Czternasta emerytura może być jednak wprowadzona na stałe. Premier zrobi „wszystko, co w jego mocy”

Finanse Państwo Dołącz do dyskusji
Czternasta emerytura może być jednak wprowadzona na stałe. Premier zrobi „wszystko, co w jego mocy”

Jeszcze niedawno rządzący zarzekali się, że w 2022 r. po raz ostatni przyznają dodatkową, czternastą emeryturę. Teraz jednak okazuje się – co nie jest zresztą wybitnie zaskakujące – że premier „zrobi wszystko” by emeryci i renciści otrzymywali świadczenie co roku. Czy czternasta emerytura na stałe będzie kolejnym krokiem rządu?

Czternasta emerytura na stałe? Jeszcze do niedawna wydawało się to mało prawdopodobne

Pierwszą czternastą emeryturę państwo wypłaciło emerytom i rencistom w 2021 r. W założeniu dodatkowe świadczenie miało pomóc najuboższym emerytom i rencistom, ale początkowo rząd przewidywał, że będzie to dodatek jednoroczny. Ostatecznie jednak – prawdopodobnie również ze względu na szalejącą inflację i rosnące ceny – zdecydował o wypłacie czternastej emerytury również w 2022 r. Przedstawiciele rządu zarzekali się jednak przy tym, że to już naprawdę ostatnia „czternastka”.

Wydawało się zresztą, że faktycznie tak jest i czternastej emerytury już nie będzie. Abstrahując od tego, co mówili przedstawiciele rządu (zwłaszcza, że często lubią zmieniać zdanie, również w sprawie swoich programów socjalnych czy zmian podatkowych), to warto zwrócić uwagę na fakt, że w Aktualizacji Planu Konwergencji (dokument był przygotowywany na potrzeby UE) również nie przewidziano wydatków na ten cel. Teraz jednak okazuje się, że koniec czternastej emerytury wcale nie jest przesądzony.

W wywiadzie przeprowadzonym przez „Super Express” premier Morawiecki stwierdził, że czternasta emerytura powinna być wypłacana co roku, bo „takie są potrzeby najmniej zamożnych Polaków”. Premier stwierdził też, że zrobi wszystko co w jego mocy, by tak się stało.

Taka narracja nie powinna zbyt mocno dziwić – w końcu zakończenie wypłacania świadczenia na rok przed wyborami parlamentarnymi raczej nie spodoba się dużej części elektoratu. I to mimo tego, że emeryci i renciści mogą w końcu liczyć na trzynastą emeryturę, która jest świadczeniem stałym i nie ma mowy, by państwo przestało ją wypłacać. Na razie jednak trudno stwierdzić, na ile słowa premiera są zapowiedzią tego, że czternasta emerytura będzie wprowadzona na stałe, a na ile – szykowaniem gruntu, gdyby środków na ten cel jednak zabrakło.

Emeryci i renciści dostaną czternastą emeryturę w sierpniu lub wrześniu

Jeśli chodzi z kolei o wypłatę czternastej emerytury w 2022 r., to wypłata świadczenia ma się odbyć między 25 sierpnia a 20 września – czyli nieco później, niż jeszcze niedawno zapowiadali rządzący. Mimo wszystko jednak wypłata dodatkowego świadczenia i tak nastąpi wcześniej niż w tamtym roku. W 2021 r. czternasta emerytura trafiła do emerytów i rencistów dopiero wraz ze świadczeniem podstawowym (emerytalnym lub rentowym) za listopad.