Kiedy pożyczka 5000 zł trafi do przedsiębiorców i ile trzeba na nią czekać? Niektórzy muszą uzbroić się w cierpliwość

Finanse Firma dołącz do dyskusji (442) 07.05.2020
Kiedy pożyczka 5000 zł trafi do przedsiębiorców i ile trzeba na nią czekać? Niektórzy muszą uzbroić się w cierpliwość

Edyta Wara-Wąsowska

Przedsiębiorcy, którzy złożyli wniosek o pożyczkę 5 tys. zł dla mikroprzedsiębiorców, zaczynają się niecierpliwić. Wielu z nich nadal nie otrzymało pomocy. Wszystko wskazuje na to, że muszą jednak uzbroić się w cierpliwość.

Kiedy pożyczka 5000 zł zostanie wypłacona przedsiębiorcom? Tylko część otrzymała pieniądze

Początkowo pożyczka 5 tys. zł dla mikroprzedsiębiorców nie obejmowała osób samozatrudnionych. Później jednak się to zmieniło, w związku z czym wiele osób zyskało prawo do ubiegania się o pomoc. Dodatkowo rządzący zmienili warunki umorzenia pożyczki na znacznie korzystniejsze.

Nie dziwi zatem, że urzędy pracy w całej Polsce przeżywają prawdziwe oblężenie. Wielu przedsiębiorców złożyło wnioski już kilkanaście dni temu. Część z nich zastanawia się jednak, kiedy pożyczka 5000 zł zostanie wypłacona.

32 dni – tyle teoretycznie urzędy mają na wypłatę pieniędzy wnioskującym

Zgodnie z przepisami, dyrektor urzędu pracy) w imieniu starosty, podpisuje umowę o pożyczkę z wnioskującym przedsiębiorcom. Powinien to zrobić w ciągu 30 dni od wpłynięcia wniosku. Z kolei pieniądze powinny trafić do przedsiębiorcy niezwłocznie, jednak nie później niż 2 dni od podpisania umowy. Tym samym zanim pieniądze wpłyną na konto przedsiębiorcy, mogą upłynąć 32 dni.

W praktyce jednak niektórzy dyrektorzy urzędów pracy alarmowali już wcześniej, że instytucje są wręcz zalewane wnioskami. To może zaś spowodować, że okres oczekiwania na pożyczkę wydłuży się. Niektóre urzędy już informują, że pieniądze trafią na konta przedsiębiorców w ciągu 7 dni od podpisania umowy.

Podobnie było w przypadku zamieszania z rejestrem BDO – w pewnym momencie urzędy marszałkowskie również zostały zalane dokumentami, co spowodowało, że niektórzy przedsiębiorcy zostali wręcz „zablokowani”, jeśli chodzi o wywóz niebezpiecznych odpadów.

Nadal nie wiadomo również, czy środków z Funduszu Pracy w poszczególnych samorządach starczy dla wszystkich wnioskujących. Pytanie „kiedy pożyczka 5000 zł zostanie wypłacona” u wielu zmienia się zatem w pytanie „czy starczy dla mnie środków”.

Z pewnością w lepszej sytuacji są przedsiębiorcy, którzy wnioskowali do urzędów w mniejszych miastach. Z racji mniejszej liczby wniosków urzędy rozpatrują je szybciej. Jest też większa szansa, że starczy pieniędzy z Funduszu. Niestety tego samego nie mogą powiedzieć przedsiębiorcy działający w dużych miastach – niektóre urzędy nawet wstrzymały czasowo przyjmowanie wniosków.

Część przedsiębiorców jest sama sobie winna

Oczywiście należy pamiętać, że inną przyczyną w opóźnieniu przyznania pomocy są błędy we wniosku o pożyczkę 5 tys. zł. Wiele błędów wynika dodatkowo nie z niezrozumienia przepisów, a z braku… dokładnego zapoznania się z wnioskiem. W takiej sytuacji cały proces ulega wydłużeniu.