Jest szansa na kolejną zmianę w składce zdrowotnej. Rząd może przyjąć autopoprawkę do projektu

Firma Dołącz do dyskusji
Jest szansa na kolejną zmianę w składce zdrowotnej. Rząd może przyjąć autopoprawkę do projektu

To, co przedsiębiorcy wiedzą na ten moment, to fakt, że od nowego roku niemal na pewno nie będzie już naliczana składka zdrowotna od sprzedaży środków trwałych. Czy jednak mogą liczyć na to, że w 2025 r. spełniona zostanie kolejna część obietnicy, czyli reforma składki zdrowotnej w taki sposób, by zmniejszyć obciążenia przedsiębiorców z tego tytułu? Wszystko wskazuje na to, że rząd jest coraz bliżej ostatecznej decyzji. 

Wreszcie wyjaśni się dalszy los składki zdrowotnej? Przedsiębiorcy mogą mieć nadzieję

Pod koniec października minister zdrowia Izabela Leszczyna złożyła projekt ustawy, który zakłada likwidację naliczania składki zdrowotnej od sprzedaży środków trwałych. Dla przedsiębiorców to oczywiście dobra informacja, choć nadal są pewne wątpliwości co do tego, czy ta zmiana nie wpłynie też negatywnie na firmy – mowa o możliwości odliczania kosztów. Nie da się jednak ukryć, że przedsiębiorcy liczyli na więcej, zwłaszcza że duża reforma składki zdrowotnej była jedną z największych obietnic obecnej koalicji rządzącej. Czy jest szansa na to, że w przyszłym roku osoby prowadzące własną działalność doczekają się kolejnych zmian?

Jak wynika z ustaleń money.pl, już w tym tygodniu liderzy koalicji mają wypracować ostateczny kształt zmian w składce. Minister  funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz przekazała serwisowi, że przyjęta może zostać autopoprawka do projektu zmian w składce zdrowotnej:

Do rządowej ustawy o składce zdrowotnej zostanie zgłoszona autopoprawka, która obniży wymiar minimalnej składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Zmiana ma wejść w życie od przyszłego roku, natomiast docelowa wersja ustawy wejdzie w życie od 2026 roku.

Autopoprawka miałaby dotyczyć głównie minimalnej składki zdrowotnej; płacą ją przedsiębiorcy, których dochód jest niższy niż minimalne wynagrodzenie. W tym wariancie składka zdrowotna ma postać ryczałtową i wynosi 9 proc. minimalnego wynagrodzenia – czyli na ten moment 381,78 zł. Jeśli zmiany w ramach autopoprawki zostałyby przyjęte przez rząd, a następnie cały projekt zostałby przyjęty przez parlament, składka minimalna mogłaby wynieść od nowego roku 314,95 zł (zamiast 419,94 zł). Taka wysokość nowej składki minimalnej byłaby możliwa dzięki nowej zasadzie jej obliczania – czyli 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia.

Większe zmiany w 2026 r.?

Minister Nałęcz-Pełczyńska twierdzi, że na większe zmiany jest obecnie za późno – m.in. ze względu na konieczność dostosowania systemów informatycznych ZUS. Jeśli szersza zmiana w składce zdrowotnej miałaby wejść w życie, to w 2026 r. – i wtedy przedsiębiorcy do pewnego poziomu dochodu płaciliby ryczałt, natomiast powyżej niego – składkę liniową. Nie wiadomo jednak, co ostatecznie uzgodnią koalicjanci; wydaje się natomiast, że przyjęcie planu reformy na kolejne miesiące jest faktycznie realne.