Gdzie w Polsce zarabia się najwięcej? Jak się okazuje, nie jest to wcale takie oczywiste

Finanse Praca Dołącz do dyskusji
Gdzie w Polsce zarabia się najwięcej? Jak się okazuje, nie jest to wcale takie oczywiste

Warszawa, Wrocław, Gdańsk czy Poznań? A może jednak Kraków lub aglomeracja śląska? Gdzie w Polsce zarabia się najwięcej? Poza powszechnym wzrostem cen zauważalnie wzrosły także wynagrodzenia. W którym z miast ten bilans jest najbardziej korzystny?

Na pytanie gdzie w Polsce zarabia się najwięcej wielu bez wahania wskazałoby Warszawę. W końcu to w stolicy Polski swoje siedziby mają największe zachodnie korporacje. To właśnie w Warszawie znajdują się największe oddziały banków, firm doradczych, konsultingowych czy międzynarodowych korporacji prawniczych oraz medycznych. Również w Warszawie zatrudniają najwięcej pracowników. Także tu znajdują się największe centralne urzędy. Stąd trop, że to stolicy płaci się najlepiej byłby w pełni uzasadniony.

Gdzie w Polsce zarabia się najwięcej?

Okazuje się jednak, że najwięcej zarabia się w Krakowie, choć sama Małopolska wypada gorzej niż Mazowsze, Dolny oraz Górny Śląsk. Mimo to, to właśnie w dawnej stolicy Polski średnia płaca brutto jest najwyższa. Średnie zarobki w Krakowie to 9.431,66 zł, w Warszawie 9.242,72 zł, w Gdańsku 8.894,31 zł, zaś w Katowicach 8.721,08 zł.

Obecnie różnica w płacach między przeciętnymi zarobkami w Krakowie i Warszawie jest niewielka. Wynosi raptem 189 zł. Tak przynajmniej wynika z danych zebranych przez Główny Urząd Statystyczny. Warto dodać, że różnica pomiędzy miastami jest niewielka, ale powiększa się, bo jeszcze w marcu tego roku wynosiła raptem 44 zł. Co ciekawe, średnie wynagrodzenie w Krakowie było wówczas wyższe, wynosiło bowiem 10.051 zł i po raz pierwszy przekroczyło magiczną barierę 10.000 zł.

Za sukcesem Krakowa stoją innowacyjne przedsiębiorstwa, start-upy oraz rodzinne pokoleniowe już firmy. Coraz więcej podmiotów z branży IT właśnie w Krakowie organizuje swoją działalność. To bardzo istotne dla wysokiego wyniku miasta. Jak wynika z danych udostępnionych przez GUS, wynagrodzenia w IT o ponad połowę przewyższają średnią płacę.

Kraków wyprzedził Warszawę już jakiś czas temu. Teraz umocnił i powiększył swoją przewagę. Jest to jednak możliwe wyłącznie w skali miasta. W zestawieniu wojewódzkim Małopolska wygląda dużo słabiej od Mazowsza. Jest tak prawdopodobnie za sprawą Płocka. To kolejny silny ośrodek miejski znajdujący się na Mazowszu i miasto, które w ostatnich latach harmonijnie się rozwija. Wpływ ma na to nade wszystko obecność wielkiego koncernu, jakim jest PKN Orlen.

Większe stężenie ludzi w danym mieście, którzy zarabiają dobrze w swoich branżach ma pośrednie przełożenie na zarobki pozostałej części społeczeństwa. Gdy w danym mieście będzie więcej dobrze wynagradzanych specjalistów, to również ceny podstawowych towarów i usług będą rosły.