Podatnicy mogą sprawdzić, czy ich fundusz PPK faktycznie zarabia

Finanse Praca Dołącz do dyskusji
Podatnicy mogą sprawdzić, czy ich fundusz PPK faktycznie zarabia

Pracownicze Plany Kapitałowe to jeden ze sposobów dodatkowego oszczędzania na emeryturę. Wprowadzenie go jednak niosło ze sobą sporo kontrowersji. Niektórzy nie wierzą, że te środki faktycznie należą do obywateli. Inni natomiast zastanawiają się, czy spółki odpowiedzialne za inwestycje faktycznie robią to mądrze. Jak sprawdzić czy PPK zarabia?

Najłatwiejszym sposobem, by sprawdzić, czy PPK zarabia, jest założenie konta na stronie funduszu

Omawiając to w najprostszy sposób, program Pracowniczych Planów Kapitałowych ma działać w taki sposób, że pracownik i pracodawca co miesiąc przelewają na indywidualne konto użytkownika daną kwotę, która ma w przyszłości być dodatkowym źródłem finansów przy emeryturze. Jednak by tych środków nie zjadła inflacja, powinny one być inwestowane i zarabiać na siebie. Tak by co roku było ich więcej i więcej.

To czy nasze PPK zarabia, można sprawdzić na kilka sposobów. Jednym z najprostszych będzie weryfikacja u źródła. Większość funduszy posiada własne portale internetowe lub aplikacje na telefon, gdzie każdy użytkownik może zajrzeć i zobaczyć czy jego pieniądze faktycznie wpływają oraz ile zdążyły już one zarobić. Wymaga to od pracownika trochę pracy, by założyć takie konto, ale warto to zrobić także dlatego, by móc w każdej chwili zdecydować się np. na wypłatę środków, w sytuacji kryzysowej.

Różne fundusze mogą zarabiać inaczej, dlatego warto mieć rękę na pulsie i wiedzieć co się dzieje z naszymi pieniędzmi

Jednak zweryfikowanie tego ile zarobiły środki z PPK na stronie funduszu, powie nam tylko, czy coś tam się dzieje, ale nie pozwoli na weryfikację, czy lepiej byłoby wybrać inną firmę.

A funduszy, które zajmują się PPK, jest w Polsce dość sporo. Co do zasady powinny one konkurować ze sobą, a ich skuteczność mogłaby być jednym z powodów, dla których dany zakład wybierze jedną lub drugą firmę. Jednak w momencie, gdy wiele zakładów decydowało się na fundusz X lub Y, nie było jeszcze rzetelnych danych, które pozwalałyby określić, który jest skuteczniejszy.

Dlatego by sprawdzić, czy wybrany przez naszą firmę fundusz radzi sobie dobrze i pomnaża zebrane pieniądze najlepiej porównać jego wyniki z innymi. To można zrobić na wielu stronach poświęconych analizom.

Jak sprawdzić czy nasz fundusz PPK zarabia? Przede wszystkim trzeba ustalić, który konkretnie inwestuje nasze pieniądze

Sama informacja, że nasze PPK prowadzi firma PZU lub Aviva to za mało. Musimy też wiedzieć, który konkretnie fundusz jest dla nas. Bowiem w zależności od tego, za ile lat mamy przejść na emeryturę, tak w różny sposób te środki są inwestowane. Im jesteśmy młodsi, tym robione jest to bardziej agresywnie, a im starsi, tym ostrożniej, z większą uwagą skupiając się na tym, by środki przede wszystkim nie traciły na wartości.

Dlatego musimy wejść na stronę firmy, która obsługuje nasze PPK odnaleźć swój fundusz. (np. dla roczników 1988-1992 będą to fundusze z dopiskiem 2050 – czyli datą, kiedy teoretycznie te pieniądze powinny być wypłacane, a dla roczników 1998-2002 będą to fundusze z dopiskiem 2060).

Jak znajdziemy już odpowiedni fundusz, to możemy przejść na jakąkolwiek porównywarkę funduszy PPK i sprawdzić, czy firma, która nami się zajmuje zarabia na tle rywali więcej lub mniej.

Takie sprawdzania powinno odbywać się co jakiś czas przede wszystkim przez pracowników, którzy mają tam konta. Bo chociaż to pracodawca decyduje, z jakim funduszem podpisana jest umowa, to jednak często robi to za zgodą załogi. Warto więc, we własnym interesie, co jakiś czas to weryfikować, bo zmienić fundusz można w każdej chwili.

Zwłaszcza że różnice w osiągach danych funduszy potrafią być spore i w skali roku wynosić kilkanaście punktów procentowych. Oczywiście nie można wyciągać z tego zbyt gwałtownych ruchów, ale warto mieć to zawsze na uwadze i co rok-dwa weryfikować czy fundusze zebrane na PPK zarabiają odpowiednio dużo i w sposób nas satysfakcjonujący.