W Lotto nareszcie można grać przez Internet. Sprawdziliśmy czy aby na pewno można to robić legalnie i bezpiecznie

Lokowanie produktu Podatki Technologie Zakupy Dołącz do dyskusji (86)
W Lotto nareszcie można grać przez Internet. Sprawdziliśmy czy aby na pewno można to robić legalnie i bezpiecznie

Czy zakłady przez Internet są w Polsce legalne? Gry LOTTO cieszą się niemalejącą popularnością. Chyba każdy Polak doskonale wie, na czym polegają poszczególne zakłady, ale czy wiedzieliście, że od niedawna można je oficjalnie zawierać również online? Trzeba jednak pamiętać, że nie każdy ma prawo do organizowania takich zakładów!

Kilkukrotnie nowelizowana ustawa hazardowa, z dnia 19 listopada 2009 r., dalej jako ugh, jest w tym względzie gwarancją legalności i bezpieczeństwa udziału w grach sprzedawanych przez Totalizator Sportowy Sp. z o. o. – spółkę Skarbu Państwa, właściciela marki LOTTO. W pewnych obszarach ma on całkowitą wyłączność i prawnie zagwarantowany monopol, na organizowanie legalnych zakładów. W niektórych innych typach gier losowych można ubiegać się o koncesję Ministra Finansów. Czy jednak jest jakaś znacząca różnica, między graniem w Lotto przez Internet, a klasycznym, kupionym stacjonarnie kuponem? Odpowiedzi wprost udziela nam wspomniana na wstępie ustawa:

Art. 2. 1. Grami losowymi są gry, w tym urządzane przez sieć Internet, o wygrane pieniężne lub rzeczowe, których wynik w szczególności zależy od przypadku. Są to: […]
Przepis ten, zrównuje klasyczny kupon z kuponem wirtualnym, następnie wymienia różnorakie typy gier losowych. Już na samym wstępie zastrzegłem, że nie każdy zakład internetowy jest sobie równy i tak samo bezpieczny. Przykładowo – gry karciane czy „cylindryczne”, mogą być prowadzone w kasynie, po uzyskaniu odpowiedniej koncesji. Jak jednak ustawa reguluje zakłady przez Internet? Odpowiedzi dostarczy nam art. 5 ust. 1b ugh:
Urządzanie gier hazardowych przez sieć Internet, z wyjątkiem zakładów wzajemnych i loterii promocyjnych, jest objęte monopolem państwa.

Czym są powyższe wyjątki?

W tym momencie powinno być już jasne, że zakłady organizowane przez Totalizator Sportowy, jako reprezentanta państwowego monopolu, są legalne z mocy samego prawa. Gwarantem bezpieczeństwa są natomiast wewnętrzne procedury oraz stosowne systemy informatyczne, które tworzą „system bezpieczeństwa”.
Pojawia się jednak pytanie czym jest zakład wzajemny i loteria promocyjna, czyli wspomniane przez ustawę wyjątki od całkowitego monopolu.
Pierwszą część odpowiedzi znajdziemy w art. 2 ust. 2 wspomnianej ustawy. Zakład wzajemny może występować więc jako totalizator, bądź zakład bukmacherski. Pierwszy z podtypów ustawodawca definiuje jako przewidywanie zmagań sportowych (ludzi bądź zwierząt), a ewentualna wygrana będzie zależała od sumy łącznie wpłaconych stawek. Drugi, polega na przewidywaniu zdarzeń, w tym zdarzeń wirtualnych, a wygrana zależna jest od umówionego między przyjmującym zakład a wpłacającym stawkę stosunku wpłaty do wygranej.
Definicję loterii promocyjnej, znajdziemy zaś w art. 2 ust. 1 pkt 10 ugh. Polega ona na nieodpłatnej szansie na wygraną (pieniężną lub rzeczową), na skutek zakupienia pewnego towaru bądź usługi lub innego dowodu udziału w grze. Przykładowo – kupując kawę marki X, mamy szansę otrzymać bon o wartości 1.000 złotych, jeżeli pod nakrętką znajdziemy rysunek sztabki złota.

Czy Lotto przez Internet jest legalne?

Tak – Totalizator Sportowy, właściciel marki LOTTO, jest wyłącznym organizatorem legalnych zakładów w internecie, poza przytoczonymi powyżej wyjątkami. Pozostałe formy gry również muszą działać w oparciu o koncesję, więc należy zachować ostrożność i zweryfikować czy konkretny podmiot na pewno ją ma – nielegalny zakład może oznaczać kłopoty.

Co daje nam to, że dany zakład jest legalny? Po pierwsze, zyskujemy pewność, że otrzymamy wygraną – o ile oczywiście uda nam się wygrać. Po drugie, nie musimy się martwić o to, jak Urząd Skarbowy potraktuje naszą wygraną. Tymczasem dochód z nielegalnego hazardu mógłby być kłopotliwy – w najlepszym razie, jeżeli źródło naszej wygranej nie wyjdzie na jaw, może spotkać nas karna stawka podatku dochodowego – 75% od dochodów z nieujawnionych źródeł. W najgorszym, ugh przewiduję karę 100% uzyskanej wygranej, niepomniejszonej o kwoty wpłaconych stawek. Tymczasem kodeks karny skarbowy dodatkowo przewiduje również grzywnę, w wysokości do 120 stawek dziennych.

Warto przy tym zaznaczyć, że zwykłe zakłady (np. między znajomymi) nie są w Polsce nielegalne. Tworzą one jednak co najwyżej tzw. zobowiązania naturalne. Oznacza to, że nie można dochodzić spełnienia świadczenia z takiego zakładu przed sądem. Z drugiej strony nie można odzyskać w świetle prawa zwrotu, za już spełnione świadczenie naturalne. Warto mieć więc na rozwadze, że egzekwowanie takich „towarzyskich zakładów” opiera się wyłącznie na zaufaniu i dobrej woli stron.