Symbolu Greenpeace mogą używać terroryści. Taką informację przekazuje w swoich materiałach brytyjska policja

Na wesoło Środowisko Dołącz do dyskusji (242)
Symbolu Greenpeace mogą używać terroryści. Taką informację przekazuje w swoich materiałach brytyjska policja

Zgodnie z materiałami policyjnymi, do których dotarł brytyjski The Guardian symbolu Greenpeace mogą używać potencjalni terroryści. Na liście znajduje się również PETA. Dlaczego te organizacje zostały ujęte w jednym zestawieniu z ruchami ekstremistycznymi?

Greenpeace jako organizacja budzi mnóstwo kontrowersji. Od pozytywnych, dzięki takim akcjom jak przeciwdziałanie wymieraniu pszczół oraz negatywne jak akcja Greenpeace, gdzie użyto brudzącej farby Niektórzy pół żartem, pół serio nazywają działalność organizacji jako ekoterroryzm. Dziennikarze wskazują, że całkiem serio uważa, tak brytyjska policja.

Guardian: Greenpeace wg policji to terroryści

Służby publiczne oraz szkoły w Wielkiej Brytanii otrzymały od tamtejszej policji poradnik jak identyfikować potencjalne zagrożenia. Do poradnika dołączono zestawienie organizacji ekstremistycznych, których działania należy zgłaszać. Załącznik do poradnika zawiera graficzne symbole wielu organizacji ekstremistycznych. Obok nich znajduje się Greenpeace oraz Peta.  W informacji do poradnika służby proszą, żeby każdy, który zauważył potencjalnie podejrzane zachowania związane z tymi symbolami, niezwłocznie je zgłosił. Istnieje strona internetowa do zgłaszania takich podejrzanych zachowań. Poradnik wskazywał, że należy zwrócić uwagę na ludzi, którzy mówią emocjonalnie, mocno o problemach ekologicznych, ociepleniu klimatu, zanieczyszczeniu powietrza. Znalazło się również zalecenie dla szkół, by zwrócić uwagę na uczniów, którzy opuszczają lekcje w celu uczestniczenia w protestach ekologicznych. Tak jak Greta Thurnberg. Poradnik ma pomóc wyłapać potencjalnych ekstremistów, zanim staną się zbyt niebezpieczni.

Policja zaprzecza, że w ich materiałach Greenpeace to terroryści

Z komentarza Policji do doniesień Guardiana wynika, że umieszczenie Greenpeace’u i innych organizacji ekologicznych na liście nie przesądzą o potencjalnym zagrożeniu z ich strony. Rzecznik brytyjskiej policji tłumaczy, że obecność na liście pozwala pracownikom służb publicznych dokonać szybkiej identyfikacji danej organizacji. Dzięki temu jest w stanie zaklasyfikować ją jako niebezpieczną lub bezpieczną. Nauczenie się znaków na pamięć może pomóc w podjęciu szybkiej decyzji w sytuacji możliwego zagrożenia. Zgodnie ze stanowiskiem policji, dzięki materiałom szkoleniowym szpitale, szkoły będą wiedziały jakie symbole są wykorzystują organizacje prawicowe, lewicowe, proekologiczne. Dzięki takim działaniom miasta są przygotowane na ataki terrorystyczne. Policja zwraca również uwagę, że samo członkostwo w wymienionych organizacjach to nic złego. Dopiero ekstremizm stanowi zagrożenie. A ekstremista z Greenpeace może być tak samo niebezpieczny jak ekstremista z ruchów nacjonalistycznych.

Ale umieszczenie loga Greenpeace i Pety obok organizacji, które zostały zdelegalizowane w Wielkiej Brytanii ze względów bezpieczeństwa, może budzić zdziwienie. Podobnie jak flaga wojenna Imperialnych Niemiec z okresu 1903 – 1919, którą policja również umieściła w wykazie. Na grafice stanowiącej załącznik do materiałów znajdują się również symbole polskich organizacji. Są to Narodowe Odrodzenie Polski i Polish Hooligans. Doborowe towarzystwo dla Greenpeace’u, PETY, Otwartych Klatek i innych organizacji.