Płacisz podatki w którymś z tych miast? Masz szansę na… dużą wygraną

Podatki Dołącz do dyskusji (89)
Płacisz podatki w którymś z tych miast? Masz szansę na… dużą wygraną

Duże miasta są często poszkodowane, jeśli chodzi o wpływy z podatków. Osoby, które tam pracują (a nierzadko i mieszkają) rozliczają swoje PIT-y w rodzinnych miejscowościach, często położonych w pobliżu tych miast. Władze większych ośrodków, chcąc wpłynąć na decyzje takich osób, regularnie urządzają loterie podatkowe. W tym roku do grona tych miast dołączyła Łódź. 

Loterie podatkowe: dlaczego są organizowane?

Loterie podatkowe są organizowane przez coraz większą liczbę miast. W ten sposób władze dużych ośrodków miejskich zachęcają obywateli do wskazywania danego miasta w PIT.

Do tej pory duże ośrodki miejskie były (a w pewnej mierze nadal są) poszkodowane, jeśli chodzi o wpływy z podatków. Nie brakuje osób, które mimo że pracują w danym mieście, to podatki rozliczają gdzie indziej (zazwyczaj w znacznie mniejszej miejscowości znajdującej się całkiem niedaleko). Duże miasta zwyczajnie na tym tracą; ponoszą np. większe koszty utrzymania infrastruktury miejskiej, podczas gdy osoby korzystające z niej na co dzień nie dokładają swojej „cegiełki” w postaci podatków. Jeszcze gorzej, jeśli ktoś mieszka w danym mieście (ale np. nie jest zameldowany), ale w swoim PIT wpisuje rodzinną miejscowość.

Władze dużych ośrodków miejskich chcą walczyć z takimi praktykami. Nie dysponują jednak instrumentami prawnymi, które mogłyby wykorzystać w walce z tym zjawiskiem (w końcu podatnicy nie robią teoretycznie niczego niezgodnego z prawem). Starają się natomiast poradzić sobie w inny sposób. Coraz więcej dużych miast organizuje loterie podatkowe. Atrakcyjne nagrody mają skusić podatników do wskazywania właśnie tego miasta w swoich rozliczeniach.

Które miasta organizują loterie podatkowe? Dla przykładu – Gdańsk, Wrocław, Lublin, Gdynia, Rzeszów, Tarnów, a także mniejsze miejscowości, takie jak np. Bielsko-Biała. Teraz do tego grona dołącza również Łódź. Pierwsza loteria PIT w tym mieście może być dla podatników szczególnie zachęcająca – łączna pula nagród to 220 tys. zł. W innych miastach pula nagród wynosi zazwyczaj od kilkunastu do kilkuset tysięcy złotych.

Loteria PIT w Łodzi. Jakie są zasady?

Zasady loterii podatkowych, niezależnie od miasta, są do siebie zbliżone. Dla przykładu skupmy się na zasadach loterii PIT w Łodzi, jako że podatnicy będą mogli do niej przystąpić po raz pierwszy.

Udział w loterii będą mogły wziąć osoby, które w 2018 r. dokonały rozliczenia podatku w mieście innym niż Łódź. Drugi warunek jest bardzo łatwy do przewidzenia. W swoim PIT za rok 2019 będą musieli wskazać właśnie Łódź jako miejsce rozliczenia podatku. Osoby, które złożą rozliczenie za rok 2019 w okresie 4 listopada – 31 grudnia 2019 r. będą musiały dokonać zgłoszenia aktualizacyjnego na specjalnym formularzu (zaznaczając oczywiście Łódź).

W niektórych miastach zasady loterii podatkowych są nieco łagodniejsze. Udział mogą wziąć także osoby, które od lat rozliczają PIT w danym mieście. W takim przypadku władze miasta nie tylko zachęcają „nowych” podatników, ale i doceniają „starych”.