ZUS sam przeliczy na korzystniejszych zasadach czerwcową emeryturę. To może być nawet kilka stówek więcej

Państwo Praca Prawo dołącz do dyskusji (4) 07.09.2021
ZUS sam przeliczy na korzystniejszych zasadach czerwcową emeryturę. To może być nawet kilka stówek więcej

Jolanta Szymczyk-Przewoźna

Czerwiec nie był dobrym miesiącem do przechodzenia na emeryturę. Czerwcowi emeryci tracili na sposobie przeliczania. W sierpniu prezydent podpisał ustawę, która to zmieni. ZUS sam przeliczy czerwcową emeryturę na korzystniejszych zasadach. Prezes ZUS zapowiedziała, że nie trzeba składać wniosku. Niektórzy emeryci dostaną nawet kilkaset złotych miesięcznie więcej.

Niektórzy emeryci dostaną nawet kilkaset złotych więcej

Nowelizacja przepisów ma rozwiązać problem czerwcowych emerytur. Prz ich przeliczaniu będą uwzględniane dodatkowe waloryzacje kwartalne. Stare przepisy pozbawiały tego korzystnego rozwiązania czerwcowych emerytów.

„Kluczowe jest to, że waloryzacje kwartalne, szczególnie za pierwszy kwartał roku są bardziej korzystne niż waloryzacja roczna. Zgodnie z ustawą osobom, którym zostały przyznane emerytury w czerwcu tego roku świadczenia zostaną przeliczone z urzędu. Oznacza to, że osoby te nie będą musiały składać wniosku o przeliczenie emerytur” wyjaśniła w rozmowie z PAP, prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Czerwiec już nie będzie gorszy niż lipiec

Zmiana zasad przeliczenia emerytury nie dotyczy tylko tegorocznych emerytów czerwcowych. Od tej chwili każdy kto osiągnie wiek emerytalny w czerwcu i zechce przejść na emeryturę, będzie to mógł zrobić, bez obaw. Jego emerytura nie będzie niższa, niż na przykład kolegi z biura, który złoży taki wniosek w lipcu. Jak podała prezes ZUS, lipcowe emerytury były o 12 procent wyższe od czerwcowych. Emeryci majowi cieszyli się świadczeniem wyższym od czerwcowych o 5 procent. Prof. Uścińska powiedziała PAP, że jej pracownicy odradzali klientom składanie wniosków w ZUS w czerwcu. Co roku wpływało to na zmianę decyzji kilkunastu tysięcy osób.

„Daje to nawet kilkaset złotych miesięcznie więcej, w zależności od wysokości emerytury” wylicza prezes ZUS.

Obowiązujące do sierpnia przepisy były niesprawiedliwe. Zmiana obejmuje także emerytury i renty przyznane po członkach rodziny, którzy zmarli po 31 maja tego roku. Przeliczone będą świadczenia przyznane tak na wniosek ubezpieczonego, jak i z urzędu. Dzieje się tak, w przypadku renty z tytułu niezdolności do pracy. W tym wypadku ZUS po rencie może bez wniosku przyznać emeryturę.

W każdym przypadku ZUS na przeliczenie czerwcowych świadczeń ma 30 dni od wejścia w życie przepisów. Przeliczenie obejmie nie tylko emeryturę w kolejnych miesiącach. ZUS wypłaci wyrównanie. Naliczy je od za czas od momentu nabycia prawa do emerytury, ale nie wcześniej, niż od 1 czerwca 2021 roku.