Jeśli kot sąsiada załatwia się w twoim ogródku możesz iść do sądu. Ale nie w każdym przypadku

Prawo Społeczeństwo Dołącz do dyskusji
Jeśli kot sąsiada załatwia się w twoim ogródku możesz iść do sądu. Ale nie w każdym przypadku

Jak wiadomo od dawna, każdy kot zawsze chodzi własnymi drogami. Ciężko może być jednak zmusić zwierzę do niewchodzenia na cudzy teren. Szczególnie jeśli futrzak chodzi swobodnie po osiedlu. Sprawdź, co możesz zrobić, jeśli kot sąsiada załatwia swoje potrzeby w twoim ogródku i jak rozwiązać taki problem.

Kot sąsiada załatwia się w moim ogródku. Co mogę zrobić?

Przede wszystkim każdy właściciel jakiejkolwiek nieruchomości musi ustalić, czyją własnością jest zwierzę. Nie jest to aż tak oczywiste ze względu na ilość niczyich dachowców, które można spotkać na terenie całej Polski. Jak sprawdzić, czy dany kot ma właściciela? Jednym z najpewniejszych (i stosunkowo szybkich) sposobów jest jego złapanie, jeśli ma na szyi adresatkę. W takim przypadku można odczytać dane właściciela. Drugą możliwością jest również śledzenie zwierzaka do jego domu. Choć to rozwiązanie może być niezwykle ciężkie do wykonania lub czasochłonne. Ustalenie tego faktu może mieć kluczowe znaczenie dla całej sprawy, którą można rozwiązać na podstawie przepisów kodeksu wykroczeń lub cywilnego. Warto również pamiętać, że koty wolno żyjące nie są bezdomne, a ich prawa reguluje ustawa.

Kota można ścigać z przepisów kodeksu wykroczeń…

Wszelkie zwierzęta, nie tylko koty, powinny być trzymane z wykorzystaniem zwykłych lub nakazanych środków ostrożności. Takie zobowiązanie na właściciela nakłada art. 77 § 1 Kodeksu wykroczeń. Co ciekawe na jego podstawie w 2019 roku wyrok wydał Sąd Rejonowy w Wałbrzychu. Wymierzył on karę nagany dla kobiety, której zwierzę uszkodziło samochód sąsiada, powodując na nim zadrapania. Warto zauważyć, że na mocy tego przepisu właściciel kota może otrzymać również karę grzywny do 1000 złotych, a nawet ograniczenia wolności. Jednak o tym, czy właściciel futrzaka nie zachowuje odpowiednich środków ostrożności, gdy zezwala mu na wychodzenie z domu i załatwianie swoich potrzeb w ogródku sąsiada każdorazowo decyduje sąd.

… lub iść z nim do sądu na podstawie prawa cywilnego

W przypadku takiej sytuacji warto również nadmienić możliwość dochodzenia swoich roszczeń z powództwa cywilnego. Art. 431 nakłada na właścicieli zwierząt obowiązek naprawy wyrządzonych szkód, które on wyrządzi. Jeśli udowodnimy naszą szkodę spowodowaną działaniami kota sąsiada, mamy prawo do otrzymania od właściciela zadośćuczynienia. Warto pamiętać, że postępowanie cywilne wszczyna się na wniosek powoda. Najczęściej dzieje się tak, gdy notoryczne załatwianie się kota sąsiada w naszym ogródku np. niszczy nasze rośliny. Jednak równie dobrze sprawę do sądu może złożyć poszkodowany, któremu zwierzę nieodwracalnie zniszczyło np. meble ogrodowe.