Kierowcy mogą już wkrótce słyszeć przez radio specjalne komunikaty. Powraca jeden z pomysłów

Moto Dołącz do dyskusji (17)
Kierowcy mogą już wkrótce słyszeć przez radio specjalne komunikaty. Powraca jeden z pomysłów

Zgodnie z przepisami zarówno kierowca samochodu, autobusu czy motorniczy tramwaju ma obowiązek przepuścić pojazd uprzywilejowany z włączonymi sygnałami świetlnymi oraz dźwiękowymi. W praktyce jednak nadal bywa różnie, dlatego posłowie chcą zmian – jeśli wejdą w życie, kierowcy usłyszą przez radio specjalny sygnał. To powrót do koncepcji trzeciego sygnału. 

Kierowcy usłyszą przez radio specjalny sygnał. Wraca stary pomysł

Jak zachować się na drodze, gdy nadjeżdża pojazd uprzywilejowany z włączonymi sygnałami świetlnymi i dźwiękowymi? Uczestnicy ruchu drogowego są zobowiązani ułatwić przejazd takiego pojazdu – w szczególności przez niezwłoczne zjechanie z drogi, a jeśli jest taka potrzeba – poprzez zatrzymanie się. Kierowcy powinni zatem co do zasady dojechać do krawędzi jezdni lub zjechać na pobocze, a jeśli to konieczne – zjechać na pas zieleni. Co istotne, kierowcy mogą chwilowo zjechać również np. na przystanek autobusowy (zachowując oczywiście ostrożność) czy do zatoki postojowej. Czasem – choć to zależy od sytuacji – ustąpienie pierwszeństwa polega na przyspieszeniu tak, by nie zmuszać pojazdu uprzywilejowanego do gwałtownego hamowania. Należy jednak przypomnieć, że niedopuszczalne jest natomiast wjeżdżanie na skrzyżowanie, gdy nie ma na nim miejsca do kontynuowania jazdy – to może bowiem utrudnić przejazd pojazdowi uprzywilejowanemu. Za nieustąpienie pierwszeństwa pojazdowi uprzywilejowanemu grozi mandat i punkty karne.

W praktyce jednak wciąż kierowcy często spowalniają przejazd pojazdów uprzywilejowanych, nie wiedząc jak się zachować lub nie zauważając, że taki pojazd w ogóle nadjeżdża. Z tego względu, jak informuje „Rz”, sejmowy zespół ekspertów ds. bezpieczeństwa ruchu wpadł na pomysł, jak ograniczyć to zjawisko.

Jeśli proponowane przez zespół zmiany wejdą w życie, kierowcy usłyszą przez radio specjalny sygnał. Byłby to tzw. trzeci sygnał – co ciekawe, koncepcja ta wcale nie jest nowa, ponieważ pierwsza inicjatywa tego rodzaju została zgłoszona przez grupę posłów jeszcze w lutym 2020 r.

Trzeci sygnał nawet, jeżeli radio będzie wyłączone

Jak nadawanie specjalnego sygnału miałoby wyglądać w praktyce? W karetkach, radiowozach i wozach strażackich miałyby zostać zamontowane specjalne urządzenia. Dzięki nim pojazdy uprzywilejowane mogłyby nadawać specjalny komunikat słowny „Uwaga! Pojazd na sygnale. Proszę ułatwić przejazd”. Usłyszałby go każdy kierowca, który ma zainstalowane radio – niezależnie od tego, czy akurat jest ono włączone, czy też nie.

Zgodnie z projektem sygnału nie mogłyby natomiast używać kolumny rządowe czy samochody SOP – możliwe jednak, że w toku prac taki zapis będzie dodany.

Czy trzeci sygnał faktycznie mógłby okazać się skuteczny? Trudno to ocenić, jednak z drugiej strony – sygnały dźwiękowe, których obecnie używają pojazdy uprzywilejowane, wydają się odpowiednio głośne. Komunikat radiowy mógłby jedynie – nadany odpowiednio wcześniej – uprzedzić kierowców, żeby byli gotowi na przepuszczenie pojazdu. Z drugiej strony może to wywołać odwrotny skutek w postaci zatamowania ruchu na skutek dezorientacji kierowców, którzy usłyszeli komunikat radiowy, ale jeszcze nie słyszą sygnałów dźwiękowych.