Władza wprowadza nowe zasady w związku z koronawirusem. Wina przestaje mieć znaczenie, kary pieniężne są bezwzględne, znika prawo do sądu

Gorące tematy Prawo Zbrodnia i kara Zdrowie dołącz do dyskusji (8442) 02.04.2020
Władza wprowadza nowe zasady w związku z koronawirusem. Wina przestaje mieć znaczenie, kary pieniężne są bezwzględne, znika prawo do sądu

Paweł Mering

Sejm uchwalił zmiany w przepisach, pozwalające na zastosowanie nowe rodzaju odpowiedzialności quasi-wykroczeniowej. Wina przestaje mieć znaczenie, a kary pieniężne są bezwzględne, nieuchronne, a także – co najmniej – kilkutysięczne.

Kara administracyjna a koronawirus

Właśnie spełniają się marzenia sporej części elektoratu PiS co do konstrukcji odpowiedzialności za czyny zabronione. W odniesieniu do koronawirusowych restrykcji znika zasada winy – liczy się bowiem sam skutek – kary są minimum kilkutysięczne, przepisy w zasadzie blankietowe i nieostre, a możliwość odwołania ograniczona do minimum.

Wczoraj uchwalono nowelizację kilku ustaw, a także wydano rozporządzenie, znacznie rozszerzające zakres stosowanych przez państwo restrykcji w związku z epidemią koronawirusa. Jak sugeruje dr Mikołaj Małecki, twórca „Dogmatów Karnisty”, działaniom władz bliżej jest do prima aprilis, aniżeli do rozsądnych i – co równie ważne – zgodnych z prawem działań.

Po wejściu w życie nowych przepisów, w skład których wchodzi cały katalog administracyjnych kar pieniężnych, złamanie zasad, uregulowanych w rozporządzeniu, skutkować będzie nie odpowiedzialnością wykroczeniową, jak dzisiaj, a bezwzględną karą administracyjną.

Wykroczenie bez wykroczenia

Nowe ograniczenia w przemieszczaniu się jeszcze bardziej rozszerzyły katalog działań, od których mamy się powstrzymywać (w rozporządzeniu cały czas mówi się oo graniczeniu, a nie zakazie – wszak wprowadzenie zakazu nie może zostać dokonane w tak bezwiedny sposób, bo ustawa „epidemiczna” nie przewiduje możliwości wprowadzenia zakazu). Naruszenie zasad kwarantanny lub izolacji skutkować będzie karą pieniężną w wysokości do 30.000 złotych.

Niezastosowanie się do zakazów, nakazów lub ograniczeń co do przemieszczania się, czyli m.in. obowiązku zachowania dystansu, wyrażać się będzie w bezwzględnej karze, niezależnie od winy i „stopnia szkodliwości społecznej”, której wysokość wynosić musi co najmniej 5000 złotych. Maksymalny jej wymiar to aż 30 000 złotych. W wypadku zakazu gromadzenia się, kara wynosi co najmniej 10 000 złotych (do 30 000 zł). Na takiej samej zasadzie karane będzie wyjście do lasu, czy też parku.

Oczywiście, że gros obywateli stwierdzi, że to wspaniały pomysł. Trzeba przecież walczyć z wirusem silną ręka, a wysokie kary odstraszą „cwaniaczków”. Takie myślenie jest równie idiotyczne, co chęć karania dekapitacją złodziei, czy też optowanie za karą śmierci, najlepiej wykonaną w ciągu 24 godzin od zatrzymania.

Czy to jest legalne?

Obywatel jest bezwarunkowo zdany na interpretację stanu faktycznego przez funkcjonariuszy organów ścigania, a także nie ma możliwości odmowy przyjęcia mandatu, czy tłumaczenia swojego zachowania przed sądem, bowiem nie ma tutaj zastosowania prawo wykroczeń.

Zgodnie z uchwalonymi przepisami, karę nakłada w drodze decyzji administracyjnej powiatowy inspektor sanitarny, a odwoływać można się do samego ministra zdrowia (przysługuje oczywiście również zaskarżenie legalności, nie słuszności, decyzji do właściwego sądu administracyjnego). W dobie epidemii koronawirusa jak widać nieważne jest prawo do sądu, prawo do rozstrzygnięcia sprawy przez niezawisły i niezależny organ, a także ogólna pewność prawa.

Krakowski Instytut Prawa Karnego w swoim stanowisku również stwierdza, że wprowadzenie kar administracyjnych:

Oznacza […] realne odebranie obywatelowi prawa do sądu i zweryfikowania podjętej decyzji przez organ wyposażony w przymiot niezależności i niezawisłości, zgodnie z konstytucyjną zasadą uzyskania sprawnego rozstrzygnięcia własnej sprawy przez sąd

Zwalczenie epidemii koronawirusa jest dzisiaj priorytetem i jest to niewątpliwe, ale podobne działania można podejmować i bez wprowadzania nadmiernych kontrowersji, bo w wypadku sytuacji spornej, obywatel będzie zdany jedynie na działania aparatu państwowego.

8 442 odpowiedzi na “Władza wprowadza nowe zasady w związku z koronawirusem. Wina przestaje mieć znaczenie, kary pieniężne są bezwzględne, znika prawo do sądu”

 1. Na szczęście to już półmetek rządów PiSu. Tylko co dalej? Powtórka ośmiu lat afer i złodziejstwa PO? Z deszczu pod rynnę…

  • Nie ma na kogo głosować ale jednak wolę PO(jeśli już musi być), gorzej nie będzie a może być tylko lepiej…

   • A czym się różni PiS-owskie żydostwo od platformerskich folksdojczów? Z wyjątkiem znaczka w klapie oczywiście…

    • Jesteś tak bezdennie głupi w w tym co piszesz, że zasługujesz na to żeby osobiście dostać w dupę wszystkimi bezprawnymi przepisami, działaniami i brakiem dziłaań ze strony PIS

     • no ale on ma rację. PO działało tak samo, z tą drobną różnicą, że z premedytacją niszczyli Polskie firmy a PiS nieudolnie próbuje je utrzymać przy życiu. PO więcej dobrego dla Niemców robiła niż Polski..

