Jak pomóc uchodźcom z Ukrainy? Zbiórki rzeczowe, wolontariat, baza noclegowa – możliwości jest coraz więcej

Codzienne Społeczeństwo Dołącz do dyskusji (307)
Jak pomóc uchodźcom z Ukrainy? Zbiórki rzeczowe, wolontariat, baza noclegowa – możliwości jest coraz więcej

Masowo organizowane są zbiórki i akcje, które mają pomóc obywatelom Ukrainy – zarówno tym, którzy zostali w swym państwie jak i tym, którzy zdecydowali się przedostać się do Polski lub innych państw. Jak pomóc uchodźcom z Ukrainy i tym z obywateli, którzy pozostali w swoim państwie?

Zbiórki rzeczowe dla Ukraińców, którzy pozostali w kraju

Po pierwsze – osoby chcące pomóc, mogą wziąć udział w organizowanych zbiórkach rzeczowych. Taką organizuje m.in. Urząd Miasta w Łodzi, odpowiadając na apel mera Lwowa o pomoc mieszkańcom miasta. Dary dla Lwowa przyjmuje UML przy ul. Piotrkowskiej 104. Zbierane są m.in. koce termiczne, śpiwory, materace, nowe lub niezniszczone ubrania, kosmetyki do mycia, pampersy, podpaski, ręczniki papierowe, zestawy kuchenne wielokrotnego użytku, środki antyseptyczne, maseczki, woda butelkowana, żywność do szybkiego gotowania, batony energetyczne, suszone owoce, mleko modyfikowane dla dzieci, konserwy, zapałki, baterie, zapalniczki czy świece. Zbiórka na ten sam cel jest również organizowana w Warszawie – wszystkie wymienione wyżej przedmioty można przynosić w weekend, w godz. 9-20 – spakowane wyłącznie w kartonach – do budynku przy ul. Bokserskiej 64/magazyn 5 (Warszawa Mokotów). Stamtąd będą przetransportowane do UMŁ w Łodzi.

Podobną zbiórkę organizuje również Inkubator Kultury Pireus w Poznaniu (ul. Głogowska 35) – rzeczy można przynosić w sobotę od 11 do 17, a w niedzielę – od 12 do 18. W poniedziałek zostaną przetransportowane na Ukrainę.

Zbiórkę środków czystości, artykułów medycznych i suchego prowiantu prowadzi też Stowarzyszenie Spójnik. Zbiórka organizowana jest w Katowicach (ul. Adama Mickiewicza 24/3 w godz. 13-20), Rybniku (plac Wolności 19, godz. 9-17), Zabrzu (ul. Dworcowa 6/4), Myszkowie (ul. 3 Maja 30), Gliwicach (ul. Mickiewicza 61/4).

Zbiorkę materiałów pomocowych prowadzi również Kołobrzeg. Materiały opatrunkowe i higieniczne można przynosić w sobotę, do Urzędu Miasta, od godz. 10 do 18. W dni robocze – do MOPS-u przy ul. Unii Lubelskiej 35, w godzinach 9-13.

Od poniedziałku w akcję „Dary dla Ukrainy” włączą się również wrocławskie szkoły. Zbierane będą śpiwory, koce, odzież dla dzieci i dorosłych,  płaszcze przeciwdeszczowe, środki higieny osobistej, pasty do zębów, szczoteczki do zębów, szczotki do włosów, bieliznę, pieluchy, ręczniki papierowe ale także świece, baterie czy zapalniczki. Dary można przekazywać do SP 17 przy ul. Wieczystej.

Jak pomóc uchodźcom z Ukrainy? Zaoferować nocleg. Inicjatywa Domu Ukraińskiego w Warszawie

Można również pomóc tym obywatelom Ukrainy, którym udało się przedostać do Polski. Z inicjatywą wyszedł m.in. Dom Ukraiński w Warszawie. Osoby, które chcą i mają możliwość udostępnienia tymczasowego schronienia dla tych osób, mogą wypełnić formularz pod tym adresem. Kolejny formularz mogą natomiast uzupełnić osoby, które chcą pomóc w jakikolwiek inny sposób (np. poprzez zapewnienie transportu, opiekę weterynaryjną dla zwierząt, które zabierają ze sobą obywatele Ukrainy itd.).

Wolontariat

Lubelskie stowarzyszenie Homo Faber rozpoczęło nabór do grupy wolontariackiej w Lublinie. Osoby, które znają  język ukraiński/rosyjski/polski i oferują swoje usługi z zakresu tłumaczeń, mają przeszkolenie lub doświadczenie w udzielaniu pierwszej pomocy przedmedycznej, są psychologiem/psycholożką, grafikiem/graficzką, prawnikiem/prawniczką, mogą zgłosić się do udzielania pomocy. Link do formularza oraz inne informacje dotyczące możliwej pomocy koordynowanej przez stowarzyszenie można znaleźć na tej stronie.

Działania pomoce organizuje również krakowskie Salam Lab. Otwiera nabór wolontariuszy, prowadzi zbiórkę pieniężną, informuje też o zbiórkach rzeczowych w Krakowie i o tym, jak pomóc we wjeździe do Polski znajomym Ukraińcom. Wszystkie informacje można znaleźć na tej stronie.

Pomoc prawna

Jak jeszcze można pomóc uchodźcom z Ukrainy? Naczelna Rada Adwokacka organizuje pomoc prawną dla obywateli Ukrainy. Dziekani poszczególnych okręgowych rad adwokackich wyznaczą koordynatorów do spraw utworzenia i organizacji programu pomocowego dla osób potrzebujących pomocy prawnej w związku z sytuacją na Ukrainie. Aktualna lista (która będzie na bieżąco uzupełniana) jest dostępna pod tym adresem. Prawnicy chętni pomóc mogą również dołączyć do grupy na Facebooku „Prawniczki i Prawnicy Ukraińcom”.

Rejestracja domów tymczasowych dla zwierząt

Fundacja Dobrych Zwierząt koordynuje rejestrację domów tymczasowych – zgłaszać się mogą osoby, które mają możliwość i chęć dać schronienie zwierzętom, które obywatele Ukrainy zabierają razem ze sobą, przedostając się do Polski. Formularz można wypełnić pod tym adresem.

Zbiórki pieniężne

Cały czas funkcjonują również zbiórki pieniężne – listę zweryfikowanych zbiórek opublikowaliśmy wczoraj w tekście o tym, jak pomóc Ukrainie z Polski.