Ile zarabia wójt, burmistrz i prezydent miasta? Wynagrodzenia lokalnych polityków

Państwo Praca dołącz do dyskusji (52) 14.04.2018
Ile zarabia wójt, burmistrz i prezydent miasta? Wynagrodzenia lokalnych polityków

Udostępnij

Justyna Bieniek

Przed paroma dniami polskie media rozgrzała informacja o obniżeniu poselskich oraz samorządowych pensji. Informacja pozytywna, bo niczego w Polsce nie lubimy liczyć tak bardzo, jak pensji polityków. Zanim jednak wydamy osąd co do słuszności tego – dość politycznego oświadczenia – sprawdźmy, ile zarabiają politycy. Dla odmiany jednak ci, z którymi mamy bezpośredni kontakt – wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast.

Wynagrodzenie wójta, burmistrza i prezydenta

Jakoś tak się przyjęło, że lubimy zaglądać do kieszeni polityków  tych centralnych, jak i lokalnych. Do tych ostatnich, chyba nawet bardziej – w końcu działają na naszym własnym podwórku. Wójt, burmistrz, czy prezydent to ostatecznie jeden z nas – wybrany przez nas i działający dla nas. Warto wiedzieć, czy jako społeczeństwo dobrze płacimy za ich pracę.

Wysokość wynagrodzenia włodarzy ustala rada gminy na podstawie wytycznych zawartych w ustawie o pracownikach samorządowych z 21 listopada 2008 roku oraz rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 18 marca 2009 roku w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych.

Zgodnie z art. 37 ust. 3 ustawy, maksymalne wynagrodzenie nie może przekroczyć miesięcznie siedmiokrotności kwoty bazowej określonej w ustawie budżetowej dla osób zajmujących kierownicze stanowisko państwowe. Kwota ta, zgodnie z ustawą budżetową w 2018 roku wynosi 1789,42 zł. Oznacza to, że maksymalna pensja, jaką może otrzymywać włodarz, wynosi 12 500 zł.

Rozporządzenie Rady Ministrów określa natomiast tzw. widełki, w jakich ma zmieścić się ustalone przez radę wynagrodzenie, w zależności od wielkości gminy. Zostały one zawarte w załączniku 3 dołączonym do rozporządzenia. Zgodnie z nim wynagrodzenie zasadnicze prezydenta m.st. Warszawy wynosi 6500 zł. Prezydenta innych miast od 4800 do 6200 zł. Wynagrodzenie wójtów i burmistrzów zależne jest od wielkości gminy. W gminach powyżej 100 tys. mieszkańców zarobki wynoszą od 4800 do 6200 zł. Jeżeli mieszkańców jest mniej niż 100 tys., ale więcej niż 15 tys., wynagrodzenie będzie wynosić od 4500 do 6000 zł. W gminach, które mają mniej niż 15 tys. mieszkańców, wynagrodzenie wójta wyniesie minimalnie 4200 zł, a maksymalnie 5900 zł.

Wynagrodzenie wójta – dodatki funkcyjne

Oprócz wynagrodzenia zasadniczego włodarzom przysługują również dodatki funkcyjne, które wynoszą 2500 zł dla prezydenta m.st. Warszawy i miasta powyżej 300 tys. mieszkańców. 2100 zł dla prezydenta mniejszych miast oraz wójta i burmistrza gminy posiadające więcej niż 15 tys. mieszkańców. Najmniej – bo 1900 zł – otrzyma wójt gminy zamieszkałej przez mniej niż 15 tys, mieszkańców.

Oprócz powyższego przysługuje im również dodatek specjalny, którego wysokość określa §6 powyższego rozporządzenia. Wynosi on od 20 do 40% sumowanego wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego.

Po pięciu latach pracy wójtowi (burmistrzowi i prezydentowi) przysługuje dodatek za wieloletnią pracę, który wynosi 5% miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego i wzrasta o 1% za każdy kolejny rok pracy, aż do 20%.

