Ubogie matki właśnie pozbawiono prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego

Gorące tematy Rodzina dołącz do dyskusji (827) 15.09.2016
Ubogie matki właśnie pozbawiono prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego

Marek Krześnicki

Jednym z ważnych – i słusznych – działań obecnego rządu jest podwyższenie od 1 stycznia 2017 r. płacy minimalnej do 2000 zł brutto. Szkoda tylko, że znowu zabrakło całościowego myślenia o prawie – skutkiem czego samotna matka zarabiająca najniższą krajową będzie pozbawiona wsparcia przez Fundusz Alimentacyjny.

Fundusz Alimentacyjny – na ratunek dzieciom

W 2007 roku polski parlament uchwalił ustawę o pomocy osobom uprawnionym do alimentów. Ten akt prawny, jak mało który, posiada preambułę, uroczysty wstęp pełny wielkich słów, z którymi nie sposób się nie zgodzić:

Uważając, że

dostarczanie środków utrzymania osobom, które nie są w stanie samodzielnie zaspokoić swoich potrzeb, a w szczególności dzieciom, jest w pierwszej kolejności obowiązkiem wskazanych w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym członków ich rodziny,

konstytucyjna zasada pomocniczości nakłada na państwo obowiązek wspierania jedynie tych osób ubogich, które nie są w stanie samodzielnie zaspokoić swoich potrzeb i nie otrzymują należnego im wsparcia od osób należących do kręgu zobowiązanych wobec nich do alimentacji,

wspieranie osób znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej z powodu niemożności wyegzekwowania alimentów należy łączyć z działaniami zmierzającymi do zwiększenia odpowiedzialności osób zobowiązanych do alimentacji, stanowi się co następuje

Celem ustawy było wsparcie dla dzieci, których rodzice – zazwyczaj ojcowie – zobowiązani przez sąd do płacenia alimentów, obowiązku tego nie regulowali, a egzekucje komornicze były bezskuteczne. A to duży problem społeczny. W Polsce zaległości rodziców względem dzieci wynoszą około 10 miliardów złotych. Komornicy sądowi prowadzą 600 000 (tak, sześćset tysięcy) spraw alimentacyjnych.

Zgodnie z ustawą, jeśli egzekucja jest bezskuteczna – dzieci mogą uzyskać świadczenie z Funduszu Alimentacyjnego. Wysokość świadczenia jest przyznaną przez sąd kwotą alimentów, ale nie większą niż 500 zł. Aby otrzymać świadczenie, oprócz bezskuteczności egzekucji, należy spełnić kryterium dochodowe. Świadczenie wypłacane przez Fundusz Alimentacyjny należy się, jeśli dochód na osobę nie przekracza 725 zł na osobę.

Mało, prawda? Jeśli matka samotnie wychowuje jedno dziecko, wówczas za niepłacącego alimentów ojca dziecka państwo wypłaca świadczenie, o ile dochód na dwie osoby nie przekroczy 1450 zł.

1450 zł. Netto.

Tymczasem, pensja minimalna w wysokości 2000 zł brutto to 1459,48 zł netto – o 9,48 zł więcej. Innymi słowy, minimalna pensja to najwidoczniej wystarczająco duże zarobki, by odebrać dzieciom należne im świadczenia.

Nie posądzałbym jednak rządzących o tak drastycznie niski poziom empatii. Ot, niedopatrzenie. Próg 725 zł dochodu nie został zmieniony od czasu uchwalenia pierwszej wersji ustawy. Warto przypomnieć, że w 2007 roku minimalne wynagrodzenie wynosiło 936 zł. Próg uzyskania świadczenia z funduszu wynosił zatem nieco ponad 3/4 minimalnego wynagrodzenia. W 2017 r. to będzie 1/3.

Jak rzadko kiedy warto mieć nadzieję, że do czasu wejścia w życie nowej stawki minimalnego wynagrodzenia rząd i parlament będą potrafili dokonać stosownej nowelizacji ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów. W końcu ustawę da się uchwalić w jeden weekend, prawda?

827 odpowiedzi na “Ubogie matki właśnie pozbawiono prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego”

  1. Chyba wkradł się błąd lub ja czegoś nie zrozumiałem. W jednym z akapitów autor ode o kryterium dochodowym 725 zł, a w wytłuszczeniu i akapicie powyżej jest mowa o 1450 zł na osobę. Czy aby to nie jest błąd?

  2. Polska rzeczywistość, jestem samotną matką socjalu mam 1089zł, dostałam ostatnio ofertę pracy na 3/4 etatu ok 1120zł. Okazało się, że podejmując pracę cały socjal tracę. Przekraczam progi dochodowe, ponieważ w roku 2015 pobierałam stypendium socjalne przez 8miesiecy.

    • Więc lepiej nie pracować, bo się nie opłaca, polska rzeczywistość… Szkoda tylko, że mi nikt nie pomoże, samotnemu kawalerowi, który zarabia nieźle, ale na kredyt na własną kawalerkę mi nie wystarczy, mimo że dużo pracuję i znam biegle dwa języki, żaden socjal mi nie należy.

