Handel Polski z Rosją i Białorusią. GUS podaje niepokojące dane

Biznes Dołącz do dyskusji
Handel Polski z Rosją i Białorusią. GUS podaje niepokojące dane

Wydawałoby się, że handel Polski z Rosją i Białorusią zamarł od inwazji na Ukrainę. Nic bardziej mylnego. W marcu i kwietniu Rosja zarobiła ponad 10 mld złotych na sprzedaży surowców do Polski. Z kolei od Białorusi kupiliśmy drewno o wartości 360 mln złotych.

Handel Polski z Rosją i Białorusią

Jak informuje Rzeczpospolita z danych GUS wynika, że w marcu i kwietniu tego roku Rosja zarobiła na handlu z Polską ponad dwukrotnie więcej niż w podobnym okresie roku ubiegłego. W marcu i kwietniu 2021 r. wartość importowanych towarów z Rosji wynosiła niespełna 10 mld zł. W tym roku import zwiększył się do ponad 21 mld zł.

Co ciekawe wzrosła też wartość importu do Polski z Białorusi (z 1 do prawie 1,2 mld zł).

A co głównie importujemy z Rosji i Białorusi? Jeśli chodzi o pierwsze z tych państw głównie chodzi, i tu bez zaskoczeń, o surowce naturalne (ropę, węgiel i gaz). W ciągu pierwszych dwóch miesięcy wojny przelaliśmy za te surowce ponad 10 mld zł.

Dane GUS wskazują, że w marcu i kwietniu tego roku Polska zwiększyła import ropy z Rosji. Polska zakupiła np. 2,27 mln ton ropy naftowej za ponad 6,1 mld zł, w analogicznym okresie 2021 roku sprowadziliśmy nieco ponad 1,7 mln ton ropy za niespełna 2,9 mld zł.

Warto też odnotować nieoczywistą drugą pozycję wśród towarów importowanych z Rosji. Po surowcach w marcu i kwietniu Polska importowała też sporo dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków. Wartość importu tych towarów w ciągu dwóch pierwszych miesięcy wojny wyniósł 7,4 mld zł. I jest to wzrost aż sześciokrotny wobec analogicznego okresu w poprzednik roku.

Maleje eksport polskich produktów na Rosję i Białoruś

Warto odnotować, że jakkolwiek Rosja i Białoruś nadal zarabiają na imporcie do Polski (albo też zarabiał), tak eksport towarów z Polski zmalał. Eksport polskich towarów do Rosji w okresie od marca do kwietnia spadł ponad dwukrotnie w porównaniu z analogicznym okresem 2021 roku. Jego wartość zmalała z 6,3 mld zł do 2,5 mld zł. Dotychczas głównie eksportowaliśmy do Rosji maszyny i urządzenia mechaniczne.

Zmalał też eksport polskich produktów na Białoruś przy jednoczesnym wzroście importu z Białorusi o ponad 170 mln złotych. Po wybuchu wojny zaczęliśmy sprowadzać z Białorusi drewno. W marcu i kwietniu tego roku Polska zakupiła drewno za ponad 360 mln złotych (to o 130 mln więcej niż w roku ubiegłym).