Można bardzo łatwo sprawdzić, czy zmarły zapisał nam coś w spadku. Wystarczy zajrzeć do tego rejestru

Prawo Rodzina Dołącz do dyskusji
Można bardzo łatwo sprawdzić, czy zmarły zapisał nam coś w spadku. Wystarczy zajrzeć do tego rejestru

Część spadkobierców jest świadoma tego, że będzie przysługiwać im spadek, jeszcze za życia spadkodawcy – w takiej sytuacji najczęściej są dzieci i małżonkowie. Zdarza się jednak, że ktoś po śmierci bliskiej osoby lub krewnego nie jest pewny, czy zmarły uwzględnił go w swoim testamencie. Co można w takiej sytuacji zrobić i gdzie należy szukać testamentu? Problem może pomóc rozwiązać Notarialny Rejestr Testamentów. 

Gdzie należy szukać testamentu? Warto zajrzeć do Notarialnego Rejestru Testamentów

Osoba, która chciałaby się dowiedzieć, czy po zmarłym krewnym lub bliskiej osobie należy jej się spadek, może sprawdzić Notarialny Rejestr Testamentów, który funkcjonuje już od 2011 r. Procedura jest bardzo prosta – chociaż należy zaznaczyć, że trzeba posiadać odpis aktu zgonu testatora. Posiadając taki dokument, wystarczy udać się do dowolnego notariusza w kraju, który sprawdzi, czy w rejestrze znajduje się testament zmarłego. Co więcej, do notariusza można udać się także w niektórych krajach poza Polską (m.in. w Belgii, Francji, Holandii, Niemczech, Słowacji czy na Węgrzech). Notariusz poinformuje potencjalnego spadkobiercę, czy testament figuruje w rejestrze, czy też nie.

Co jednak istotne, informacja z rejestru wcale nie obejmuje samej treści testamentu, a jedynie numer wpisu i datę jego dokonania, datę i miejsce sporządzenia testamentu notarialnego, dane kancelarii notarialnej oraz podstawowe dane osobowe testatora (imiona, nazwisko, imiona rodziców, data i miejsce urodzenia, numer PESEL lub inny numer ewidencyjny). Tym samym ewentualny spadkobierca dowie się podczas takiej wizyty (o ile testament został wpisany do rejestru), do jakiej kancelarii notarialnej udać się, by otrzymać wypis testamentu i przekonać się, czy cokolwiek zostało mu zapisane przez zmarłego.

Jest tylko jeden problem

O ile odpowiedź na pytanie „gdzie należy szukać testamentu” jest zatem w miarę prosta, o tyle problem leży gdzie indziej. Należy mieć bowiem świadomość, że testament wcale nie musi być znajdować się w rejestrze – nawet, jeśli zmarły faktycznie spisał swoją ostatnią wolę. Wpis do rejestru jest bowiem dobrowolny, co oznacza, że osoba sporządzająca testament nie ma obowiązku rejestrować dokumentu.

Warto również zdawać sobie sprawę z tego, że testament nie figuruje w Notarialnym Rejestrze Testamentów na zawsze – po upływie 10 lat testament zostaje przekazany do sądu. Później natomiast – do archiwum państwowego.

Osoby, które i tak zamierzają sporządzić testament notarialny, powinny zadbać o wpis do rejestru

O przewadze testamentu notarialnego nad zwykłym, czyli np. spisanym własnoręcznie, pisaliśmy już na łamach Bezprawnika wielokrotnie. Osoby, które faktycznie chcą uregulować kwestię swojej ostatniej woli u notariusza, powinny zatem przy okazji zawnioskować właśnie o wpisanie testamentu do rejestru – zwłaszcza, że jest to całkowicie bezpłatne.