  3. straciłem żone i dzieci. nie widzę ich od pięciu lat bo mam wyrok w zawieszeniu za niby przemoc domową stalking i nachodzenie bo panie sądowe i prokuratorskie tak zasądziły na podstawie fałszywych zeznań byłej żony córek i teściowej bez żadnych dowodów i świadków nawet nikt się nie pofatygował żeby zrobić wywiady środowiskowe. ale za to mam alimenty 850 zł policje co trochę komorników na karku a urząd wysyła mnie na staże za 750 zł lub jak już to za najniższą krajową. innej płacy nie dostanę bo jestem alimenciarz i i tak muszę gdzieś pracować. komornik siedzi mi za karku i nie mogę nigdzie znaleźć noirmalnej pracy. za to moja była po trzech latach kupuje sobie dom , wcześniej samochód a pracuje tylko na pół etatu no w domu jest dopiero wieczorem no i nikt nie wie co poza tym robi, wiedza zakazana. sorki ale to kurwewskie bandziorstwo. po to się rodzinę zakłada żeby dzieci wychować i wykarmić. a nie po to żeby zaraz zostać alimenciarzem. 11 lat pod swoim dachem dzieci i żonę karmiłem a potem kop w dupę. wiecie co te bidne mamuśki po barach i dyskotekach można spotkać albo na roksa .pl. alimenty powinny być zniesone bo to straszliwa rozpierducha społeczna na rękę kurwom biznesmenom i pracodawcą po prostu niewolnictwo .

  4. Nie ma biednych matek z dziecmi. Są leniwe karyny, którym praca śmierdzi. Moja mama wychowywała mnie samotnie, ojciec alimentów nie płacił, socjal nigdy się nie pojawił, a wiecie dlaczego? Bo moja mama pracowała! I nie przysługiwał. Było to w czasach duźo mniejszych mozliwosci i jakos nie pamietam zebym mial zle dziecinstwo. Dopiero teraz w wieku 27 lat dowiaduje się od czasu do czasu jak to bylo kiedys, że jak brakowało pieniędzy to mama pożyczała od rodziny ojca, od znajomych i zawsze im zwracała. Ja nigdy nie odczułem żebym był gorszy od innych. Jak miałem 7 lat moja mama poszła na studia zaoczne, a wiecie po co? Po to żeby się rozwijać i móc dostać lepsze stanowisko. Więc takie za przeproszeniem pierdolenie to jest śmiech na sali, roszcxeniowe podejscie do zycia. Gardze socjalem i pomocą społeczną każdego rodzaju. Jak ktos chce to sam sobie zawsze poradzi, a jak jest mniej zaradny to niech ginie.

    • Witam. Zgadzam się z kolegą. Najzabawniejsze są kobiety, które żądają od ojców całkowitego utrzymania syna, ja na syna płacę miesięcznie 650 zł w wieku 7 lat, co będzie za 10 lat? 3 pensje mam oddać? Pracować od rana do rana? Bo im się nie chce pracować. Nie jestem z nią bo przed porodem zostawiała mnie dla kasiastego ćpuna, ja w 2010 zarabiałem 2000 na rękę a on nie musiał pracować bo tatuś mu dawał ile chciał. Wybrała go, z czasem zrobiła sobie z nim córkę po czym ten się naćpał nachlał i zabił za kółkiem, a mi pozostaje płacić na syna i jak to sąd ujął dając ostatnią podwyżkę, że ma na względzie to że jej córka jest we wspólnym gospodarstwie z moim synem a że na nią nie ma nic to musze dokładać na nie swoje dziecko, taki mamy sąd rejonowy w Wałbrzychu. Szkoda słów dla nierobów

  5. Sztandarowy program 500+ pozwala moim znajomym z dochodem 2tys na osobę „wzbogacić” się o kolejny 1tys, biorą bo dają. Ja z zarobkami 1650zł dzielonymi na mnie i dziecko nie dostanę żadnej pomocy. Rozumiem że to kara za to że nie stanowimy pełnej rodziny w katolickiej Polsce.

  6. problem w tym że alimenty są ustalane z kosmosu bo wg. Ministerstwa Finansów koszt utrzymania dziecka to kwota 638 zł MIESIĘCZNIE!!!!! Więc dlaczego alimenty są ustalane w kwotach 500, 800 czy 1500 zł?To z tego co widzę dłużnicy mają pokrywać 80% a nawet i 300% kosztów utrzymania dziecka.Gdzie tu logika?Jak zmniejszyć ilość rozowdów?Wprowadzić opiekę naprzmienną i tabelę alimentacyjną, bo dziś zarabia się 1800 a alimenty ustala na 2500. I to pokazuje w jaki sposób szybciutko stać się dłużnikiem alimentacyjnym. Nikt nie przemyśli ustawy a potem wielkie halo

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *