Do 30 kwietnia można składać wnioski o dopłaty w ramach regionalnego programu. Do wzięcia nawet 40 tys. zł

Energetyka Finanse Dołącz do dyskusji
Do 30 kwietnia można składać wnioski o dopłaty w ramach regionalnego programu. Do wzięcia nawet 40 tys. zł

Tylko do jutra warszawski urząd przyjmuje wnioski o dofinansowanie na odnawialne źródła energii. Potencjalni beneficjenci mogą zyskać nawet 40 tys. zł dopłaty – o ile oczywiście złożą wniosek w terminie i spełnią odpowiednie warunki.

Dofinansowanie do OZE nawet do 40 tys. zł. Wnioski tylko do 30 kwietnia

Zazwyczaj osoby, które chcą uzyskać dofinansowanie np. do fotowoltaiki czy pomp ciepła, decydują się na złożenie wniosków w ramach programów Czyste Powietrze lub Mój Prąd. Warto jednak wiedzieć, że funkcjonują też programy regionalne. Na przykład jakiś czas temu nabór wniosków o dofinansowanie do OZE uruchomiła Warszawa; o dopłaty mogą starać się zarówno osoby fizyczne, jak i przedsiębiorcy, fundacje, a także wspólnoty mieszkaniowe i spółdzielnie.

Warunki otrzymania dofinansowania

Aby móc starać się o wsparcie z budżetu miasta, należy spełnić pewne warunki. Nieruchomość nie może być przede wszystkim ogrzewana źródłem ciepła na paliwo stałe ani olej opałowy. Dofinansowanie można otrzymać na zakup i montaż paneli fotowoltaicznych, pompy ciepła (powietrznej i gruntowej), kolektorów słonecznych i turbiny wiatrowej; maksymalna wysokość dofinansowania wynosi 40 tys. zł, minimalna – 15 tys. zł. Należy jednak mieć na uwadze, że aby dostać dofinansowanie, należy najpierw zawrzeć z urzędem umowę o udzielenie dotacji, a dopiero później rozpocząć realizację inwestycji.

Wniosek o dofinansowanie do OZE należy złożyć w Wydziale Obsługi Mieszkańców w dowolnym urzędzie dzielnicy. Wniosek można również przesłać pocztą, do Biura Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej; należy jednak pamiętać, że nabór wniosków kończy się już jutro, czyli 30 kwietnia. Dodatkowo za datę złożenia uznaje się datę wpływu do urzędu – tym samym złożenie wniosku za pośrednictwem poczty nie jest w tym momencie najlepszym rozwiązaniem.

Warto jednocześnie mieć świadomość, że oprócz dofinansowania do OZE mieszkańcy Warszawy mogą też ubiegać się o pokrycie nawet 70 proc. kosztów likwidacji źródeł ogrzewania na paliwo stałe lub olej opałowy.

Otwarte nabory wniosków o dofinansowanie do OZE

Osoby spoza Warszawy, które chciałyby otrzymać dofinansowanie do fotowoltaiki czy pomp ciepła, mogą składać wnioski w ramach programu Czyste Powietrze – muszą jednak pamiętać o zmianach w programie, które zostały wprowadzone 22 kwietnia (mowa o wyborze urządzenia; pompy ciepła, kotły na pellet i kotły zgazowujące drewno, na które można otrzymać dofinansowanie, będą musiały pochodzić ze specjalnej listy ZUM). Na ten moment zamknięty jest natomiast nabór wniosków do programu Mój Prąd – choć nowy powinien rozpocząć się jeszcze w II kwartale 2024 r.