Dzierżawa odkurzacza, pranie odzieży czy wynajem munduru. To sposoby na obejście minimalnej stawki godzinowej

Praca dołącz do dyskusji (35) 06.08.2018
Dzierżawa odkurzacza, pranie odzieży czy wynajem munduru. To sposoby na obejście minimalnej stawki godzinowej

Tomasz Laba

Nie mam wątpliwości, że gdyby ktoś zdecydował się zorganizować się mistrzostwa świata w kombinowaniu, nasi polscy przedsiębiorcy byliby faworytami do zwycięstwa. Potwierdzają to publikowane co jakiś czas doniesienia i raporty Państwowej Inspekcji Pracy.

Minimalna stawka godzinowa, która obejmuje również umowy cywilnoprawne, obowiązuje od początku 2017 roku. Niestety przedsiębiorcy prześcigają się w sposobach na ominięcie przepisów. W końcu nie po to zatrudnia się kogoś na umowie śmieciowej, żeby potem mu uczciwie płacić. Państwowa Inspekcja Pracy w pierwszym roku obowiązywania nowych przepisów skrupulatnie przyglądała się ich stosowaniu. Nieprawidłowości wykryto w co 4 kontrolowanej firmie.

PIP podaje, że przeprowadzono blisko 20 tysięcy kontroli, a nieprawidłowości wykryto w 27%  przypadkach kontroli. Aż 12% kontroli stwierdziło przypadki zaniżania lub w ogóle niewypłacania minimalnej stawki godzinowej. Najwięcej naruszeń wykryto w branży edukacja (36,5 %). Następnie agencje ochrony, agencje zatrudnienia, firmy sprzątające (35 %) W branży transportowej magazynowej naruszenie przepisów stwierdzono w 34,6 % kontrolowanych firm.

Minimalna stawka godzinowa 2018 to dla wielu wciąż marzenie

Warto przypomnieć, że zgodnie z rozporządzeniem w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2018 r., stawka ta od 1 stycznia 2018 roku wynosi 13,70 zł. Jest to oczywiście stawka brutto. Stawka netto wynosi nieco mniej niż 10 zł. Niektórzy przedsiębiorcy jednak chyba zbytnio przyzwyczaili się do tego, że pracowników zatrudnionych na umowach cywilnoprawnych można wykorzystywać w każdy możliwy sposób, również, jeżeli chodzi o wysokość wynagrodzenia.

Dlatego właśnie w wielu firmach, zwłaszcza tych. w których stwierdzono najwięcej naruszeń, niejako standardem jest obciążanie pracowników przeróżnymi kosztami. Chodzi na przykład o wynajem munduru, wynajem obuwia do pracy czy opłaty za pranie tej odzieży. Pracownicy firm sprzątających nie są zbytnio zdziwieni (ale oburzeni już z pewnością są), gdy pracodawca potrąca im raty za dzierżawę odkurzacza czy innych urządzeń. Innym sposobem na obejście przepisów jest naliczanie kar za nawet kilkuminutowe spóźnienia do pracy (a często zdarza się, że jest to nawet 50 zł za każdą minutę). Najłatwiej jednak nie prowadzić szczegółowej ewidencji godzin pracy pracownika, a nawet jej fałszowanie.

35 odpowiedzi na “Dzierżawa odkurzacza, pranie odzieży czy wynajem munduru. To sposoby na obejście minimalnej stawki godzinowej”

  • Prawa ekonomiczne są takie,że jak się coś nie opłaca,to się zwija firmę albo coś się modernizuje,a nie szuka się sposobu by z kogoś zrobić niewolnika.

   Prawda jest taka,że jak niewolników brakło to rząd Januszy poratował interwencją w rynek sprowadzając Ukraińców,Hindusów,Nepalczyków itd. I planuje sprowadzać kolejnych.

   • Jedyna pociecha że nie sprowadzili nam beżowych pontoniarzy, w tym wybitnych lekarzy i inżynierów. specjaliści od ubogacania po dokonanym desancie, zapewne z żalu i rozpaczy zasiedlili ochoczo ziemie nordyków i całą resztę na zachód oraz południe i północ od nich…Tu na pewno byłyby protesty – z powodu za niskiego socjalu.

 1. Jednym z przykładów omijania obowiązku wypłaty stawki godzinowej na umowie zleceniu jest wpisywanie na papierze, że zleceniobiorca otrzymuje minimalną stawkę godzinową i fizyczna wypłata do ręki stawki mniejszej niż minimalna wymagana przez obowiązujące przepisy.
  Jak powszechnie wiadomo papier wszystko przyjmie więc wystarczy wpisać na papierze, że zleceniobiorca otrzymał te 13,70 brutto a w rzeczywistości dać sporo mniej.
  Tym samym zleceniobiorca może otrzymać w kwocie netto zamiast niecałych 10 złotych netto za każdą przepracowaną godzinę np: 7zł netto. Na papierze oczywiście jest wpisane to co być powinno by było zgodnie z prawem.

 2. Czekam tylko na komentarze Januszy przedsiębiorców w stylu „praca jest warta tyle ile ktoś jest w stanie za nią zapłacić”, albo „Robią tak bo to państwo okrada nas z pieniędzy i każe płacić podatki „. Na wszystko znajdą jakąś wymówkę byle by nie płacić albo płacić głodowo mało i kupić sobie co roku nowe auto i 3 razy wyjechać na wakacje. Kiedy w tym kraju zacznie być normalnie… Jak Cię nie stać żeby zatrudnić pracownika na normlanych warunkach to pracuj sam albo zakończ tą firmę skoro nie jest rentowna. Większość niestety chce w 5 lat zarobić na dom 3 samochody i żyć jak król. ehh

 3. Czytając artykuły takie jak ten zastanawiam się czy na pewno chcę wrócić z emigracji. Cały czas ten sam burdel i głodowe stawki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *