Już wiemy po co fałszywemu profilowi Lotto na Facebooku armia głuptasów – będą zarabiali na ich SMS-ach

Gorące tematy Zbrodnia i kara Dołącz do dyskusji (162)
Już wiemy po co fałszywemu profilowi Lotto na Facebooku armia głuptasów – będą zarabiali na ich SMS-ach

Wczorajsza historia o podszywaniu się pod Lotto bardzo szybko została skonsumowana przez oszustów. Wolą nie czekać aż Facebook w końcu obudzi się z letargu i skasuje ich fanpage, więc podali wyniki „konkursu”. 

Jest to oczywiście oszustwo. Mogę z całą pewnością i stanowczością używać tego słowa, choćby dlatego, że Totalizator Sportowy będący właścicielem marki Lotto stanowczo się od całej akcji odcina, jego znaki towarowe zostały wykorzystane bezprawnie. Otóż konkurs, o którym pisaliśmy wczoraj, wcale nie miał na celu

To zorganizowana akcja. Taka akcja, żebyście zapisali się do premium SMS

Otóż przed kilkoma minutami na fanpage’u pojawiło się rozwiązanie konkursu:

lotto01

Cztery spośród tych linków prowadzą do profili mniej lub bardziej wiarygodnych ludzi. Piąty z nich – zapewne widzicie – odróżnia się nieco od pozostałych. Jest uszkodzony w taki sposób, by Facebook automatycznie przekierowywał do naszego profilu. Adresaci konkursu, czyli osoby niedostatecznie „doświadczone” do tego stopnia, że postanowiły wziąć w nim udział, pewnie właśnie skaczą po salonie szukając szampana.

Kiedy jednak próbujemy zapoznać się z formularzem odbioru nagrody, szybko okazuje się na czym polegał sprytny plan.  Musimy wysłać nie jeden, a dwa SMS-y. Koszt każdego z nich to wedle danych operatorów 30 złotych z groszami. Jest ważne żeby o tym pamiętać, ponieważ naciągacze zadbali nawet o to, by pierwszy z wyników wyszukiwania numeru w Google sugerował, że wysłanie SMS-a jest darmowe.

konkurs

Firma Firesub pierwszym tropem dla prokuratury?

Może nie wyśmienitym, ale odnotowanym przez nasze statystyki ruchem cieszył się wczorajszy artykuł w panelu klienta strony Firesub.pl/Firesub.net. To firma, której oferta podsumowana jest słowami

Wysoka jakość leadów drogą do sukcesu!
U nas zarobisz dużą gotówkę, szybko i bez żadnych problemów.

Prawdę powiedziawszy nie rozumiem zbyt wiele ze strony głównej tej firmy, która napisana jest językiem nie zdradzającym żadnych konkretów. Z portfolio można jednak wyczytać, że specjalizuje się w oferowaniu usług, które obiecują dość hojne wynagrodzenia, lecz by zacząć z nich korzystać trzeba zacząć wysyłać SMS-y.

Trudno jest mi wywnioskować czy firma we własnym zakresie odpowiada za fanpage na Facebooku, czy robi to jeden z jej klientów, a może po prostu zainteresowała ją cała akcja w kontekście prowadzonej przez siebie działalności, ale… Gdyby prokuratura chciała rozwiązać problem facebookowych naciągaczy, być może FireMedia s.c. z siedzibą w: ul. Gałczyńskiego 20/1/32, 09-400 Płock, NIP: 774-321-21-34, będzie w stanie pomóc w identyfikacji odpowiedzialnych lub chociaż swoim doświadczeniem pomóc w tematyce będącej problemem niniejszego wpisu.

Art. 286. § 1. Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Osobiście mam nadzieję, że Policja podejmie stosowne działania w sprawie fanpage’y o Audi Lewandowskiego czy teraz Lotto Polska. Liczba oszukanych jest zapewne spora, a często niestety nie są to osoby, które są w stanie same bronić się we współczesnym świecie i otaczających go zagrożeniach.