W grudniu pracownicy mogą otrzymać dwie pensje. Wszystko przez zmiany podatkowe w ramach Polskiego Ładu

Firma Praca Dołącz do dyskusji (140)
W grudniu pracownicy mogą otrzymać dwie pensje. Wszystko przez zmiany podatkowe w ramach Polskiego Ładu

Grudniowa pensja najczęściej wypłacana jest pracownikom w styczniu. Teraz jednak – ze względu na zmiany podatkowe – może to stanowić dla przedsiębiorców ogromny problem. 

Grudniowa pensja po nowemu. Będą zmiany

Jak alarmuje „Rz”, najbliższa grudniowa pensja – jeśli będzie wypłacona w styczniu (a tak postępuje większość firm) powinna zostać wypłacona na nowych zasadach. Zmiany podatkowe w ramach Polskiego Ładu zaczynają bowiem obowiązywać już od 1 stycznia 2022 r. To z kolei oznacza, że wszelkie wynagrodzenia wypłacane po tym terminie powinny już być obliczane zgodnie z nowymi przepisami. Problem sygnalizują m.in. biura rachunkowe.

Dlaczego grudniowa pensja wypłacona na nowych zasadach może stanowić poważne utrudnienie dla firm? Chodzi o programy księgowe – ich producenci twierdzą wprost, że nie wiedzą, czy zdążą je uaktualnić do początku stycznia. Nie powinno to zresztą nikogo dziwić; prezydent podpisał zmiany podatkowe dopiero w połowie listopada. Tym samym dał przedsiębiorcom, księgowym, biurom rachunkowym, doradcom podatkowym i prawnikom jedynie półtora miesiąca na przeanalizowanie wszystkich zmian. Ustawa liczy tymczasem 700 stron – a do ostatniej chwili nie wiadomo było, czy i na jakie poprawki zdecydują sie rządzący.

Specjaliści już wcześniej zresztą alarmowali, że tak późne uchwalenie nowych przepisów może skutkować chaosem rozliczeniowym. Firmy po prostu nie są jeszcze przygotowane na zmiany. Warto zresztą zauważyć, że w przypadku części z nich nadal są duże problemy z interpretacją. Już teraz ksiegowi i biura rachunkowe zgłaszają na przykład, że trudność może sprawić ulga dla klasy średniej – zarówno jeśli chodzi o jej wyliczenie (skomplikowany wzór) jak i o późniejsze konsekwencje w przypadku przekroczenia przez pracownika ustalonego dla ulgi limitu.

W grudniu pracownicy mogą dostać dwie wypłaty. To rozwiązanie najkorzystniejsze dla przedsiębiorców

Co mogą zrobić przedsiębiorcy w takiej sytuacji? Najprostszym rozwiązaniem będzie… wypłacenie w grudniu dwóch pensji – listopadowej i grudniowej. Dla części pracowników może to być całkiem opłacalne, jednak warto zwrócić uwagę na dwie kwestie. Po pierwsze – w przypadku niektórych osób grudniowa pensja wypłacona na nowych zasadach mogłaby być korzystniejsza. Po drugie – istnieje spore ryzyko, że część osób przeznaczy dwie skumulowane wypłaty np. na pokrycie bieżących zobowiązań, co może poskutkować problemami finansowymi w styczniu.

Wszystko wskazuje zatem na to, że przedsiebiorców, którzy chcą uniknąć problemów, a przy okazji nieco zaoszczędzić, czekają w grudniu skumulowane wydatki – czyli dwie wypłaty dla pracowników i dwie składki zdrowotne, o których pisaliśmy już na łamach Bezprawnika.