Wychowałeś co najmniej trójkę dzieci? Możesz liczyć na coś ekstra od rządu, nawet jeśli wszystkie są już pełnoletnie. Karta Dużej Rodziny 2019

Społeczeństwo dołącz do dyskusji (88) 01.01.2019
Wychowałeś co najmniej trójkę dzieci? Możesz liczyć na coś ekstra od rządu, nawet jeśli wszystkie są już pełnoletnie. Karta Dużej Rodziny 2019

Edyta Wara-Wąsowska

Program Karta Dużej Rodziny 2019 zostanie poszerzony i obejmie większą liczbę osób. Rząd chce „docenić trud, jaki rodzice włożyli w wychowanie trójki, czwórki, czy większej liczby dzieci.” To oznacza, że program obejmie także rodziny, w których dzieci są już pełnoletnie.

Karta Dużej Rodziny 2019: teraz już nie tylko dla rodzin z co najmniej trójką niepełnoletnich dzieci

Program Karta Dużej Rodziny 2019 zostanie poszerzony. Rząd zdecydował, że od stycznia 2019 system zniżek i ulg będzie dostępny także dla osób, które wychowały (kiedykolwiek) co najmniej trójkę dzieci. To zasadnicza zmiana w porównaniu do wcześniejszych lat – wtedy program był tylko czasowy, a rodzina mogła korzystać ze zniżek tylko do momentu ukończenia przez dzieci 18 lub 25. roku życia. Teraz wiek dzieci nie będzie miał znaczenia – ważne będzie tylko to, że jest ich minimum trójka. Tym samym grono beneficjentów programu Karta Dużej Rodziny 2019 może zwiększyć się do nawet 3 mln osób.

40,8 mln zł na finansowanie programu w 2019 r.

Za poszerzeniem programu stanowczo opowiadała się organizacja Związek Dużych Rodzin „Trzy Plus”. Według jej członków poprzednie warunki, które należało spełnić by korzystać z ulg, były wyrazem niesprawiedliwości wobec rodzin z pełnoletnimi dziećmi. ZDR zajmuje się akwizycją Karty Dużej Rodziny, czyli nawiązywaniem partnerstwa z kolejnymi przedsiębiorstwami, które miałyby przyłączyć się do honorowania Karty. System zniżek obowiązuje zarówno w instytucjach publicznych jak i prywatnych. Beneficjenci programu Karta Dużej Rodziny mogą np. jeździć taniej środkami komunikacji publicznej, mniej zapłacą także za bilet do kina, teatru czy wejście na basen. Program w założeniu ma obniżać koszty codziennego życia.

Obecnie korzysta z niego około 2,34 mln Polaków, a Kartę honoruje blisko 5 tys. firm i instytucji. Rząd odłożył na program Karta Dużej Rodziny 2019 40,8 mln zł. Rządzący sukcesywnie rozszerzają zatem grono osób, które korzystają z różnych form wsparcia rodziny (takich jak chociażby sztandarowy program rządu „Rodzina 500 plus” czy zwolnienie z opłat za wywóz śmieci).