Z czeków od premiera samorządowcy mogą sobie zrobić papierowe samolociki. Tylko do tego się one nadają

Państwo dołącz do dyskusji (2766) 09.07.2020
Z czeków od premiera samorządowcy mogą sobie zrobić papierowe samolociki. Tylko do tego się one nadają

Maciej Bąk

Każdy z nas chyba widział w ostatnich tygodniach tego typu scenę. Premier bądź inny przedstawiciel rządu stoi na wiecu, agituje za Dudą i przeciw Trzaskowskiemu, a na koniec wyciąga kartonowy prostokąt. Wręcza go gospodarzowi gminy, w której odbywa się wiec, mówi że to czek i pokazuje napisaną na nim kwotę. Problem w tym, że Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych, z którego mają pochodzić te pieniądze, nie został jeszcze nawet… przyjęty przez Sejm.

Fundusz inwestycji lokalnych – co to jest?

Czym jest Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych? To pula 6 miliardów złotych, nazywana tarczą dla samorządów. Chodzi w nim o to, by za pomocą dotacji podreperować nadszarpane przez pandemię budżety gmin, miast i powiatów. Szczytna i konieczna inicjatywa, nie ulega wątpliwości. Szkoda że zaprzęgnięta do kampanii Andrzeja Dudy. I to w sposób wyjątkowo siermiężny.

Co istotne – przepisy o funduszu inwestycji lokalnych wciąż nie zostały uchwalone. Są one częścią ustawy wprowadzającej bon turystyczny. A ta, po poprawkach Senatu, nie została jeszcze nawet przyjęta przez Sejm, a co dopiero mówić o podpisaniu jej przez Prezydenta i wejściu jej w życie. Rząd jednak już rozdzielił pieniądze pomiędzy samorządy i udaje, że przekazując takiemu wójtowi czek, natychmiast trafiają na konto gminy. No nie, nie trafiają.

Fundusz inwestycji lokalnych – kampanijne kuriozum

Najlepiej kuriozalność historii wokół funduszu inwestycji lokalnych opisuje przykład podlaskiej gminy Supraśl. Jej wójt taki czek otrzymał bowiem… dwa razy. Po raz pierwszy czek wręczył mu minister Łukasz Schreiber. Opiewał on na ponad 3 miliony złotych. Tydzień później Supraśl odwiedził premier Mateusz Morawiecki. I on… również dał rozanielonemu wójtowi czek na taką samą kwotę. Mieszkańcom wyjaśniam: nie dostali oni ani 3 milionów złotych, ani 6 milionów złotych. Nie dostali ani grosza. Dostaną obiecane 3 miliony, ale dopiero po wejściu w życie odpowiedniej ustawy.

Na „tour de czek” premiera osobliwie zareagował tymczasem burmistrz Chodzieży. Postanowił on przyjść na wiec Morawieckiego z własnym kartonowym prostokątem. Nie był to jednak czek, a… rachunek wystawiony rządowi przez samorządowca. Opiewał on na ponad 4 miliony złotych. Chodziło tu o wydatki, jakie Chodzież musiała ponieść z powodu dodatkowych obowiązków nałożonych przez rząd. Burmistrzowi jednak nie udało się premierowi wręczyć rachunku.

Fundusz Inwestycji Lokalnych – te pieniądze to żadna łaska

Jak już wspomniałem, tarcza antykryzysowa dla samorządów to bardzo słuszne rozwiązanie. Ale to nie jest tak, że rząd swoją wspaniałomyślnością oddaje gminom, miastom i powiat część SWOICH pieniędzy. Nie, pieniądze jakimi dysponuje rząd to pieniądze mieszkańców samorządów poszkodowanych przez kryzys. Potrzebują oni przesunięcia rządowych środków na samorządy i tyle. Rząd ma obowiązek to zrobić i nie powinien z tego powodu robić z siebie zbawiciela polskich gmin.