Zakładając optymistyczną wersję, obecnie włodarz średniej wielkości gminy w Polsce, może zarobić ok. 10 tys zł. brutto. Czy to dużo? To zależy. Ja uważam, że politycy powinni zarabiać godnie i po prostu dobrze. Jeśli chcemy, żeby polityką zajmowali się ludzie na poziomie, musimy wypłacać im również odpowiednie pensje. W końcu pełnią funkcję publiczną, reprezentują nas wszystkich i ponoszą za to odpowiedzialność. Musimy również pamiętać, że sami wybieramy osoby, które to stanowisko zajmują. Najczęściej nie są to przypadkowe osoby, ale takie, które swoją działalnością, bądź troską o lokalną społeczność, w jakiś sposób zaistniały na samorządowej arenie. Możemy do woli podliczać pensję politykom, ale jedno jest pewne, to praca jak każda inna, a za każdą pracę należy się wynagrodzenie. Im wyższych kompetencji, czasu i zaangażowania wymaga, tym wyższe.

52 odpowiedzi na “Ile zarabia wójt, burmistrz i prezydent miasta? Wynagrodzenia lokalnych polityków”

  • Polityk to nie zawód!! Jeżeli ktoś chce być politykiem to niech bierze pod uwagę to że jest to służba drugiemu człowiekowi a tu już mówimy o powołaniu tak jak w przypadku lekarzy. Lekarzem, pielęgniarką, ratownikiem medycznym, policjantem, strażakiem się zostaje żeby pomagać ludziom a nie worki z pieniędzmi zarabiać DROGA PANI !!!!!!

   • Kiedyś w Wielkiej Brytanii do polityki szli lordowie czy przedsiębiorcy którzy już się dorobili i chcieli zrobić coś dla kraju, Te czasy przeminęły.
    Jeśli chodzi o nasz kraj to społeczeństwo dalej u nas ma socjalistyczne podejście do wszystkiego. Ten który się dorobił jest wrogiem ludu, złym prywatnym przedsiębiorcą itp. Dlatego polityk który ma majątek jest uznawany za zło wcielone. Niestety ale mentalność zachodnia jeszcze do Polski nie dotarła.

    • Kiedyś w Wielkiej Brytanii do polityki szli lordowie czy przedsiębiorcy którzy już się dorobili i szli do władzy dla wpływów i żeby stanowić prawo które zabezpieczy ich majątek,

   • Lekarz, ratownik medyczny strażak, a i burmistrz wykonują użyteczną społecznie pracę, a za dobrze wykonaną pracę należy się dobra płaca. Np. w przysiędze Hipokratesa nic nie ma o tym, że lekarz ma pracować za darmo. Za darmo to powinny świadczyć swoje usługi klechy. „Darmo wzięliście, darmo dawajcie.” Łatwo mówić komuś, że trzeba obniżyć ludziom zarobki komuś kto dorobił się na grabieży publicznego mienia i za ochronę którego społeczeństwo musi płacić grube pieniądze bo uroił sobie, że coś mu zagraża. Musimy płacić takie pieniądze mimo, że ten człowiek nie pełni żadnej odpowiedzialnej funkcji.

 1. „…żeby polityką zajmowali się ludzie na poziomie…”. Starosta w… mniejsza gdzie. Działacz PSL. Pensja 12 tys. Staż 20 lat starostowania. Kierowniczka UP to kochanka, bez łapówki nie załatwisz żadnej sprawy. Brał udział w libacji, zakończonej ustaleniem ojcostwa dziecka radnej (materiał genetyczny pobrano od siedmiu! osób, w tym radnych, burmistrza, jednak złoty strzał należał do starosty). Zmarł po zażyciu niebieskiej tabletki w Alpach, gdzie pojechał na k… narty;). Oficjalnie w tym czasie przebywał na zwolnieniu lekarskim.

  • Tacy właśnie są dziś ludzie w swej masie – zdziecinniałe, bezrefleksyjne pustaki mające ochotę tylko na wino, kobiety i śpiew. I jak dziećmi tak i nimi targają emocje zmieniające się kilka razy na minutę.
   Nic więcej nie ma. Całe to człowieczeństwo, różnienie się od małp i zwierząt to jedne wielkie brednie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *