Hodowcy krów stracą setki tysięcy złotych, bo wyprodukowali za dużo mleka

Codzienne Zagranica Dołącz do dyskusji (3)
Hodowcy krów stracą setki tysięcy złotych, bo wyprodukowali za dużo mleka

Przez limity wprowadzone przez UE hodowcy krów stracą setki tysięcy złotych, bo wyprodukowali za dużo mleka.

Kwoty mleczne, to limity produkcji mleka nałożone na hodowców krów przez Unię Europejską. Chodzi o to, że rolnicy mają prawo wyprodukować i odprowadzić do mleczarni tylko określoną ilość mleka w ciągu roku. Jeśli krowy wyprodukują go więcej, to rolnicy stracą setki tysięcy złotych, gdyż za każdą nadwyżkę muszą opłacać swego rodzaju karę. Kwoty te są obliczane dla każdego gospodarstwa osobne i wynikają z produkcji mleka z poprzednich lat.

Jeśli hodowca przekroczy limit, musi liczyć się z karami lub postarać się o możliwość odkupienia od innego hodowcy jego kwoty mlecznej. Jeśli jednak nie wykorzysta przyznanej mu kwoty, to musi liczyć się z tym, że w następnym roku rozliczeniowym (od 1 kwietnia do końca marca) będzie miał obniżony limit.

Wszystko rozbija się też o to, że jeszcze w tym roku, z dniem 1 kwietnia, kwoty mleczne zostały zniesione. Wiedząc o tym, wielu hodowców rozbudowało swoje stada krów, a także inwestowało pieniądze w infrastrukturę potrzebną do obsłużenia tychże stad, a także zagospodarowania mleka, które będzie produkowane.

Do niedawna kary za przekroczenie kwot mlecznych były niewielkie, bo i przekroczenia były mniejsze. W tym roku wielu hodowców mocno się zdziwiło, a jak donosi prasa, niemal połowa hodowców przekroczyła przyznane im kwoty mleczne. Co ciekawe, jeden z lubuskich hodowców otrzymał karę w wysokości około 1 000 000 zł! Ogólnie nałożono na hodowców kary w wysokości przekraczającej 4 000 000 miliony złotych.

Hodowcy utyskują, że produkują mleko, mleczarnie je odbierają, ludzie kupują, a i tak musi płacić kary, bo przekroczył kwotę mleczną, którą mu przyznano. Wiele osób popuka się palcem w czoło i stwierdzi, że to faktycznie głupota, bo przecież ludzie i tak to mleko wypiją. Niestety nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że ilość mleka, która ma trafić do mleczarni, narzucana jest odgórnie przez Unię Europejską, czyli cała Polska ma przyznaną kwotę mleczną. Jeśli ta kwota zostanie przekroczona, to z kasy kraju trzeba będzie zapłacić kary, a z tego, co podają media, jest to ponad 105 proc. Jednym słowem skoro Polska będzie musiała zapłacić za nadwyżkę, to i hodowcy także.

Masz problemy lub wątpliwości związane z opłatami oraz podatkami związanymi z prowadzeniem hodowli zwierząt lub produkcją rolną i chciał(a)byś uzyskać poradę prawnika? Z redakcją Bezprawnik.pl współpracuje zespół prawników specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.

Zdjęcie z serwisu shutterstock.com