Szczególnie haniebnie wygląda to w sytuacji kampanii wyborczej. Bo mieszkańcy takiego Supraśla najpierw wysłuchają płomiennej przemowy polityka, który namówi ich do głosowania na Andrzeja Dudę, obrazi jego kontrkandydata, a na koniec wmówi im że tak właściwie to pieniądze te pochodzą z Kancelarii Prezydenta. A, no i oczywiście te czekowe wiece premiera i jego ludzi nie będą rozliczone jako wydatki na kampanię wyborczą Prawa i Sprawiedliwości. I tak to się kręci.

(zdjęcie pochodzi z Facebooka gminy Supraśl)

2 766 odpowiedzi na “Z czeków od premiera samorządowcy mogą sobie zrobić papierowe samolociki. Tylko do tego się one nadają”

 1. Już rząd obiecywał i obiecywał ile to samorządy nie dostaną. Na szpitale, na szkolnictwo, na 500+ a potem zostały na lodzie, kasa schodzi z opóźnieniem albo wcale (zależnie od celu).
  Przy okazji, zupełnie przypadkiem, jak się coś władzy wyżej nie podoba to podejmuje decyzje odgórnie – za samorząd i wbrew samorządowi (np. głośne ostatnio zmiany nazw ulic, parków, skwerów itd. z rzekomo komunistycznych na jedyne słuszne). Co tam samorząd, co tam lokalna wola i wybór, co tam zasługi dla lokalnej społeczności – wg pisu to gorszy sort i nie będzie miał swojej ulicy.

  pisokracja, tfu!

  • Jak słusznie zauważyłeś, choć pewne miała to być ironia nie zdanie prawdziwe ”
   Już rząd obiecywał i obiecywał ile to samorządy NIE DOSTANĄ.”tyle a rząd może się pochwalić realizacją kolejnej obietnicy. ;)

   • „ile to samorządy dostaną” literalnie.
    Aczkolwiek w mowie potocznej wręcz normalne jest dodawanie tego „nie”, co nie zmienia sensu przekazu: „ile to nie miałaś”, „czego to nie mówili”, itd.
    Prawda? :)

    • Ależ zgoda jak najbardziej zrozumiałem, ale Ty kolego (a może proszę Pana ) chyba nie, a w końcu jakby nie spojrzeć faktycznie to samorządy NIE dostały (otrzymały o tyle mniejszy dochód w wyniku odpisu z PIT) około 40% Gminy, około 10% Powiaty i 1,6% Województwa ze zmniejszonego o 1% (do 17% podatku PIT) to są konkretne kwoty które NIE wpłynęły bo dotychczas samorządy miały te wartości odpisu z 18% PIT , a teraz dostają ten sam odpis z 17% PIT czyli mają około 4 zł (Gmina) z każdego 100 zł podatku mniej.

     Czasem też wypowiedź „czego to nie mówili” gdyby odczytać ją wprost oznaczałaby że być może ważniejsze niż to co powiedzieli , jest to co przemilczeli

     • 40 zł ze 100 zł Podatku PITw końcu 40% a nie 4% jak wyszło bo zero nie wskoczyło. Oczywiście z różnicy między 17 i 18 % wartością podstawy do odpisu z podatku PIT zapłaconego przez mieszkańców (zameldowanych) w US pod który należy gmina.

     • Ależ ja się nie kłócę ;p Napisałem wyraźnie że wiele pieniędzy nie dostały, a inne schodzą (od rządu do samorządu) jak krew z nosa.

 2. Nie jesteś z PiS nie masz dotacji prosta odp
  PiS dotuje tylko swoich i oni nie potrzebują żadnych czeków wystarczy, że mają obok krzyża na ścianie z prawej Jaro a z lewej Jude po środku patyk z zwłokami i masz prawie sukces murowany zwłaszcza gdy jesteś w układzie PiS

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *