Sprawdzamy, na ile dni wolnych od pracy będą mogli liczyć pracownicy w 2023 r.

Praca Dołącz do dyskusji
Sprawdzamy, na ile dni wolnych od pracy będą mogli liczyć pracownicy w 2023 r.

Zbliża się nowy rok, zatem pracownicy mogą się zastanawiać, ile dni wolnych od pracy przypada w 2023 r. i jak wypadają poszczególne święta. Okazuje się, że w przyszłym roku pracownicy otrzymają 0 dni ustawowo wolnych od pracy.

Dni wolne od pracy w 2023 r.: 10 dni ustawowo wolnych

115 dni wolnych od pracy – tyle wolnego czeka łącznie pracowników w 2023 r. W to wliczone są już zarówno weekendy, jak i dni ustawowo wolne. Liczba dni wolnych ze względu na święta nie będzie zresztą w przyszłym roku zbyt imponująca – pracownicy mogą liczyć jedynie na 10 takich dni. I to mimo tego, że ustawa z dnia 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy przewiduje 13 takich dni. Skąd zatem różnica? 3 ustawowo wolne dni przypadają w 2023 r. w niedziele. Tym samym, zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, pracodawcy nie mają obowiązku oddania pracownikowi dnia wolnego; inaczej jest, jeśli święto przypada w jakikolwiek inny dzień tygodnia, w tym – w sobotę.

Nowy rok nie zaczyna się najlepiej, jeśli chodzi o dni wolne od pracy. Pierwszy ustawowo wolny dzień w roku – czyli 1 stycznia – przypada w niedzielę. Kolejne święto (6 stycznia, Trzech Króli) pozwala z kolei wydłużyć weekend, ponieważ przypada w piątek.

Kolejne święto przypada dopiero 9 kwietnia (to pierwszy dzień Wielkiej Nocy i tym samym niedziela). Dniem wolnym od pracy będzie zatem dopiero 10 kwietnia, czyli drugi dzień Świąt Wielkanocnych.

Nieco lepiej wypada w tym roku majówka. 1 maja to poniedziałek, 3 maja (oba dni są ustawowo wolne od pracy) – w środę. Kolejne święto przypada w niedzielę 28 maja (mowa o Zielonych Świątkach), z kolei 8 czerwca, w czwartek, wypada Boże Ciało.

15 sierpnia, czyli Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny (i jednocześnie święto Wojska Polskiego) wypada we wtorek. Później pracownicy mogą liczyć na dzień ustawowo wolny od pracy dopiero 1 listopada, który w 2023 r. wypadnie w środę. 11 listopada, czyli Narodowe Święto Niepodległości, będziemy w 2023 r. świętować w sobotę. Z kolei jeśli chodzi o święta Bożego Narodzenia, sytuacja będzie zdecydowanie lepsza niż w tym roku – 25 i 26 grudnia wypadną odpowiednio w poniedziałek i wtorek.

Dzień wolny za święto w sobotę

Pracodawca ma obowiązek udzielenia pracownikowi dnia wolnego, jeśli święto przypada w sobotę. W przyszłym roku taka sytuacja będzie mieć miejsce wyłącznie w przypadku 11 listopada i Narodowego Święta Niepodległości. Pracownik otrzyma zatem wolne w innym dniu – po ustaleniu terminu z pracodawcą.