Urząd Skarbowy w Sosnowcu jak mafijna rodzina. Urzędniczki brały udział w oszustwach podatkowych i praniu brudnych pieniędzy

Gorące tematy Podatki Zbrodnia i kara dołącz do dyskusji (237) 28.12.2018
Urząd Skarbowy w Sosnowcu jak mafijna rodzina. Urzędniczki brały udział w oszustwach podatkowych i praniu brudnych pieniędzy

Edyta Wara-Wąsowska

Niósł wilk razy kilka, ponieśli i wilka – tak można byłoby zwięźle podsumować fakt, że tym razem to urzędnicy skarbówki mają poważne kłopoty. Chodzi o tzw. gang fiskusa z Sosnowca, czyli urzędniczki US, które założyły zorganizowaną grupę przestępczą. Padły też zarzuty o oszustwa podatkowe i pranie brudnych pieniędzy.  

Czasami to urzędnicy US, a nie przedsiębiorcy, mają coś na sumieniu. Gang fiskusa

Historie z fiskusem w tle zawsze elektryzują – prawdopodobnie dlatego, że skarbówka nie cieszy się zbyt dobrą opinią, a dla wielu jest symbolem ucisku przedsiębiorców i niesprawiedliwego traktowania. O tym, że fiskus może doprowadzić firmę na skraj przepaści przekonał się zresztą kilkanaście lat temu np. Optimus. Skarbówka potrafi być zresztą bezlitosna na wielu polach – sprawy mechanika z Bartoszyc chyba nie trzeba nikomu przypominać. Okazuje się jednak, że czasami to Urząd Skarbowy jest miejscem, w którym dokonywane są największe przestępstwa. Jaskrawym przykładem z tego roku jest sprawa urzędników z Urzędu Skarbowego w Sosnowcu.

Mafijny duet urzędniczek z Sosnowca. Za dużo „Ojca chrzestnego”?

Zaczęło się od dwóch urzędniczek z Urzędu Skarbowego w Sosnowcu. Miały odpowiednie kontakty i wiedzę, by stworzyć sieć nielegalnych powiązań – coś na kształt nielegalnej firmy lub wręcz gangu. Do procederu zaprosiły m.in. osoby, które później stawały się prezesami-słupami. Istotą procederu było wyszukiwanie nielegalnych działalności, a następnie organizowanie ich siedzib i werbowanie pracowników. Urzędniczki śmiało można porównać do asystentek gangsterów – tworzyły fałszywą dokumentację firm, zajmowały się tworzeniem kont bankowych (konta były zakładane na zaproszonych wcześniej do procederu prezesów-słupów). Wszystko po to, by nielegalne działalności nie budziły niczyich podejrzeń. Czyli – profesjonalne tuszowanie działalności przestępczej poprzez kierowanie inną działalnością przestępczą. Można by rzec – gangsterski outsourcing usług.

Wyłudzenia VAT, pranie brudnych pieniędzy. Wszystko w „rodzinnym gronie”

To jednak nie wszystkie dokonania mafii z US. Grupa przestępcza próbowała też wyłudzić nienależny im zwrot podatku VAT za dokonanie fałszywych transakcji – zwrot miał wynosić ok. 2,5 mln zł. Przy czym warto nadmienić, że 750 tys. zł udało im się wyłudzić. „Gang fiskusa” miał również prać brudne pieniądze. Proceder miał trwać od stycznia 2014 r. do października 2015. Na początku 2018 r. samobójstwo popełnił były Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sosnowcu, przeciwko któremu (już w 2017 r.) również prowadzone było postępowanie w sprawie korupcji i przekroczenia uprawnień. Według ustaleń śledczych urzędniczki działały z naczelnikiem w porozumieniu, a cały proceder prowadzili wspólnie.

Cała sprawa wyszła na jaw dzięki funkcjonariuszom ABW, którzy „rozpracowali” „gang fiskusa” z Sosnowca. Przez cały rok zatrzymywano kolejne osoby związane z nielegalnym procederem w US. Ostatecznie 12 osób usłyszało zarzuty od katowickiej prokuratury. Większość była „członkami rodziny” urzędniczek – zamieszane osoby albo faktycznie należały do ich dalszej rodziny, albo były ich dobrymi znajomymi. Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn przekazał PAP informację, że 20 grudnia 2018 r. prokurator z Prokuratury Okręgowej w Katowicach skierował do sądu akt oskarżenia.

237 odpowiedzi na “Urząd Skarbowy w Sosnowcu jak mafijna rodzina. Urzędniczki brały udział w oszustwach podatkowych i praniu brudnych pieniędzy”

 1. To oczywiste, że osoby, które mają dostęp do akt, spraw a przede wszystkim informacji niedostępnych dla większości społeczeństwa, wykorzystują takie informację i pozycję aby zarobić dla siebie szmal, bo to o szmal w życiu chodzi. Uczciwy traci czy tam płaci dwa razy.
  Teraz , gdy szkoła frankfurcka przejęła kulturę masową całego zachodu , ideologię górują nad prawem, to korupcja wbija się we wszystkie instytucje jak nóż w masło. Do tego pogarszająca się sytuacja ekonomiczna zachodu, daję argumentów aby działać we własnym interesie. Urzędnicy też zarabiają grosze przecież jakby spojrzeć na to trzeźwym okiem.
  Powiedzenie, że dymasz albo jesteś dymany, coraz szerzej dociera do mas. Kiedyś politycy nie chcieli stać koło afery nawet kilometr obok – teraz mogą siedzieć za korupcję a i tak zostaną wybrani na stanowisko, tak upadła moralność.

  Wiedziałem o tym już dawno i sam znam sporo osób z publiczną fuchą, którzy nie raz pomagali mi się wzbogacić aby sami mogli zarobić dla siebie trochę grosza. Do tego korzystali na „ulicznej ochronie” , mogli zadzwonić i poprosić chłopaków z bloku o pomoc w jakimś konflikcie, gdzie trzeba było użyć metody agresywnych negocjacji. Jedyne co potrzebowałem to informacji , dokumentów, których normalnie bym nie uzyskał. Znam właścicieli sklepów, którzy kupują swój towar za gorsze, a potem sprzedają bokiem. Manko zwalają na kradzieże. A ich pracownicy sami wynoszą sobie szlugi i wysokoprocentowe alko , robiąc jeszcze większe manko właścicielom.
  Te urzędniczki na pewno wyniosły na biznesie znacznie więcej niż 750 tysięcy, do tego można doliczyć legalne dochody z działalności oraz sprawy nie wykryte. Hajsu na pewno nie trzymały na koncie, znajomi i rodzina mają zapisane na siebie nieruchomości lub aktywa w postaci małych przedsiębiorstw. Do tego hajs leży ładnie schowany lub zamieniony na kamienie szlachetne, kruszce lub nawet biżuterię, czeka w ogródku. Osoby, które zajmują się takimi procederami ważą ryzyko i po przekroczeniu pewnej kwoty, nawet kilka lat odsiadki to wakacje w oczekiwaniu na wyjście do swojego bogactwa. A wyrok ciążący po wyjściu? To pestka, mają wiedzę , której nikt im nie zabierze i po wyjściu wystarczy być trochę bardziej ostrożnym. Osoba, która zarobiła milion i go straciła ma duże szansę na odbicie właśnie ze względu na wiedzę i doświadczenie.
  Moje zdanie brzmi tak: „ci co uczciwie walczyli zapełniają cmentarze, a ci co uczciwie pracowali mają 800 zł emerytury” . Proste.

 2. Podobnych ukladow mafijnych za rzadow PiS jest niewiarygodnie dużo i to w pelnym majestacie prawa i bezkarności.Ostatnio 2 kobiety wyniesione przez Glapinskiego,szefa NBP na wyzyny ,z pensjami miesięcznymi prawie 70 000 zl.Cala rodzina Czarneckiego,blizsza i dalsza,cala rodzina Piechy,cala Biereckiego i tak można w nieksonczonosc.Krewni i znajomi z milionowymi fuchami i rzeka kasy plynie bez końca.Czym tu jest te zalosne 750 000 z tego urzedu

  • Wcześniej za rządów PO i jeszcze wcześniej za innych szambiarzy też nie było lepiej.
   Reasumując: Gówna pływające w politycznym szambie, są wszystkie takie same.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *