Masz kredyt w mBanku? Możesz odłożyć jego spłatę na pół roku, a wniosek złożysz przez internet

Finanse Firma Zdrowie dołącz do dyskusji (40) 16.03.2020
Masz kredyt w mBanku? Możesz odłożyć jego spłatę na pół roku, a wniosek złożysz przez internet

Edyta Wara-Wąsowska

Jest już pierwszy bank, który postanowił podjąć działania w związku z epidemią koronawirusa. Chcąc ulżyć kredytobiorcom w ciężkiej sytuacji, mBank umożliwia odłożenie części spłaty kredytu na pół roku. Co ważne, aby móc skorzystać z tej możliwości, nie trzeba będzie udawać się do placówki banku – wszystkich formalności można dopełnić on-line.

mBank umożliwia odłożenie spłaty kredytu na pół roku

Wielu kredytobiorców z pewnością czeka na to, co ogłosi Związek Banków Polskich i jakie decyzje w sprawie „wakacji kredytowych” zostaną podjęte przez banki. To szczególnie ważne dla przedsiębiorców – spora część z nich zastanawia się obecnie, w jaki sposób ratować swoją firmę i nie zbankrutować. Odłożenie spłaty kredytu pozwoliłoby wielu z nim na złapanie potrzebnego oddechu.

mBank postanowił jednak nie czekać – i już teraz umożliwia odłożenie spłaty kredytu. Osoby, które mają kredyt w mBanku muszą jednak pamiętać, że chodzi wyłącznie o ratę kapitałową – ratę odsetkową trzeba będzie spłacać na dotychczasowych zasadach. Nie zmienia to jednak faktu, że kredytobiorcy mogą za to liczyć na dłuższy niż przeciętnie okres wakacji kredytowych – zamiast standardowych trzech miesięcy, mBank umożliwia odłożenie spłaty kredytu na pół roku.

Kto będzie mógł skorzystać z propozycji mBanku? Przede wszystkim – mali i średni przedsiębiorcy, ale i klienci indywidualni. Odłożenie spłaty raty dotyczy też wszystkich kredytów spłacanych w ratach – a zatem zarówno hipotecznych jak i gotówkowych czy firmowych. To kolejna ważna wiadomość dla kredytobiorców.

Formalności można dopełnić przez internet

Co istotne w obecnej sytuacji, klienci mBanku nie muszą udawać się do placówki, by skorzystać z możliwości odroczenia spłaty rat. Klienci indywidualni mogą złożyć wniosek przez serwis transakcyjny mBanku. Będą mogli samodzielnie zdecydować o okresie odłożenia spłaty. Złożenie wniosku wymaga jedynie zaznaczenie wybranego okresu, kredytu oraz opcji „odroczenie spłaty kapitału”. Po wysłaniu wniosku zostanie on automatycznie zatwierdzony, a spłata kredytu – zawieszona. Tym samym formalności, których musi dopełnić kredytobiorca, są ograniczone do minimum. Wysłanie wniosku za pośrednictwem serwisu będzie możliwe od 16.03 od godz. 16:00.

Co z klientami z sektora MŚP? mBank podaje, że oni również będą mogli złożyć wniosek przez internet, za pośrednictwem serwisu mBank CompanyNet. Taka opcja ma być możliwa w najbliższych dniach.

Wydaje się bardzo prawdopodobne, że inne banki podejmą podobne decyzje – różnica może dotyczyć jednak maksymalnego okresu odłożenia spłaty rat kredytu. Na ten moment wydaje się mało prawdopodobne, by banki zgodziły się na odroczenie spłaty całych rat – a zatem także części odsetkowej.