Sprawdź, czy masz takie banknoty w portfelu. Możesz sporo zyskać

Finanse Dołącz do dyskusji
Sprawdź, czy masz takie banknoty w portfelu. Możesz sporo zyskać

Chociaż większość z nas traktuje banknoty jedynie jako środek płatniczy, dla niektórych są one perłami w koronie. Co sprawia, że jeden banknot może być wart więcej niż inny? Odpowiedź tkwi w numerach seryjnych i nie tylko w nich.

Nietypowe kombinacje liter i cyfr, takie jak symetryczne układy czy powtarzające się sekwencje, mogą podnieść wartość banknotu nawet kilkaset razy. Chociaż sklep spożywczy raczej nie zaproponuje nam więcej za banknot o szczególnym numerze seryjnym, to kolekcjonerzy często są gotowi szeroko otworzyć swoje portfele po to, by wejść w posiadanie unikatowych egzemplarzy.

Banknoty w portfelu – sekret numeru seryjnego

Dla miłośników numizmatyki, banknoty z błędami lub nietypowo ułożonymi numerami seryjnymi są szczególnie cenne. Jeśli posiadamy tak wyjątkowe egzemplarze, możemy na nich sporo zarobić.

Dwie litery na początku numeru seryjnego, takie jak „ZA”, „YA”, „AA” lub „BB”, mogą znacznie podnieść wartość banknotu. Tak więc, jeśli jakimś cudem jesteś ich posiadaczem, to masz szczęście. Poza tym kolekcjonerów mogą zainteresować banknoty, których numer seryjny składa się wyłącznie z takich samych cyfr, np. tylko z czwórek, albo z cyfr ułożonych rosnąco. Ciekawe będą też banknoty z niskim numerem seryjnym. To przykładowo: 0000002. Z pewnością kolekcjonerzy zechcą zerknąć również na serie początkowe (typu: AA00) albo zastępcze powstałe ze względu na wadę w danym egzemplarzu. Uwadze hobbystów na pewno nie umknie banknot z numerem radarowym. Numer radarowy to specyficzny układ cyfr, który czytany od przodu do tyłu i odwrotnie brzmi tak samo. Przykład to: 1134311.

Od czego jeszcze zależy wartość banknotów?

Kolekcjonerzy płacą krocie za banknoty o unikatowych numerach seryjnych, mimo że w codziennym życiu wartość tych banknotów nie jest wyższa niż wskazuje na to ich nominał. Jeśli nie jesteście kolekcjonerami, pewnie trudno wam zrozumieć, dlaczego ktoś jest gotowy wydać kilka tysięcy złotych na banknot, którego nominalna wartość to zaledwie 50 czy 100 zł. Trzeba pamiętać, że dla wielu osób banknoty są nie tylko środkiem płatniczym, ale też cennym kawałkiem historii, symbolem epoki lub po prostu dziełem sztuki.

Faktyczna wartość starych monet czy banknotów zależy od ich nominału, rocznika, dostępności na rynku oraz stanu zachowania. I co ciekawe, banknot wartościowy wcale nie musi być bez skaz. Błąd drukarski na banknocie, w tym brak numeru seryjnego, może okazać się prawdziwym skarbem dla kolekcjonera.