Czy dentysta może wystawić zwolnienie lekarskie?

Praca Zdrowie Dołącz do dyskusji (101)
Czy dentysta może wystawić zwolnienie lekarskie?

Czy dentysta może wystawić zwolnienie lekarskie, czyli dawne L4? To pytanie często zadają sobie osoby, które zapominają, że mają przecież do czynienia z lekarzem. Są takie przypadki, w których zwolnienie z pracy jest konieczne. Ból niekiedy może być tak silny, że uniemożliwia nam funkcjonowanie.

Interesująca sprawa ze stomatologami jest taka, że niektórzy ludzie nie postrzegają ich nawet w kategorii lekarzy. Ostatecznie lekarz ma przecież stetoskop, osłuchuje, opukuje i tak dalej. Niedawno byłam świadkiem sytuacji, w której jeden mężczyzna był bardzo zdziwiony, że dentysta wypisał mu receptę.

Pojawia się więc pytanie, czy dentysta może wystawić zwolnienie L4. Oczywiście, że tak, aczkolwiek najpierw muszą mieć zgodę ZUS, niezależnie od tego czy leczą prywatnie, czy publicznie.

Nie oznacza to jednak, że zwolnienie z pracy dostaniemy z byle powodu.

Czy dentysta może wystawić zwolnienie L4?

Przyjmijmy następującą sytuację: pacjent miał zgorzel zęba, właściwie nie spał od dwóch nocy (zakładamy, że był weekend). Pacjent jest kierowcą autobusu i za kilka godzin powinien iść do pracy, ale prosi dentystę o zwolnienie, bo jego brak snu może upośledzić prowadzenie przez niego pojazdu. To oczywiste, że wtedy zwolnienie dostanie. Podobnie bywa z bolesną ekstrakcją ósemki, która może uniemożliwić nauczycielowi przeprowadzenie lekcji, gdyż znieczulenie sprawia, iż ten nie mówi poprawnie… a i po takim zabiegu czasem wedle zaleceń lekarzy lepiej powstrzymać się od pracy i pozwolić sobie na regenerację.

Na dłuższy czas możemy dostać przerwę od pracy, jeśli dokucza nam na przykład wyjątkowo złośliwe zapalenie dziąseł (takie, z którym nie poradzą sobie środki przeciwbólowe) i musimy zaczekać, aż antybiotyk zacznie działać, zaś ból minie. Są również takie sytuacje jak stan podgorączkowy po nacinaniu dziąseł czy po zabiegach chirurgicznych.

Jak widać, powodów może być mnóstwo, ale lekarz stomatolog zawsze musi je dobrze uzasadnić, w przeciwnym razie ZUS może zacząć kwestionować tego typu diagnozy (zwłaszcza gdy zbyt często wystawia zwolnienia). Nauka płynąca z niniejszego wpisu jest jednak taka, że nie musimy bać się prosić o zwolnienie lekarskie, kiedy czujemy, że będziemy potrzebować rekonwalescencji po danym zabiegu. Stomatolog jak najbardziej jest uprawniony do wystawiania tego typu dokumentów.