Przedsiębiorcy mogą ubiegać się w październiku o kolejne dotacje. Jest też dofinansowanie dla tych, którzy dopiero zaczną prowadzić biznes

Finanse Firma Dołącz do dyskusji (22)
Przedsiębiorcy mogą ubiegać się w październiku o kolejne dotacje. Jest też dofinansowanie dla tych, którzy dopiero zaczną prowadzić biznes

O jakie dotacje dla firm w październiku mogą ubiegać się przedsiębiorcy lub – przyszli przedsiębiorcy? Możliwości uzyskania dofinansowania jest kilka, chociaż należy pamiętać, że konieczne jest spełnienie odpowiednich warunków. 

Dotacje dla firm w październiku: dofinansowanie dla przyszłych przedsiębiorców

Warto zacząć od formy wsparcia, z której mogą skorzystać osoby, które dopiero rozważają założenie działalności gospodarczej. Dofinansowanie na założenie własnego biznesu można otrzymać zarówno z urzędu pracy (warto zorientować się, jakie są zasady i terminy naboru w okolicznym PUP), jak i z PARP (np. w ramach programu Polska Przedsiębiorcza, w którym mogą wziąć udział również przedsiębiorcy, którzy już istnieją na rynku). Z kolei osoby, które chcą w pierwszej kolejności przetestować swój pomysł na biznes, mogą skorzystać z Platformy Startowej Start in Podkarpackie.

Osoby, które rozważają założenie własnej firmy powinny też śledzić komunikaty agencji rozwoju regionalnego lub przedsiębiorczości. Całkiem niedawno Łódzka Agencja Rozwoju Regionalnego oferowała wsparcie finansowe dla młodych osób, które chciałyby spróbować swoich sił w prowadzeniu biznesu. Wsparcie zakładało dotację na start i wsparcie pomostowe.

Bony na cyfryzację i program akceleracyjny dla start-upów

Jakie dotacje dla firm istniejących już na rynku są dostępne w październiku? Wielu przedsiębiorców z pewnością zainteresują tzw. bony na cyfryzację, o których już pisaliśmy na łamach Bezprawnika. Firma może otrzymać maksymalnie 255 tys. zł dofinansowania. Dotację będzie można przeznaczyć np. na zakup usług programistycznych czy gotowego oprogramowania – w celu wprowadzenia lub opracowania konkretnego rozwiązania cyfrowego. Oprócz tego pozyskane środki przedsiębiorca będzie mógł również przeznaczyć na zakup środków trwałych – czyli m.in. maszyn, urządzeń, komputerów, ale i usług doradczych czy szkoleniowych – również w celu wprowadzenia rozwiązania cyfryzacyjnego. Przedsiębiorcy muszą jednak zdawać sobie sprawę, że maksymalna wysokość wsparcia to 85 proc. wartości projektu. Tym samym firmy, chcące zrealizować konkretny projekt wdrażający lub opracowujący rozwiązanie cyfryzacyjne muszą pokryć 15 proc. kosztów całego projektu w ramach wkładu własnego.

Jeśli chodzi o dotacje dla firm w październiku, przedsiębiorcy mogą ubiegać się też o wsparcie w ramach programu akceleracyjnego Industry-Lab. W programie mogą wziąć udział mikro i mali przedsiębiorcy, a firma musi rozwijać projekt wpisujący się w Krajowe Inteligentne Specjalizacje. Przewidywane wsparcie w ramach programu wynosi maksymalnie 200 tys. zł (plus 50 tys. zł w postaci usług – szkoleniowych, doradczych itd.).

Warto też przy okazji przypomnieć, że przedsiębiorcy mogą starać się o 230 tys. zł na rozwój firmy nagrody głównej w ramach konkursu FedEx Small Business Grant (oraz o nagrody jury i publiczności).