Mistrzostwa Polski w Heroes III. Jakie wymogi trzeba spełnić, by móc nadać tytuł Mistrza Polski?

Codzienne Technologie Dołącz do dyskusji (664)
Mistrzostwa Polski w Heroes III. Jakie wymogi trzeba spełnić, by móc nadać tytuł Mistrza Polski?

Mistrzostwa Polski w Heroes III ruszyły po raz drugi w historii. Zapisy w dwa dni przebiły wynik z zeszłego roku – na liście u organizatora jest już ponad pół tysiąca osób. Kultowa gra przeżywa prawdziwy renesans – tylko czy organizatorzy mają prawo nadawać tytuł Mistrza Polski?

W 2018 roku po raz pierwszy usłyszałem o tym, że odbywają się Mistrzostwa Polski w Heroes III. Byłem tym mocno zdziwiony oraz podekscytowany – gra ma już swoje lata, czy taki projekt może wypalić? Okazało się, że pierwsze Mistrzostwa były wielkim sukcesem – ponad 500 graczy wzięło udział w zmaganiach. W tym kontekście zacząłem się zastanawiać na ile taki tytuł jest zgodny z polskim prawem. Potrzeba zgody Ministra? Zezwolenia? Związku sportowego? Czy w ogóle można uznać to za rozgrywki sportowe, skoro np. w UK brydż nie jest sportem?

Kto może nadać tytuł Mistrza Polski?

Okazuje się jednak, że tytuł Mistrza Polski w danej dyscyplinie może nadać… Każdy. Tak samo każdy może zorganizować Mistrzostwa Polski albo Puchar Polski. Warunek jest zasadniczo jeden – nie może istnieć Związek Sportowy w danej dziedzinie. Zgodnie z art. 13 ustawy prawo sportowe, jeżeli taki związek istnieje, to on posiada wyłączne uprawnienia do organizowania tego typu zmagań. Cóż – w piłkę nożną lub koszykówkę nie zrobicie Mistrzostw Polski na własnym podwórku.

Pojawia się jednak problem – co w sytuacji, gdy ktoś organizuje konkurencyjną imprezę o ten sam tytuł? Łatwo wyobrazić sobie sytuację, w której konkurencyjna grupa ludzi, chce zorganizować własne, nieoficjalne Mistrzostwa Polski. Ponieważ prawo tego nie zakazuje, postanowiłem o taką ewentualność spytać samego organizatora Mistrzostw Polski w Heroes III, Mateusza Jarzembskiego:

„To bardzo ciekawe case study. Warto zwrócić uwagę, że ta „siła” tytułu jest zbudowana zupełnie oddolnie. Nikt nie narzuca ci prawnie: uznawaj Dawidu91 za Mistrza Polski pod karą grzywny. Skądinąd uważam za słuszne, że to właśnie z ramienia Jaskini Behemota – najstarszego polskiego serwisu o Heroes III – ten tytuł jest nadawany. Co gdyby teraz dowolna inna organizacja ogłosiła Mistrzostwa Polski? Myślę, że spotkałoby się to z natychmiastowym ostracyzmem całego community.”

Mistrzostwa Polski w Heroes III – zapisy

Do rozgrywki może dołączyć każdy, zapisy trwają do 28 marca do północy. Ponieważ nie ma wpisowego, można ot tak po prostu się zapisać i mierzyć z najlepszymi graczami z Polski. Mecze rozgrywane są online, w związku z tym jakiekolwiek koszta (oprócz czasu) również odpadają. W zeszłym roku jedynie finaliści grali na żywo, w studiu e-sportowym. Tym razem będzie to zarówno finał jak i mecz o trzecie miejsce. Pozostaje tylko odkurzyć swoje umiejętności i spróbować swoich sił. Sam również nie odmówię sobie tej przyjemności.