     • Jak widzę takich jak ty to niedobrze sie robi. Sam okazujsz sie byc bezdnnie głupi. Każdy kto będzie głosował na PO będzie zdrajcą ojczyzny.

    • Tym, że polityka Pisu jest na rękę Rosji, a PO była na rękę UE. Wybierz sam, czy wolisz auta, walutę, chemię, porządek, niemiecki, czy rosyjski ;)

   • Tak na pewno po ponad 20 latach głosowaniu na te same socjalistyczne mordy ponowne głosowanie na PO zmieni coś w Polsce.. Dlatego wyprowadziłem się z tego kraju idiotów. Macie w Polsce prawdziwą prawicę gospodarczą, a głosujecie cały czas na lewice. Widać głód musi Wam do dupy zajrzeć zanim zmądrzejecie przy urnie wyborczej.

    • prawicy w Polsce NIE MA ! … PiS jest najbardziej lewicową partią jaką historia powojennej Polski zna. Co robi dla ożywienia gospodarki?… Rozdaje zapasy budżetowe jako socjał dla swoich potencjalnych wyborców…. kupuje głosy. Jak mamy pandemię to gdzie się podziała kasa z rezerwy?…. Nie ma… i dupa blada. I to jest ta twoja prawica…. Koń by się uśmiał

   • PO?? czy ty dosłownie jestes pozbawiony jakiejkolwiek części mózgu??? nie pamietasz wszystkich afer? miliardow skradzionych…a jeszcze moze fala „uchodzcow” ci sie marzy???

  • Żeby jeszcze ludzie zechcieli w końcu zaakceptować prawdę, że złodziejstwo PO to jest nic w porównaniu z cichym złodziejstwem PIS. A sama Afera Getbeku finansowo jest 3 razy większa od Amber Gold. I co? I nic.

   • Każda władza kradnie. Różnica jest tylko w skali . Zatem nie warto sie licytować o to ,którzy mniej nakradli bo nie mamy na to wpływu . Mamy natomiast wpływ na to ,KTÓRZY będą rządzić . Tusk i jego wesoła ekipa , jakoś tam zadbali o budżet i pieniądze w skarbonce po sobie zostawili .Ale przyszedł Kaczyński i wszystko rozdał , zwłaszcza „swoim” . Z tymi karami to też jakiś cyrk zrobili . Ja rozumiem że ludzi trzeba trzymać krótko bo maja głupie pomysły ale jakoś z głową a nie na podstawie kretyńskich „przepisów” na sałatkę zamiast konkretnych ustaw . Bo rozporządzenie ministra zdrowia ,szczęścia i wszelkiej pomyślności , może podważyć każdy niedouczony prawnik. Jest chaos , bałagan i ogólny rozpierdol . Nad niczym nie panują !!!! Aaaa , przepraszam . Nad jednym panują dobrze ,nad propagandą sukcesu jedynie słusznej partii , nadawaną w kurwizji ……….

   • ale jakie ciche?…. Kradną w świetle reflektorów…. a prawo mają w dupie. PO przynajmniej robiła pozory…. a PiS ma ludzi w dupie i bierze wszystko. Nawet w czasie pandemii, gdy brakuje wszystkiego zwłąszcza w szpitalach, PiSowscy urzędnicy biorą milionowe premie…. Taki jest PiS

    • A płacisz albo płaciłeś abonament że płaczesz czy teraz czy 10 lat temu? Zapewne nie. PO w listopadzie też mówiło że telewizja państwowa powinna być opłacana z budżetu i trzeba wymienić kadrę. Więc później będzie prało mózgi TVPO. A co z 19 mld z OFE co zniknęło i nawet sam Tusk nie wie i logicznie nie potrafi tego powiedzieć. W 2011 było do ZUS-u przelane 150 mld a trafiło 131 mld. Co stało się z 19 mld? Mogło to iść na służbę zdrowia chorych na raka. Na ratowanie szpitali na podwyżkę dla lekarzy. Więc gdzie te pieniądze? Na NFZ nie poszły.

   • A mało było u nich afer i złodziejstwa? Mieli ich co najmniej kilkadziesiąt z topowym rabunkiem OFE. :D PiS póki co idzie łeb w łeb z poprzednimi rządami i oczywiście nikogo nie rozliczył z tych wszystkich afer.

    • Jak tych afer było kilkadziesiąt to czy mógłbyś wymienić chociaż 11? ;) „Rabunek OFE” jak to nazywasz się nie liczy, PiS zrobiło to samo dodatkowo biorąc prowizję ;)

     • A proszę cię bardzo. Posłużę się jedną z licznych list robionych specjalnie po to, żeby właśnie uświadomić ludziom jak bardzo rządy PO były beznadziejne. :D A PiS robi dokładnie to samo i na nich też powstaje cała lista przewinień, przekrętów i podniesionych podatków.
      1) Afera taśmowa
      2) Afera hazardowa
      3) Afera wyciągowa
      4) Afera stadionowa
      5) Afera autostradowa
      6) Afera stoczniowa
      7) Afera AmberGold
      8) Afera Elewarru
      9) Afera z informatyzacją MSW
      10) Afera z budową gazoportu w Świnoujściu oraz dostawami gazu z Kataru
      11) Afera z budową elektrowni atomowej

      11 afer na twoje życzenie. :) szczegółów na temat każdej można się dowiadywać bezpośrednio w google wpisując nazwę afery i „PO”, albo innego hasła, które by zawęziło okres do ich rządów.

     • O czym ty do mnie piszesz? :D Bo ja nie zwalam wszystkiego na PO. Zwalam na nich winę za nieudolne rządy przepełnione aferami, złymi decyzjami i ciągłym podnoszeniem podatków.
      Wspomnienie o aferach powyżej jest niepodważalnym faktem i jedynie zalążkiem wielu innych negatywnych działań, których już tu nie wypisywałem, bo nie o to chodzi. Kto chce to w internecie znajdzie ładnie opisane podsumowanie ich rządów.
      Wiec po co ich bronić?

      W sumie bardziej od wszystkich afer i podniesionych podatków przeciętny obywatel możne teraz o wiele bardziej odczuć zaniedbanie większości państwowych elementów, typu służba zdrowia, czy rozrost biurokracji. Bo te zaniedbania sięgają niepamiętnych czasów i z roku na rok się pogłębiają :)

     • Ja nie chcę ich bronić, tylko żeby ich nie oskarżać o sprawy które nie są ich winą.

      Wzorem tego, dzisiaj powinieneś oskarżać PIS o ofiary koronawirusa. Ale moment – nie zatrzymuj się na Polsce – oskarż ich za cały świat ofiar, 50 tysięcy and counting… w końcu to za ich rządów się zdarzyło.

      Nie krępuj się, czekam.

     • Nigdzie nie oskarżałem PO o rzeczy na które nie mieli wpływu. :) A jeśli oskarżyłem, to proszę zacytuj mnie. Jeśli faktycznie to zrobiłem, to sprostuję wypowiedź. :D
      Za to idąc dalej to za same ofiary PiSu nie można oskarżyć, ale można ich stanowczo obciążyć tematem totalnego ignorowania służby zdrowia. Tak się składa, że moja żona pracuje w szpitalu więc mam informacje z pierwszej ręki jaka u nas jest patologia i jaka ona była jeszcze na długo przed koronawirusem. Rządzący do początku marca od kilkunastu lat udają, że temat służby zdrowia nie istnieje.
      Więc może bezpośrednio nie można żadnych rządzących obciążyć ofiarami, ale pośrednio, jakby się przyłożyli do porządnej reformy służby zdrowia, z pewnością udałoby się ograniczyć te potężne kolejki do lekarzy, brak sprzętu, a ostatecznie wpłynąć na lepsze statystyki leczenia.
      No ale zamiast tego w służbie zdrowia są godne pożałowania pensje, które tylko sprzyjają potężnym migracjom wykwalifikowanej kadry za granicę oraz brakiem zastępowania pracowników idących na emeryturę, nowymi(średnia wieku pielęgniarek zbliża się do 55 lat), brak podstawowego sprzętu(np. rękawiczki ochronne) i to na długo przed aktualną epidemią. Tym samym z roku na rok na potęgę zamyka się kolejne oddziały oraz szpitale(od 2015 r. zamknięto ponad 70 szpitali). :D
      Gdyby nie koronawirus nadal nikt by nie dostrzegał, że służba zdrowia leży i kwiczy. Za to teraz wszyscy są przedstawiani jako wielcy bohaterowie. :D
      Więc tak. Myślę, że pośrednio za wiele śmierci osób są odpowiedzialni też politycy. Chociaż tutaj nie rozliczałbym ich z tego, a jak najszybciej dopuścił do władzy jakieś kompetentne ekipy, które nie udają, że problem złej służby zdrowia nie istnieje i by ją w końcu zreformowały. :)

     • Daj spokój. BloodMan to jest fanatyk jednej jedynej słusznej partii. Albo nawet gorzej, to nie tyle fanatyk PO co antyPiSowiec. Dla niego rozsądek nie ma znaczenia, liczy sie tylko jego osobista skrajność – byle PIS nie wygrał, nie ważne jakie będą konsekwencje.

     • Afera… hm. nazwać mogę to jak chcę. Ile osób PiS wsadził z tych aferzystów? Ile udowodnił? Skuteczność się liczy a nie krzyczenie Afera Afera Afera…

     • Tylko co trzeba udowadniać skoro są to działania publiczne i jawne? Sami ich sprawcy często się w mediach wypowiadają o tym co robią (jak np. rabunek 150mld zł z OFE, czy podpisanie tajnych umów na użytkowanie państwowych autostrad przez prywatne spółki że strata dla państwa, nie wiem jakich dowodów na to potrzebujesz). A nikogo nie skazali bo to sami swoi. Widziałeś kiedykolwiek polityka, który został rozliczony za swoje złe/przestępcze działania? Pewnie nie i to nie z powodu, że to najbardziej uczciwa grupa w społeczeństwie. Jakby PiS się zabrał za rozliczanie PO po ewentualnym przejęciu władzy by zabral się za PiS. Politycy nie chcą żyć w takim stanie więc nikt nikogo nie rozlicza.

     • 11 afer PO to pikus w porownaniu z ponad 255 afer PiSu . Za PO przynajmniej wybudowano autostrady,szpitale itp.Za PIS wszystko idzie na zmarnowanie i taka jest subtelna roznica!!!

     • lepiej wpisać „afery PiS”…. wychodzi ich kilkadziesiąt razy więcej i na grube miliardy. PO to przy PiSie marne przedszkolaki….

     • Pis tylko dorżneło OFE. Akurat u na duzo mniejszą skale bandyctwo było. Poza tym, dlaczego niby sie nie liczy :D?

   • Mza mało napisał.. PO to organizacja przestępcza , totalnie złodzieje i antypolacy grający na konto Niemiec i reszty zachodu. PiS wcale nie lepszy oczywiście ale nie broń człowieku złodzieji z PO.

