Są już pierwsze zapowiedzi, kiedy będzie można zorganizować wesele i na ile osób. Będą obowiązywać specjalne zasady

Codzienne Społeczeństwo Dołącz do dyskusji (66)
Są już pierwsze zapowiedzi, kiedy będzie można zorganizować wesele i na ile osób. Będą obowiązywać specjalne zasady

Koronawirus: kiedy zorganizować wesele, skoro w dalszym ciągu branża ślubna jest praktycznie zamrożona? Rządzący zapowiadają jednak zmiany, umożliwiające powrót do względnej normalności w tym zakresie. Kiedy organizacja wesel znowu stanie się możliwa?

Kiedy zorganizować wesele? Koronawirus popsuł plany

Jak opisuje m.in. „Business Insider”, rządzący w końcu zbliżają się do jednoznacznej odpowiedzi na pytanie pt. „kiedy zorganizować wesele w dobie koronawirusa”. Wiceminister rozwoju Olga Semeniuk zapewniła we wtorek, że trwają prace nad przywróceniem możliwości organizacji wesel bez drastycznego limitu osób (do 50). Podaje się również prawdopodobną datę odmrożenia sektora weselnego, czyli 1 czerwca.

Jak przypomina źródłowy serwis, pod koniec kwietnia Minister Zdrowia tłumaczył, że

W tej chwili ceremonie ślubne mogą się odbywać, ale przy ograniczonej liczbie osób, a wesela nie są na razie zalecane. Nie rekomendujemy dużych spotkań tego typu co wesela czy imprezy towarzyskie

Wypowiedź jest cały czas aktualna. Zmiany wydają się konieczne, skoro coraz więcej sektorów życia wraca do normalności.

Odmrożenie branży ślubnej i weselnej – na jakich zasadach?

Informacja została przekazana podczas wideokonferencji z przedstawicielami branży ślubnej i weselnej. Wiceminister Olga Semeniuk zastrzegła oczywiście, że decyzja o odmrożeniu należy do ministra zdrowia i premiera, natomiast z uwagi na niemalże jednostajny sposób myślenia ogółu władz centralnych, datę 1 czerwca należy brać jak najbardziej serio.

Powodem odmrożenia ma być również ewaluacja i kontrola stanu epidemicznego, chociaż nie byłbym aż tak przekonany do tego, że wzrost zachorowań ma wpływ na odmrażane kraju – chyba że groteskowo wprost odwrotny. Wynika to raczej z konieczności, a nie adekwatnego działania – to się w zasadzie nie pojawiło na żadnym etapie rozwoju epidemii w Polsce.

Co istotne, branża weselna i ślubna będzie mogła przywrócić działalność, ale – jak wszyscy – na specjalnych zasadach. Wiceminister Semeniuk zaznaczyła:

Chcemy jak najszybciej opracować protokół z wytycznymi dot. bezpieczeństwa organizacji wesel i przekazać je do Ministerstwa Zdrowia oraz Głównego Inspektoratu Sanitarnego, aby był gotowy w każdej chwili do publikacji

Znając treść aktualnych wytycznych, wymierzonych w odmrażane sektory, niekoniecznie zalecenia co do organizacji wesel muszą być racjonalne i rozsądne. Zresztą, ciężko, by mogły działać.

Kiedy zorganizować wesele i jak to zrobić bezpiecznie?

Polskie tradycje weselne stoją w opozycji do wizji wprowadzania wszelkich obostrzeń i jestem pewny, że w zdecydowanej większości przypadków mało kto będzie się przejmował jakimikolwiek ograniczeniami. Przywracanie możliwości organizowania tradycyjnych wesel jest konieczne, ale trzeba jasno stwierdzić, że równa się to z powrotem do normalnych spotkań i kontaktów międzyludzkich, w których dystans społeczny zanika.

Ministerstwo Zdrowia zarekomendowało, by wesele mogło odbywać się do max. 50 gości, ale nie jestem w stanie sobie jednak wyobrazić, jakie szczegółowe finalne zalecenia mogłoby sugerować Ministerstwo Rozwoju (z pomocą Głównego Inspektoratu Sanitarnego), by nie były one odebrane jako żart. Odpowiednia wielkość sali? Bzdura.

Wprowadzenie obowiązku dystansu pomiędzy gośćmi weselnymi? Jeszcze bardziej absurdalne. Obowiązek noszenia rękawiczek i zakrywania nosa i ust? Powodzenia. No i trzeba pamiętać, że dzienna liczba zachorowań jest w dalszym ciągu alarmująco wysoka.