Kinoman.tv zamknięty z powodu masowych naruszeń prawa autorskiego

Gorące tematy Technologie Dołącz do dyskusji (426)
Kinoman.tv zamknięty z powodu masowych naruszeń prawa autorskiego

Kinoman.tv zamknięty z powodu masowych naruszeń prawa autorskiego – przed kilkoma godzinami taki komunikat pojawił się na jednej z najpopularniejszych polskich witryn udostępniających linki do seriali. Co zamiast Kinomana? 

Kinoman.tv postanowił zakończyć działalność ze względu na to, że wielu użytkowników wykorzystywało go do niecnych celów, dodając linki do treści objętych ochroną prawnoautorską. Więcej w stosownym komunikacie, dostępnym poniżej:

Pomimo zapisu w regulaminie, cześć użytkowników wstawia treści chronione prawem autorskim, po zgłoszeniu takiego materiału kasowaliśmy go w pierwszej kolejności a takim użytkownikom po upomnieniu blokowaliśmy możliwość dostępu do serwisu.

Niestety skala zjawiska się nie zmniejsza i jesteśmy zmuszeni do zawieszenia działalności strony kinoman.tv

Dziękujemy wszystkim użytkownikom serwisu.

Dalsze informacje wkrótce.
Zespół Kinoman.tv

Kinoman.tv zamknięty

Taka informacja wydaje się co najmniej zaskakująca. Wydawało się bowiem, że Kinoman.tv jest jednym z tych serwisów, których model biznesowy opiera się dokładnie na tym, że użytkownicy dokonują publikacji treści objętych prawnoautorską ochroną. Następnie serwis w ramach notice and takedown uwalniał się od tego typu odpowiedzialności, kasował takie pliki i „umywał ręce”, aż do czasu otrzymania kolejnego zgłoszenia.

Niewykluczone więc, że za decyzją twórców strony stoi jakaś udana batalia prawna, w toku której udało się udowodnić, iż model działania strony wykorzystuje niedoskonałości pozwalające na uwolnienie się od odpowiedzialności oraz fakt, iż materiały naruszające prawo autorskie są usuwane na przykład zbyt wolno. Trudno jest jednak prognozować jakie naprawdę są przyczyny zamknięcia strony.

Co zamiast Kinomana?

Dla wielu użytkowników serwisu informacja o zamknięciu kinoman.tv brzmi oczywiście niczym wyrok, ponieważ tylko tam oglądali nowe filmy i seriale, nawet nie wiedząc, iż zwykle pojawiały się tam one z naruszeniem prawa.

Tym niemniej istnieją w sieci miejsca, w których można legalnie oglądać seriale. Wśród polskich źródeł najbardziej znanymi są oczywiście Player.pl od TVN-u oraz ipla Polsatu, w której znajdziemy między innymi Miodowe Lata.

Przede wszystkim jednak fani dobrych, amerykańskich seriali powinni zaznajomić się z dwiema usługami, które niestety wprawdzie są odpłatne, ale jest to jakość, za którą warto płacić. Pierwszą z tych usług jest Netflix, który produkuje samodzielnie takie hity jak House of Cards, Stranger Things czy Narcos. Druga to HBO GO – platforma cyfrowa sieci HBO, która umożliwia oglądanie przebojów dobrze znanych z telewizji: Westworld, Gry o Tron, True Detective czy polskiego Paktu.

Coraz trudniej o nielegalne źródła dostępu do kultury w polskim internecie. Po masowym zamykaniu witryn takich jak iitv.info, scs.pl czy poprzedniej wersji Kinoman.tv, po zdjęciu Telewizjady, internauci muszą coraz bardziej przyzwyczajać się do odpłatnych, ale legalnych źródeł kultury masowej.