  • skąd pomysł, że wrócą PO? Nie ma innych partii w Polsce, serio? Klapki na oczach?
   Co do złodziejstwa….. PiS ukradło parokrotnie więcej i to w bardziej bezczelny sposób

   • Po raz kolejny przypomnę Klapki nosimy na nogach, w domu, albo gdy jest ciepło również zamiast butów, albo na plaży, basenie, ale nigdy na oczach .

   • Wyprowadzenie $ ze SKOKów, tzw. śledztwo Smoleńskie, miliony ze spółek skarbu państwa na „reklamy” w „mediach narodowych” itd…

    • Wszystkie te osoby że SKOK już siedzą albo mają postawione zarzuty. PiS wsadził „swoich”. Pewnie powiesz pod publikę. Teraz mi wskaż osoby za czasów PO które wsadziła do więzienia. O ile dobrze kojarzę z taśm to Neuman mówił „póki jesteś w PO to będziemy Cię bronić jak niepodległości…sądy są nasze i wyroku nie dostaniesz a sprawy będą się ciągły póki się nie przedawnią itd”. Tyle w temacie. Teraz mi powiedz co stało się z 19 mld z OFE co w 2011 150 były przelewane na konta ZUS a trafiło 131 mld. Nie dawno o to pytany TUSK nie umiał na to odpowiedzieć Kidawa tak samo. Może Ty wiesz? A mogły te pieniądze iść na szpitale na chorych na raka. Na podwyżki dla lekarzy pielęgniarek itp. Na NFZ nie poszła ta kasa.

     • „Wszystkie te osoby że SKOK już siedzą albo mają postawione zarzuty” – tak, a zwłaszcza jeden pan senator ;)

     • Douczyłem się i sięgnąłem takich gazet jak wyborcza która jest zdecydowanie anty PiS. Więc tak Bierecki w 2013 został wyrzucony z partii z powodu tej afery w 2016 z powrotem przyjęty. Służby PO-PSL miały conajmniej dwa lata żeby postawić mu zarzuty i przyprowadzić przed sąd. Więc jakby coś miały to by siedział. Zrobiły szum i tyle. Nie najlepiej o nich świadczy. Ale 60 mln kryje się przy 19 mld co nie?:) Teraz pokaż mi polityka PO-PSL który został wyrzucony czy zawieszony za jakąś aferę? Z PiS za różne afery wyrzuceni zostali: Hofman, Kamiński, Rogacki, Zbonikowski, Bonkowski, Pięta.

     • Kiedyś czytałem o raczej o 450 milionach ale mogłem coś źle zapamiętać. W każdym razie – dlaczego była szansa coś z tym zrobić i nic się nie wydarzyło – nie wiem, ale się domyślam ;) A domyślam się że wszyscy są tam po równo umoczeni. Ale idąc tokiem Twojego rozumowania – dlaczego o tych 19 miliardach nie pruje się od X lat (kiedy PO ubiło OFE? Jakieś przynajmniej 6-7 lat temu prawda?) we wszystkich możliwych mediach narodowych? Dlaczego Ziobro nie wysyła o 6 rano służb pod drzi tych podłych złodziei? Dlaczego zamiast tego Wasserman próbuje jak totalna amatorka przykleić cokolwiek do Donalda i nic z tego nie wynika? Odpowiedź sobie sam. PS. Nowak poleciał za zegarek, za marne kilkanaście tysięcy :P

     • To zobacz jaką firmę prowadzi Hoffman i dla kogo obecnie, a potem napisz w komentarzu jak to pis zamknął swoich.
      Z resztą zrób to samo.

  • Serio myślisz, że jest tylko PiS i PO? Współczuję… Ja od lat głosuję na ludzi, którym zależy na wolności obywateli i na tym, żeby zmniejszyć biurokrację oraz żeby zlikwidować koryto, a nie licytować się kto więcej ukradł…

   • Konfederacja? xD Wierzysz, że niby wyp*eprzenie nas z Unii nie rozwali tego kraju do cna? Teraz to jedyne, co trzyma ten kraj w kupie, bo pieniądze dostajemy też od państw członkowskich.

    Polska nie ma szans już stać się potęgą na własną rękę. Nie jesteśmy mocarstwem z atomówką jakbyś nie zauważył.

    Wybacz, ale PO wcale nie pogorszyło gospodarki Polskiej, tylko ją „utrzymało” przy życiu, podczas kryzysu. PiS ją roztrwania i łamie konstytucję raz za razem jak dyktatorzy. Zwykłe powstrzymuję się od prostych stwierdzeń nt. partii, ale PiS jest o piekło gorsze od PO! Konferencja Korwina który zaczął się układać z Putinem to najgorszy wybór zaraz po PiS
    Chcesz kraju sowieckiego? PiS i konfederacja to Putinowi ułatwiają.
    Dzisiejsi Niemcy to nic w porównaniu do rosyjskiego rządu. Lepiej to dostrzeż.

    • Jest przedsmak braku unii na granicy. Dla 14-latków to może być szokujące że się czeka 20 godzin na granicy….

     • Unia to nie traktat z Schengen (a to on jest przyczyną ruchu między krajami europejskimi bez utrudnień i czekania) więc – ten teges… Sam fakt „pandemii” SARS-CoV-2 pokazał, jakim kolosem na glinianych nogach jest UE, dodatkowo z doklejonym do tyłka państwem z dykty, mchu i liści paproci.

      Tak więc samo wystąpienie z UE to nie tragedia.
      Zapomniało się jak to UE miała zrobić embargo Rosji? Z tego wszystkiego nasz kraj podjął takie działania a np Niemcy ubijali z Rosją interesy jakich mało.

     • Wejście do strefy Schengen jest jak najbardziej powiązane z unii jest jak najbardziej powiązane z UE.

      A mógłbyś opowiedzieć dlaczego kolos na glinianych nogach ? Ale nie z ruskiej agitki tylko swoimi słowami.

      Najlepsze że te teksty są przeklejane przez boty w całym internecie to i powtarzasz, nie dziwię się.

  • … skąd wiesz, że półmetek?
   Po wyborach stan wyjatkowy, potem zamach stanu i przejecie całkowitej władzy + przedłużanie stanu wyjatkowego i mamy scenariusz na film grozy. Netflix już czeka ;)

  • Fakty są takie, że po 5 latach szukania afer znaleźli 1. Pinior. Skończmy więc z opowiadaniem bajek o złodziejstwie PO. Wmówił to społeczeństwu pis, ludzie uwierzyli i teraz głupio się przyznać do naiwności

 2. Chcę zobaczyć konusa jak dostaje raz za razem karę administracyjną za nielegalne zgromadzenie się i niezachowanie odległości (z ochroniarzami). A potem kilku innych polityków i celebrytów.
  Wtedy może zgodzę się na karę na sobie.

  • zapomniałeś o KLERZE – świętych krowach, którzy jeszcze zachęcają do masowego chodzenia do kościoła. Już nie mówię o tym, że było w Polsce co najmniej 5 (a pewnie dużo więcej) masowego zarażenia przez księdza, który wsadzając ludziom palce do buzi zaraził kilkadziesiąt osób wirusem.

   Czy Ci księdza siedzą obecnie w areszcie? W takim razie nie widzę podstaw do karania zwykłych Polaków.

 3. Dziękuję za ten artykuł. Do tej pory nie wiedziałem jak wygląda podstawa prawna tych kar i jakie są procedury odwoławcze. Jak dla mnie to skandal, że nie mogę odmówić przyjęcia kary i skierować sprawy do sądu. Nie wyobrażam sobie sytuacji, kiedy ktoś mnie zaczepi na ulicy z prośbą o papierosa i obaj dostaniemy po kilka tys kary, która lepiej niż wirus zrujnuje nam życie…

  • Do tej pory nie wiedziałem jak wygląda podstawa prawna tych kar i jakie są procedury odwoławcze

   Bo tej pierwszej po prostu nie ma :P

  • Mam nadzieje, że dobrze to podkreśliłem, ale tych kar jeszcze nie ma. Dzisiaj jest to odpowiedzialność wykroczeniowa z 116 kw, ale pewnie w ciągu najbliższych dni wejdą w życie kary administracyjne.

 4. Tragiczne jest żeby w imię walki z koronowirusem sięgać po prawie stalinowskie metody! A robią to ludzie którzy nie mają pojęcia Co to wirus! Izolacja! Ok ale jak to się ma takich sposobów jej wymuszenia! Zyczę ściany mentalnej dla głupoty !!!

  • cyt”…A robią to ludzie którzy nie mają pojęcia Co to wirus…”
   Nie na wszystkim należy się znać, czasem wystarczy mieć doradcę.

  • Tragiczne jest, że takim ludziom jak wam, którzy bezmyślnie przyrównają zdrowy rozsądek do stalinowskich metod, nic innego nie pomoże niż właśnie iście chiński zamordyzm. O jak ja bym chciał, żebyście choć raz w życiu poczuli prawdziwy rządowy zamordyzm bo wam od tego ciepłego kurwidołka jakim jest Polska się w dupach poprzewracało.

 5. Czyli właściwie policjant nie ma możliwości nakładania mandatu, dobrze zrozumiałem? „Obywatel jest bezwarunkowo zdany na interpretację stanu faktycznego przez funkcjonariuszy organów ścigania, a także nie ma możliwości odmowy przyjęcia mandatu, czy tłumaczenia swojego zachowania przed sądem, bowiem nie ma tutaj zastosowania prawo wykroczeń.

  Zgodnie z uchwalonymi przepisami, karę nakłada w drodze decyzji administracyjnej powiatowy inspektor sanitarny…”

  • Prawdopodobnie w postaci jakiegoś rodzaju służbowej notatki przekazuje informacje organowi, który nakłada karę, tak tylko gdybam.

  • Pan policjant Cię spisuje, podaje informacje do sanepidu, który decyduje się na karę decyzją administracyjną. Dostajesz pismo, odwołujesz się do wyższego organu, który decyzje podtrzyma. Zlecają natychmiastową egzekucję i masz 7 dni na spłatę, potem komornik siada Ci na pensji i mieszkaniu

   • Nawet gorzej: Policjant spisuje kogoś, a ten mówi, że dokumentów nie ma przy sobie i podaje twoje dane. Jeśli akurat nie ma tam zasięgu, to policjant tego nie zweryfikuje, a do komisariatu go nie weźmie, bo epidemia, więc dane zapisze i o sprawie dowiesz się z pisma lub od komornika.

 6. „Na takiej samej zasadzie karane będzie wyjście do lasu,”

  Takiej samej? Czyli jakiej? Parki zostały zamknięte, lasy nie (co do zasady)

 7. No i tu się mylicie co do kary Kłania się konstytucja i jestem w stanie przed sądem podważyć taką karę.
  Musi być wprowadzony stan klęski żywiołowej lub wyjątkowy

   • Ja bym spytał: „jaka konstytucja?” Bo obecna władza udowodniła już nie raz że raczej się nią nie przejmuje… :(

  • Ależ możesz przed sądem podważać sobie do woli, wcześniej jednak, komornik ściągnie z Ciebie kasę, a zabawa w sądzie potrwa pewnie długie miesiące jeśli nie lata. Skutek będzie niewiadomy, a stracisz przy okazji dużo zdrowia i pieniędzy.

   • Nie, nie został wprowadzony. Za to ograniczenia swobód obywatelskich sobie wprowadzają, jakby był. Ludzie, obudźcie się!

  • Ale to sanepid będzie wymierzał karę, więc sądy mogą sobie obalać co będą chciały. Ścieżka jest inna.

   • Nie tworzę wikipedii. Z cytowania wyleczyło mnie pisanie pracy dyplomowej. Kto w miarę ogarnięty autora znajdzie.

   • Słuszna uwaga. Dla pozostałych czytających wyjaśniam – to słowa sprzed dwóch wieków , których autorstwo przypisuje się Benjaminowi Franklinowi.

    • Znalazłem z pomocą wujka Googla nie tylko ten ale też trochę innych ,Nie wiem czy napisać że to był mądry gość, ale na pewno znał życie.

 8. Tak dla porównania we Francji mamy 150 euros za pierwszym razem. Potem druga kara wyższa. Po trzecim wykroczeniu kara jeszcze wyższa i do 6 miesięcy więzienia. Najniższa krajowa to 1200 EUR na rękę.

  Wychodzić można tylko z podpisaną specjalną kartką. Która precyzuje powody wyjścia z domu.

  Rząd francuski natychmiast odwołał wyboru które miał mieć miejsce ( druga tura do wyborów miejskich)

  A PiS kary wlepia ale wybory utrzymuje…
  Brak słów…

  • dodaj jeszcze skąd taką kartkę wziąć skoro nie można wychodzić bez niej, jest jakiś przydział powiedzmy na tydzień, czy zwyczajnie mogę wziąc zwykłą kartkę i napisać dlaczego i podpisać.? choć sama gradacja kar i relacja do dochodu jak najbardziej słuszna, tyle że Państwo z czegoś musi żyć, a pieniądze z kar administracyjnych ( w tym mandatów ) trafiają do budżetu.

 9. ta banda z nowogrodzkiej ma w 4 literach nasze prawa. jak słyszę jak ten karzeł podpiera się konstytucją, to mi się nóż w kieszeni otwiera….

 10. Finał finałów jest dostęp do sądu- administracyjnego. Tyle, że sprawa będzie ciągnęła się długo, przy czym przez ten cały czas mamy do czynienia natychmiastową wykonalnością „grzywny”. Co do pozostałych kwestii poruszonych w treści, w pełni zgadzam się z jej autorami.
  Ps. odebranie obywatelowi dostępu do sądu nie przysługuje nawet podczas wprowadzenia stanu wyjątkowego.

 11. Mam nadzieje ze to juz poczatek konca tych manipulatorow z PISu i ze ten korona wirus wykonczy ich rządy tak szybko jak oni wykanczaja obywateli. Kto mieczem wojuje ten od miecza ginie

 12. ciekawe jakby sobie poradzilo dzis po i kopacz Jezeli chcemy tego co jest w wloszech, hiszpani i usa. To dalej wylazmy na ulice bez potrzeby albo po buleczkie, puszeczkie coli. itp.

  Jak ktos madry i chce zyc to bedzie siedzial w domu a jezeli juz wyjdzie to w maseczce i rekawiczkach.

  • Ahaha… Żyję we Włoszech. Po ostatnich autopsjach bo wcześniej były zabronione przez ministerstwo okazuje się że prawie nikt nie umarł na żaden Covid a jedynie w niektórych przypadkach koronawirus był tylko obecny w ciele osób zmarłych z powodów przebytych patologii i przede wszystkim z powodu niewłaściwej i kryminalnej kuracji zastosowanej według norm OMS w ciągu pierwszych miesiący tzw ‚pandemii’ .

 13. wiarygodność „Pudelak” – zajebisty tytuł a potem nic. A nieeeee…pardon! Dowód na czytanie bez zrozumienia ustawy :-)

 14. Wezcie mnie olśnijcie – wynikające z tych idiotycznych rozszerzeń ustawy kary administracyjne dotyczą wyłącznie przedsiębiorców sprzedających produkty, które są wyłączone ze sprzedaży lub sprzedający je w zawyżonej cenie. Zatem na jakiej podstawie jako zwykłemu obywatelowi mają wystawić mandat?

 15. Nie mam ochoty wracać do czerwonej komuny! Kto głosował na nich? Ludzie obudźcie się bo będzie za późno już

 16. Zacytuję mecenasa Giertycha
  Tajemnica PiS.

  Dotychczas wprowadzane ograniczenia odnoszące się do wychodzenia z domów są oczywiście nielegalne. Ustawa z dnia 5 grudnia 2008r. „o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi” na podstawie, której Minister Zdrowia wprowadził ograniczenia w opuszczaniu domów nie daje ku temu podstaw. W art. 46 ust. 4 jest mowa jedynie o możliwości ograniczania sposobów przemieszczania się. Tymczasem zakaz wychodzenia z domów za wyjątkiem określonych sytuacji jest możliwy jedynie w sytuacji wprowadzenia stanu wyjątkowego na podstawie Konstytucji i w oparciu o ustawę o stanie wyjątkowym. To właśnie ta ustawa w art. 18 ust. 2 pkt. 1 mówi o możliwym zakazaniu „przebywania lub opuszczania w ustalonym czasie oznaczonych miejsc, obiektów i obszarów.” Tak więc wszystkie mandaty dzisiaj dawane ludziom będą niestety musiały być anulowane przez sądy, bo mimo że słuszne, to brak jest podstawy prawnej do ich stosowania. Taką jedyną podstawą do ograniczania praw obywatelskich jest stan wyjątkowy, który nie został wprowadzony. Należy również zaznaczyć, że na podstawie art. 23 ustawy o stanie wyjątkowym kara za złamanie zakazów poruszania może być znacznie surowsza, gdyż w grę wchodzi nawet areszt wobec osób naruszających zakazy.
  PiS nie chce wprowadzić stanu wyjątkowego z dwóch powodów. Jeden jest wszystkim znany: PiS chce wyborów w maju. Ale jest też wydaje mi się drugi powód. W art. 8 ustawy o stanie wyjątkowym jest zdanie, że „w czasie stanu wyjątkowego organy władzy publicznej działają w dotychczasowych strukturach organizacyjnych państwa”. To oznacza, że nie można dokonywać zmian w organach władzy publicznej. A przecież PiS od lat marzy, aby wymienić I Prezes SN. Tymczasem wprowadzenie stanu wyjątkowego zamroziłoby kadencję I Prezes SN do czasu zakończenia tego stanu. Ponieważ interpretacja art. 8 ustawy o stanie wyjątkowym nie byłaby poddana pisowskiej logice prawnej, gdyż byłaby dokonywana przez sędziów SN, to mielibyśmy I Prezes SN do końca stanu epidemii, a więc prawdopodobnie do zakończenia kadencji Prezydenta Dudy.
  I ta sprawa jest jednym w poważnych, choć skrywanych, powodów zaniedbania obowiązków przez rząd polegającego na unikaniu wprowadzenia stanu wyjątkowego.

