanie Grzegorzowi XVI, że potępił powstanie listopadowe (podobnie jak Słowacki).

  • Miałem to samo napisać.. i tak pieniądz wciąż traci wartość w PL. Zakupy spożywcze są coraz droższe inflacja galopuje. I już 100zł nic nie znaczy.

 2. Hmm pan profesor powinien chyba zajrzeć na wikipedie… Konopnicka faktycznie urodziła ośmioro dzieci, ale że dwoje umarło zaraz po urodzeniu, to wychowywała jedynie sześcioro.
  I to wychowywanie to szło jej tak średnio, jedna z córek skończyła w zakładzie zamkniętym, całkowicie olana przez matkę… zostaje więc piątka…
  Banknot 500zł już mamy….

  • Nie umiesz liczyć tak jak trzeba. Jesteś jakaś taka… kanalia z tego gorszego sortu. Nienawiść przez cie przemawia ;)

   Urodziła 8 dzieci? Urodziła!
   Zmarło ich 2? Zmarło!
   Miała dwa cycki? Miała!

   8 + 2 = 10 – 2 = 8

   Proste, kruła mać!?

   :D :)

 3. Ciekawe gdzie i za co kto będzie tym płacił. Nie kto będzie coś takiego chciał przyjąć.
  Już z Sobieskim widywałem jaja.

  • Poczekaj to tylko przygotowania do gwałtownego skoku inflacji i drukowania kolejnych 0 na banknotach.

  • Jak to gdzie? W warzywniaku.
   Pomidorki, ogórki, pietruszka, sałata, trochę wiśni i truskawek… i 800 pln
   Jak tak dalej pójdzie to jakoś specjalnie długo nie będziemy musieli czekać…

 4. Henryk VIII Tudor miał sześć żon i z każdą próbował płodzić dzieci. Może tak na 600 zł go wrzucić?

 5. Przyzwyczajmy się do wypuszczania nowych banknotów. Niedługo wszyscy znów będziemy milionerami albo i miliarderami.

  • Już chyba nikt nie dostaje wypłaty w banknotach, w tym roku wprowadzono obowiązek przelewania wynagrodzenia na konto (które jest darmowe, jeśli ktoś nie ma).

 6. No i bardzo dobrze. A wam jak zwykle normalność przeszkadza. Chętnie byście widzieli banknot ze zbokami z LGBTAGD

   • Raczej biseksualistką – miała męża, którego porzuciła, kochanka którego w sumie tez porzuciła i kochankę, której nie porzuciła…
    aczkolwiek ciężko stwierdzić na 100%, wtedy ludzie raczej nie chwalili się na prawo i lewo z kim i co robią…
    matką polką też nie była, w sumie pewnie gdyby nie czasy to by dzieci mężowi zostawiła i poszła…

 7. Tak, tak wprowadzili 500 złotowy banknot, teraz planują 800 złotowy. Najlepiej aby wprowadzili jeszcze 1000, 2000, 3000 będzie łatwiej wypłacać wynagrodzenie. Przyjdzie czas na zakupy i płacimy banknotem 800 zł za zakupy za 25.50 zł i jak tu potem wydawać resztę jeśli się skończy w kasie a w kolejce ludzie z samymi 500, 800 zł papierkami a zakupy za 2.49… Wiem, że można płacić tymi powyżej 200 zł za rachunki no ale po cholere takie nominały? Istnieją banki, karty płatnicze, zbliżeniowe. Po co dawać takie nominały? Takimi nominałami jedynie za duże rachunki zapłacimy bo kto wyda resztę z 800 zł po zapłacenia 25.50 za zakupy w niedzielę jak pracodawca wyda tylko w tych ogromnych nominałach… Bezsens totalny!
  Ahhh polityka polski psuje ten kraj, najlepiej wynieść się stąd na stałe…

 8. Nie mogła być jednocześnie lesbijką, gejem i resztą. Chociaż teraz to już podobno tacy są :D

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *