REKLAMA
  1. Home -
  2. Codzienne -
  3. Czy mogę uniknąć dziedziczenia długu w spadku?
Czy mogę uniknąć dziedziczenia długu w spadku?

Wiele osób, dowiadując się, że odziedziczyło spadek ,cieszy się i niecierpliwie czeka na pieniądze lub inne dobra. Niestety zdarza się coraz częściej, że taki spadek może przynieść wielkie rozczarowanie – można odziedziczyć dług!

Spadki bywają problemem na całym świecie. Rodziny lub inne bliskie osoby sądzą się niejednokrotnie o to, kto ma odziedziczyć pieniądze, nieruchomości, kosztowności czy inne dobra po zmarłym. Procesy potrafią ciągnąć się latami, a rodziny rozpadają się, kłócą, etc.

Bywa jednak tak, że okazuje się, że w spadku można odziedziczyć długi, których autorem jest zmarła osoba. Wielu ludzi doznaje wtedy szoku, gdyż musi zmierzyć się ze spłatą, niejednokrotnie bardzo dużych kwot. Nie każdemu uśmiecha się spotykanie i negocjowanie warunków z komornikiem czy windykatorem.

REKLAMA

Takich sytuacji da się uniknąć, ale trzeba dowiedzieć się przed przyjęciem spadku, jaka była kondycja finansowa zmarłej osoby. Można próbować zrobić to oficjalnie, ale niektórzy wolą skorzystać z usług biur detektywistycznych.

Jeśli wiemy, że możemy odziedziczyć długi, to mamy jedynie maksymalnie 6 miesięcy na reakcję, licząc od czasu dowiedzenia się o śmierci danej osoby lub o tym, że jesteśmy wymienieni w testamencie. Jeśli się spóźnimy, to długi trzeba będzie spłacić.

REKLAMA

Jeśli zdążymy zareagować i złożymy oświadczenie o odrzuceniu spadku, to nie będziemy brani pod uwagę jako zstępni. Niestety powoduje to sytuację, że spadek może przejść na nasze dzieci lub wnuki, a także kolejne pokolenia. Można ich także zabezpieczyć, ale wymaga to już udziału prawników i notariuszy, szczególnie jeśli dotyczy to małoletnich.

Możemy także przyjąć spadek z dobrodziejstwem inwentarza, co oznacza, że będziemy musieli spłacać długi, ale jedynie do wartości aktywów spadku. Wiąże się to z koniecznością zrobienia inwentaryzacji, dzięki której będziemy w stanie okazać wierzycielom aktywa. Po spłacie może coś zostać z aktywów, a to już nasz zysk.

REKLAMA

W przypadku jakichkolwiek problemów, czy wątpliwości możecie zgłosić się do naszych prawników, którzy są dostępni stale pod adresem [email protected], z chęcią Wam pomogą.

Zdjęcia pochodzą z shutterstock.com

REKLAMA
Dołącz do dyskusji
Najnowsze
Warte Uwagi