Jest skuteczny lek na COVID-19. Ma działać na wszystkie warianty koronawirusa

Zdrowie Dołącz do dyskusji (129)
Jest skuteczny lek na COVID-19. Ma działać na wszystkie warianty koronawirusa

Wszystko wskazuje na to, że jest już pierwszy skuteczny lek na COVID-19, który jednocześnie został dopuszczony do użytku (chociaż na razie w nagłych wypadkach). Mowa o Sotrovimabie, na którego stosowanie wydała wczoraj zezwolenie Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków. 

Jest skuteczny lek na COVID-19. Na jego użycie pozwoliła już FDA

Już na początku maja w mediach pojawiła się informacja, że prawdopodobnie powstał nowy lek na COVID-19. Chodziło właśnie o Sotrovimab, czyli preparat opracowany przez dwie firmy – GlaxoSmithKline i Vir Biotechnology. Jeszcze wcześniej, w marcu, opublikowano badania z których wynikało, że podanie leku wiązało się z 85-procentowym zmniejszeniem ryzyka hospitalizacji i zgonu. Jak wtedy podawano, Sotrovimab miałby jednak przede wszystkim zapobiegać rozwojowi choroby – lepiej by zatem było, gdyby był podawany tuż po pojawieniu się pierwszych objawów zakażenia.

Wyniki badań nad nowym lekiem były obiecujące, dlatego też Europejska Agencja Leków postanowiła rozpocząć przyspieszoną ocenę preparatu. Jeśli ocena będzie pozytywna, lek zostanie dopuszczony na rynek europejski.

Okazuje się jednak, że ze zezwoleniem na stosowanie nie czekała Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków. Agencja wczoraj wydała zezwolenie na stosowanie leku w nagłych przypadkach. Jest przeznaczony do leczenia od łagodnego do umiarkowanego COVID-19 (zgodnie z zaleceniami producenta); można będzie go podawać pacjentom od 12. roku życia. Dodatkowo należy zaznaczyć, że Sotrovimab jest uznawany za skuteczny lek na COVID-19 przeciwko wszystkim obecnie znanym wariantom koronawirusa. Niestety – nie będzie jednak podawany pacjentom hospitalizowanym czy poddawanym tlenoterapii. Sotrovimab to lek dożylny, a nieotwarte fiolki należy przechowywać w lodówce w temperaturze między 2 a 8 stopni Celsjusza.

Pewnym problemem jest na pewno fakt, że Sotrovimab – aby był najskuteczniejszy – należy podawać już na początku choroby. Dodatkowo nie pomoże też w ratowaniu osób, które znajdują się już w ciężkim stanie. Z drugiej strony – jeśli kraje zachodnie osiągną odporność populacyjną – Sotrovimab może okazać się wystarczający.

Pfizer też pracuje nad lekiem na COVID-19

Warto przy okazji wspomnieć, że Pfizer też testuje lek na COVID-19. Lek miałby mieć formę tabletki i być podawany doustnie. Pfizer jakiś czas temu ogłosił, że jest już w trakcie badań klinicznych. Podobnie jednak jak w przypadku Sotrovimabu, jeśli lek okaże się skuteczny i bezpieczny, prawdopodobnie w pierwszej kolejności trafi na amerykański rynek.