Jak sprawdzić przyszłą emeryturę? Prognozowane świadczenie z ZUS można poznać w kilka minut

Finanse Praca Dołącz do dyskusji (254)
Jak sprawdzić przyszłą emeryturę? Prognozowane świadczenie z ZUS można poznać w kilka minut

ZUS skończył już z wysyłaniem corocznych informacji na temat zgromadzonych składek i prognozowanej emerytury. Nie oznacza to jednak, że obywatel nie może sprawdzić, na jakie świadczenie będzie mógł liczyć w przyszłości. Jak sprawdzić przyszłą emeryturę?

Już od 2020 r. ZUS przestał wysyłać listy emerytalne. Dzięki rezygnacji z tego rozwiązania Zakład mógł zaoszczędzić pieniądze; w dodatku jest to też rozwiązanie bardziej ekologiczne. W rezultacie jednak spora część obywateli przestała interesować się składkami zgromadzonymi na swoim koncie i prognozowaną przez Zakład emeryturą.

Jak sprawdzić przyszłą emeryturę? Wszystkie informacje można znaleźć na PUE ZUS

Warto jednak wiedzieć, jak sprawdzić przyszłą emeryturę – zwłaszcza, że wszystkie informacje znajdują się na PUE ZUS. Zakład udostępnił już informacje o stanie konta ubezpieczonego (IOSKU). Tym samym osoby, które chciałyby dowiedzieć się więcej o swoim przyszłym świadczeniu, powinny – jeśli jeszcze tego nie zrobiły – założyć konto na PUE ZUS.

Jak sprawdzić swoją przyszłą emeryturę na platformie? Po zalogowaniu należy wejść w „Panel ubezpieczonego”, a następnie – wybrać zakładkę „Informacje o stanie konta”. Na sam koniec należy wybrać opcję „Informacje za 2020”. ZUS podaje na swojej stronie, że w informacji za 2020 r. jest stan środków zapisanych i na koncie, i na subkoncie w ZUS na 31 grudnia 2020 r.

Jeśli chodzi z kolei o informację o prognozowanej emeryturze, to nie znajdą jej wszyscy zainteresowani, a tylko ubezpieczeni, którzy ukończyli już 35 lat. Prognozę można znaleźć w zakładce „Hipotetyczna emerytura”.

Zakład oblicza wysokość przyszłego świadczenia na podstawie konta ubezpieczonego oraz subkonta w ZUS. Co ważne, ZUS przedstawia prognozowaną emeryturę w dwóch wariantach. Pierwszy jest „optymistyczny” i zakłada, że ubezpieczony nie tylko będzie kontynuować pracę aż do osiągnięcia wieku emerytalnego, ale również – że w dalszych latach będą wpływać składki w uśrednionej wysokości z dotychczasowych lat pracy. W drugim wariancie – zdecydowanie mniej optymistycznym – ZUS przedstawia, jak mogłaby wyglądać emerytura ubezpieczonego zakładając, że zakończy zaraz aktywność zawodową, a składki przestaną wpływać na konto. Jak można się domyślać, kwota prognozowanego świadczenia według drugiego wariantu będzie znacznie niższa.

Warto jednak pamiętać, że jest to jedynie prognozowana emerytura, a jej wysokość może się znacząco zmienić – zwłaszcza w przypadku osób młodszych, które zamierzają być aktywne zawodowo co najmniej do osiągnięcia wieku emerytalnego.