Polacy chcą szturmować branżę IT. Już niemal co czwarta osoba myśli o zmianie zawodu

Praca Technologie Dołącz do dyskusji
Polacy chcą szturmować branżę IT. Już niemal co czwarta osoba myśli o zmianie zawodu

Branża IT cieszy się rosnącą popularnością – co nie powinno zresztą dziwić, jeśli pod uwagę weźmiemy średnie zarobki, jakie osiągają specjaliści w tej branży (i to nie tylko programiści). Może jednak zaskakiwać to, że niemal co czwarty Polak myśli o pracy w IT – i chce dla niej przebranżowić się i porzucić swój dotychczasowy zawód.

Niemal co czwarty Polak myśli o pracy w IT i zmianie zawodu

Praca w IT rozpala wyobraźnię wielu Polaków. Z raportów płacowych wynika, że zatrudnieni w tej branży mogą liczyć na zarobki znacznie wyższe, niż w handlu, wielu usługach, komunikacji czy finansach. W tym kontekście nie powinny zatem dziwić wyniki badania przeprowadzonego przez firmę Evolution, która jest globalnym twórcą i dostawcą oprogramowania do gier online. Badanie dotyczyło preferencji Polaków i tego, ilu z nich myśli o branży IT w kontekście własnej kariery.

Wyniki były jednoznaczne – niemal co czwarty Polak myśli o przebranżowieniu się i pracy w IT. Co – oprócz wysokich zarobków, które zresztą Evolution stara się zapewniać – sprawia, że coraz więcej osób rozważa przebranżowienie się i pracę w IT? Powodów jest kilka, a wśród nich:

  • wspomniane dobre zarobki (78,93 proc.),
  • możliwość pracy zdalnej (64,05 proc.)
  • możliwość nieustannego rozwoju (59,50 proc.),
  • udział w ciekawych projektach (57,85 proc.),
  • możliwość obcowania z nowymi technologiami (54,13 proc.).

Można zatem przypuszczać, że o przebranżowieniu się i rozpoczęciu kariery w IT myślą głównie młodzi ludzie – bo zazwyczaj to dla nich możliwość rozwoju czy ciekawa praca to jedne z najważniejszych kryteriów. Dochodzi do tego jeszcze praca zdalna, na którą w trakcie pandemii przeszło sporo osób. Część z nich została zmuszona do powrotu do biura. Nie bez znaczenia jest również swoboda; kandydaci liczą na elastyczne podejście do pracownika (43,80 proc. ankietowanych wskazało taką odpowiedź).

Jak branża IT, to co konkretnie?

Interesujące jest również to, o jakich konkretnie zawodach w branży IT myślą osoby, które byłyby gotowe przebranżowić się. Najwięcej ankietowanych w badaniu przeprowadzonym przez Evolution wskazało obszar testowania oprogramowania (30,17 proc.). To może być częściowo zaskakujące, zważywszy na to, że to praca w zawodzie programisty jest społecznie postrzegana jako najlepszy wybór w branży IT. Możliwe jednak, że ankietowani sugerowali się na przykład progiem wejścia do zawodu – praca na stanowisku testera oprogramowania jest łatwiejsza do zdobycia dla osoby bez dużego doświadczenia. Samo programowanie znalazło się na drugim miejscu (ten zawód wskazało 18,60 proc. ankietowanych), na trzecim – obsługa IT (11,60 proc.).

Z wyników badania można wyciągnąć jeszcze jeden wniosek – Polacy doskonale znają różne specjalizacje w IT. Blisko 40 proc. ankietowanych wybrałoby jeszcze inną drogę.

Preferencje Polaków to dobra wiadomość dla firm, które zamierzają rozwijać się w Polsce i zatrudniać specjalistów

Fakt, że niemal co czwarty Polak myśli o pracy w branży IT to również dobra wiadomość dla pracodawców. Jak twierdzi Senior HR Manager z Evolution Konrad Brominski,

To pokazuje z jak dużym potencjałem mamy do czynienia na polskim rynku, gdzie już w tym roku otworzymy swoje centrum inżynieryjne i docelowo zatrudnimy w nim 200 pracowników. Dodam, że w ciągu kilku miesięcy ⅓ stanowisk z tej puli została już obsadzona.

Tym samym firmy zajmujące się szeroko rozumianym oprogramowaniem, planujące rozwijać się w Polsce, mogą świętować – Polacy chętnie zapełnią wakaty specjalistów. Jak dodaje Brominski,

Jesteśmy bardzo zadowoleni z tej współpracy, dlatego cały czas szukamy nowych talentów w Polsce. Poza tym, że zatrudniamy głównie doświadczonych inżynierów, dajemy szansę również tym, którzy dopiero rozpoczynają karierę w IT. Dlatego też organizujemy darmowe bootcampy przygotowawcze dla wszystkich programistów, którzy chcieliby spróbować swoich sił w Scali, ale także TypeScript i zacząć swoją karierę w branży. Najlepsi uczestnicy mogą liczyć na zatrudnienie u nas.

Organizacja bootcampów to zresztą świetny pomysł również dla innych firm – zwłaszcza w sytuacji, gdy tak wiele osób myśli o przebranżowieniu się. Specjalne szkolenia i kursy wewnętrzne umożliwią wyposażenie pracowników w takie umiejętności, które będą niezbędne pracodawcy.