  Roman Giertych

 17. ciekawe jakby sobie poradzilo dzis po i kopacz Jezeli chcemy tego co jest w wloszech, hiszpani i usa. To dalej wylazmy na ulice bez potrzeby albo po buleczkie, puszeczkie coli. itp.

  Jak ktos madry i chce zyc to bedzie siedzial w domu a jezeli juz wyjdzie to w maseczce i rekawiczkach.

 18. Brakuje cenzuralnych określen na to co mam w głowie, więc mocno postaram się mocno przytemperować język.

  Dlaczego to jebane polactwo nie potrafi się postawić? Wyjaśnijcie mi ktoś jak to jest że w sierpniu 1944 potrafiliśmy ginąć dosłownie dla symbolu, dla naplucia oprawcy w twarz wiedząc że jesteśmy skazani na zagładę, ginąć piękną bohaterską śmiercią, jednoczyć się i mogę tak długo wymieniać czym dla mnie był okres Powstania Warszawskiego.
  Jednocześnie, potomkowie tych samych bohaterów pozwalają sobie dokręcać śrubę latami mamieni drobniakami z ‚państwowej, czyli niczyjej’ kieszeni, a kiedy przychodzi potężne tąpnięcie to siedzą grzecznie w domach i słuchają przekazu partyjnego. Dziś zakaz wyjścia do parku, jutro funkcjonariusz będzie miał nadany przez waadzę obowiązek zajrzenia mi do reklamówki czy aby napewno kupiłem chleb i masło czy może jednak browary i to wyjście nie było konieczne.
  I nie mam tu żalu do policjantów a nawet nazwałbym ich tymi najbardziej pokrzywdzonymi, bo zarabiają ochłap a każdy patrzy im na ręce i muszą realizować wizję tego pokurcza oszołoma.

  Powiedzcie mi co trzeba polakom jeszcze zabrać żeby wreszcie wstali z kolan, co ja mówię, podnieśli twarz z błota i puścili tych frajerów z cyrku na Wiejskiej z torbami? Gdzie nasza narodowa przekora, zaradność, niezależność?

  Jedynie w tej sytuacji chyba zostaje nie przyjmowanie mandatów/ kar, odwoływanie się przez wszystkie możliwe instancje i liczenie na to że gdzieś na świecie jest ktoś kto nie boi się przyznać że rząd wali w chuja ze wszystkimi fundamentami demokracji.

 19. Co? Tylko 30 tysięcy? Czemu nie dają po 100 albo 600 tysięcy od razu? Przecież każdy polak będzie tak samo spłacał karę 30 tysięcy jak i 30 milionów zł grzywny. Czyli wcale.

  • No chyba, ze jak Polacy przestaną siedzieć już w domach i wyjdą to zamkną ich wszystkich. A może otworzą obozy pracy?

 20. Ale pitolenie za przeproszeniem. Wole coś takiego niż stan wyjątkowy. Tak dekretami mogliby rządzić aż im się znudzi bez wyborów całkiem legalnie i nikt ani nic nie miałby prawa legalnie tego zatrzymać. Na Węgrzech to wnieśli i wszyscy z opozycji oraz w Europie płaczą że łamią prawa człowieka a w PL chcą to zrobić na własne życzenie bo płaczą że jest łamana praworządność. Te przepisy PO-PSL ustaliło w roku 2009 żeby nie wnosić stanu nadzwyczajnego podczas powodzi. A też była ograniczona możliwość poruszania się i to nawet większa niż teraz gdyż wszystko wylało na drogi i dalej jak 30 km nie dało się jechać. Opozycja nie ma poparcia i chce w ten sposób odroczyć tylko wynik. Zdecydowanie wolę te kary dla pajaców którzy nie umieją się zachować w trakcie pandemii. To nie wirus grypy. Całej opozycji mówię stanowcze „NIE”. Hipokryzja w najczystszej postaci.

 21. akurat dekapitacja złodziei to bardzo dobry pomysł, najlepiej 24h po udowodnionym czynie. Jedyne co bym dodał, to recydywa. Za pierwsza kradzież publiczna chłosta i doba w dybach na rynku miejskim, z 30 minutową przerwą na czarny chleb i wodę. A cała reszta.. wyglada jak próba zdobycia dodatkowych funduszy. U nas od 2 dni policja gania ludzi którzy samotnie wyprowadzają psy w parku. Na razie idą tylko pouczenia, ale pewnie niedługo zaczną się mandaty… bo niektórym nie wytłumaczysz.

 22. Siedźcie w domach , a takiego mandatu nie zobaczysz. Niestety sytuacja jest teraz na świecie taka ,a nie inna i jedynym rozwiązaniem na tą chwilę ,aby nie było u nas drugiej Hiszpanii czy Włoch to siedzieć w domu! Średnio mnie obchodzi czy wam się to podoba czy nie ,ale plątasz się teraz bez potrzeby, jesteś potencjalnym mordercą… Więc nie ma tłumaczenia mandat, bardzo dobrze że wysoki…. Co do tych szczekaczy na rząd, podajcie rozwiązania , ale nie typu „zróbcie rzeczy niemożliwe” tylko rozwiązania które może nasze państwo udźwignąć finansowo… Więc robi się wszystko by zachorowań było jak najmniej na raz przecież wiadomo że zachorują może nawet wszyscy…

 23. W jakiś sposób trzeba dołożyć kasę do tarczy. Najlepiej dowalić kary dla ludzi. Zawsze jakis grosz wpadnie żeby później go rozdać. Ujebać żeby później z gestem dać i powiedzieć zobaczcie jacy jesteśmy zajebiści dobrzy itd

 24. PiS niszczy małe i średnie przedsiębiorstwa i rolników, niepozwalając im handlować na targach, targi są zamknięte na terenie całego kraju. W tym samym czasie supermarkety są otwarte 24/h.

 25. A moim zdaniem to powinno się wypuścić wszystkich na dwór i żeby najsilniejsi i najmądrzejsi przeżyli. Mam gdzieś to państwo z dykty gdzie policja nie wie jak interpretować nowe prawo i jak nakładać kary.

 26. Obejrzyjcie jacy politycy od czasów komuny będący na stanowiskach byli powiązani z masonerią jedyna różnica to z jakim rytem… francuskim, szkockum czy jeszcze innym. To kukiełki!

 27. Kiedyś trzeba będzie z tego rozliczyć rządzących. W takich wypadkach jedyną skuteczną procedurą jest nakładana administracyjnie kara śmierci wykonywana w ciągu godziny od nałożenia z możliwością odwołania się do organu nadrzędnego, sądu itd ale oczywiście po jej wykonaniu.

 28. Niech się cmokną tam gdzie słońce nie dochodzi. Po co nam konstytucja po co wcześniejsze ustawy?? Niech pomagają ludziom w tej trudnej sytuacji! Najpierw karał bym wszystkich posłów i senatorów za łamanie obostrzeń ale od zwykłego szaraczka szybko jest sciągnąć potrzebną kasę. Jak tak dalej będzie to ludzie wyjdą na ulicę nie zwarzając na epidemię aby walczyć o swoje lepsze jutro.

 29. Do pracy każą chodzić to dlaczego nie ma ogłoszenia stanu wyjątkowego? ja mam jeździć tramwajami i autobusami i narażać swoje życie a oni sobie kary ustalaja.Kpiny pieniądze chcą wyciągnąć od obywateli i tyle

 30. hehe, a w google to skąd jest ? Pis zorganizował armię trolli już dawno temu. Teraz robią właśnie w tvp. Pereira, żelazna logika, pitu pitu, nagroda goebbelsa itd. Wszyscy w TVP.

  • Proszę nie zapominać o aferze Waldka ze słynnej nocnej zmiany i naczelnym strażakiem, który podpisał bardzo korzystną zapewne tylko dla siebie umowę gazową z Putinem. Tak czy inaczej uważam, że PiS nie wytrzyma obecnego kryzysu przez brak przewidywania i strategicznego myślenia, ale co się dziwić skoro większość tej „elyty” to typowe betonowe politruki i dyletanci, a tacy okupują najwyższe stanowiska z politycznego nadania. Ludzie oodaja głos patrząc na swój portfel, przede wszystkim i 500 plusy mogą nie wystarczyć. W majowych wyborach PiS liczy oczywiście na emerytów.

 31. TO JEST BUBEL: Art 46 ustawy o zwalczaniu chorób zakaźnych ust. 4 pkt 1 mowi o „czasowym ograniczeniu określonego sposobu przemieszczania się”. Art 48a ust. 1 pkt 1 ma być podstawą karania za złamanie powyższego: Kto w stanie zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii nie stosuje się do ustanowionych na podstawie art. 46 lub art. 46b nakazów, zakazów lub ograniczeń, o których mowa w art. 46 ust. 4 pkt 1 lub w art. 46b pkt 5 i 9-12, podlega karze pieniężnej w wysokości od 5000 zł do 30 000 zł. Tylko że artykuł 46 mówi o ograniczeniu OKREŚLONEGO SPOSOBU PRZEMIESZCZANIA SIĘ. Czemu więc rozporządzenie z dnia 31 marca 2020 (rozdział 2 par. 5) w brzmieniu: „W okresie od dnia 1 kwietnia 2020 r. do dnia 11 kwietnia 2020 r. zakazuje się na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej przemieszczania się osób przebywających na tym obszarze…” ani słowem nie określa sposobu przemieszczania się, którego ten całkowity zakaz dotyczy!

 32. O czym wy ludzie piszecoe lepiej PO, czyli zmian nie chcecie albo jestescie zbyt slepi. Jedyna szansa to partia ktora u wladzy nie byla, malo tego mowicie polmetek i tu jest problem bo przez ludzi takich jak wy nie idzie nic zdzialac, mamy mozliwosci sie ich pozbyc od razu ale zamiast marudzic trzeba dzialac, niestety wiekszosc ma wyjebane do stopnia ze nawet jak ktos zacznie organizowac petycje o dymisje to nie bo po co. Wegrzy sie wkurwili rzad wyhebali i wybrali inny przed czasem.

 33. To się nazywa upadek społeczeństwa w dodatku na jakąś śmieszną chorbę co ma śmiertelność w przedziale wiekowym 0-40 lat tyle co grypa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *