Oto gdzie mieszkają „bardzo bogaci” Polacy

Codzienne Finanse Dołącz do dyskusji
Oto gdzie mieszkają „bardzo bogaci” Polacy

Kim jest w Polsce osoba „bardzo bogata”? Definiować to można rzecz jasna różnie, natomiast dla autorów raportu KPMG oznacza to osobę, która zarabia przynajmniej 1 mln zł brutto rocznie. Ich liczba nad Wisłą może nieco zaskakiwać – choć chyba nie jest niespodzianką, gdzie takich osób mieszka najwięcej.

Firma KPMG po raz kolejny wydała raport „Rynek dóbr luksusowych w Polsce. Nowe wymiary luksusu”. Dowiemy się z niego, że rynek luksusu nad Wisłą nieprzerwanie rośnie, co chyba mało kogo dziwi.

Ale firma podaje też, ile jest osób bogatych w Polsce. Ale tak naprawdę bogatych. I okazuje się, że osób, które mają 1 mln zł rocznego dochodu brutto jest u nas 35,4 tys. Całkiem sporo. To taka wielkość miasta powiatowego – i to wcale nie z tych najmniejszych. Łączny dochód osób, które KPMG uznaje za „bardzo bogate” wyniósł w 2022 r. niemal 80 mld zł. Powiedzieć, że w Polsce wykształciła się klasa milionerów to oczywiście duża przesada. Ale nie da się ukryć, że mamy już naprawdę sporo bardzo zamożnych osób.

Gdzie mieszkają bardzo bogaci w Polsce, grafika KPMG na podstawie danych Ministerstwa Finansów

No dobrze, a gdzie mieszkają bardzo bogaci w Polsce?

Rzecz jasna nie zawsze w Warszawie, ale najczęściej w województwie mazowieckim. Jest tam ich aż 8,5 tys. – a ich łączny dochód wyniósł w 2022 r. przeszło 18 mld zł.

Jest więc wyraźny lider – silna pozycja Mazowsza to rzecz jasna wynik tego, że bardzo bogata jest u nas stolica i jej przedmieścia. Nie ma za to bardzo wyraźnego drugiego miejsca, co w zasadzie też cieszy – bo to oznacza, że kapitał rozwija się w kilku miejscach kraju. Wyróżniają się tutaj województwa wielkopolskie, śląskie oraz małopolskie.

Najmniej bardzo bogatych ludzi jest z kolei w woj. lubuskim oraz opolskim. Ale to wynika również z tego, że są to po prostu dość małe województwa.

Firma KPMG podała również, ile jest osób bogatych, ale nie „aż tak bogatych”. I wyszło, że ludzi osiągających miesięcznie ponad 50 tys. zł dochodu brutto w 2022 r. było 83,6 tys. A tych, który dochód przekroczył 20 tys. zł, było natomiast aż 441 tys. – a to przecież już wielkość sporego miasta wojewódzkiego.