Black Friday 2021, o czym pamiętać w kwestii praw konsumenta

Zakupy Dołącz do dyskusji
Black Friday 2021, o czym pamiętać w kwestii praw konsumenta

Mimo, że Polacy znają Black Friday nie podchodzą do niego ze zbytnim entuzjazmem. Winne są sklepy, które rok rocznie wykorzystują ten dzień do taniego marketingu oferując, mówiąc delikatnie średnie promocje. Na fali zakupowego „szaleństwa” próbują również wmawiać konsumentom rzeczy, które w świetle prawa nie obowiązują. Oczywiście świadomość konsumencka stale wzrasta, ale o niektórych rzeczach warto przypominać co roku.

Jak przygotować się do Black Friday 2021?

Oczywiście najrozsądniej byłoby napisać, że kluczowe jest rozsądne kupowanie tego, na co nas stać. W końcu obserwując politykę cenową obowiązująca w tym dniu w sklepach, nie powinniśmy spodziewać się nadzwyczajnych promocji, towarów specjalnych, ani korzystniejszych warunków. Większość ofert jest zresztą znana już kilka dni wcześniej, można więc spokojnie zaplanować zakupy, a często nawet rozłożyć je w czasie.

Sprawdzonych sposobów i dobrych praktyk jest dość dużo i na pewno każdy ma wypracowany swój własny sposób zakupów. Nie jest to oczywiście temat naszego artykułu. Z punktu widzenia prawnika w Black Friday najważniejsze jest przestrzeganie i pamiętanie o prawach konsumenta. W końcu jest to dzień jak co dzień i nic nie powinno tych praw wyłączyć ani ograniczyć. Łapcie wiec okazje, ale nie zapominajcie o przysługujących wam prawach.

Black Friday 2021 – prawa konsumenta nigdy się nie starzeją

Podstawową kwestią, o której należy pamiętać to oczywiście reklamacja i prawo zwrotu. Produkty kupowane przez internet w czasie wyprzedaży podlegają takim samym zasadom zwrotu jak zamawiane bez promocji. Każdy klient ma więc prawo do 14-dniowego zwrotu bez podania przyczyny. Sklep natomiast w ciągu 14 dni od chwili otrzymania towaru powinien zwrócić pieniądze.

Zasada ta ma kilka wyjątków. Nie obowiązuje w stosunku do wszystkich produktów, w tym artykułów z krótkim terminem przydatności do użycia, biletów na koncerty i wydarzenia sportowe, towarów wyprodukowanych na specjalne zamówienie klienta (np. portretu) oraz usług w zakresie zakwaterowania i wypoczynku. Nie dotyczy również sklepów stacjonarnych. Zwrot pełnowartościowego towaru zależy tylko od dobrej woli sprzedawcy lub polityki sieci.

Towary zakupione podczas promocji podlegają również reklamacji jeśli okażą się wadliwe. Składamy ją oczywiście na piśmie w ramach rękojmi u sprzedawcy. Czasami do kupionych produktów dołączona jest gwarancja. Wtedy możemy wybrać podstawę jej składania. Najlepiej tą najkorzystniejszą dla nas. Jeśli decydujemy się na gwarancję, składamy ją na piśmie gwarantowi.