Niemcy zalegalizują marihuanę. Posiadanie do 30 gramów marihuany ma być legalne

Prawo Zagranica Dołącz do dyskusji
Niemcy zalegalizują marihuanę. Posiadanie do 30 gramów marihuany ma być legalne

Niemiecki resort zdrowia zapowiedział, że Niemcy zalegalizują marihuanę. Jej posiadanie będzie dozwolone na terytorium całego kraju. Depenalizacja będzie możliwa do 30 gramów substancji. To kolejne po Luksemburgu europejskie państwo, które planuje zalegalizować oraz depenalizować posiadanie marihuany. Które konopie są natomiast legalne w Polsce?

Niemcy zalegalizują marihuanę

Posiadanie niewielkich ilości marihuany w niektórych państwach (tj. Austria, Luksemburg, Chorwacja czy Czechy) nie wiąże się z jakimikolwiek konsekwencjami natury prawnej. Należy jednak rozróżnić depenalizację od pełnej legalizacji. Obecnie jedynie na terytorium Malty marihuana jest legalna. Teraz kolejny krok chcą wykonać niemieckie władze.

W listopadzie ubiegłego roku na łamach Bezprawnika informowaliśmy, że marihuana w Niemczech wkrótce może zostać zalegalizowana. Był to jeden z pierwszych głośniejszych postulatów nowo wybranej koalicji rządzącej.

Nowelizacja niemieckiego prawa miałaby umożliwić kontrolowaną dystrybucję konopi indyjskich wśród dorosłych. Będzie prowadzona w specjalnych, licencjonowanych sklepach. Eksperci są zgodni, że uregulowanie oraz usystematyzowanie sprzedaży konopi pozwoli na znaczne ograniczenie wpływów czarnego rynku. Z entuzjazmem zwracają się również w kierunku prognozowanych przychodów państwa z tego tytułu. Szacuje się bowiem, że uregulowanie sprzedaży marihuany, a zatem również opodatkowanie, może przyczynić się do wygenerowania nawet 1 mld euro zysku dla niemieckiego fiskusa.

W niedalekiej przyszłości konopie indyjskie oraz tetrahydrokannabinol (THC) nie będą już dłużej klasyfikowane jako narkotyki.

Wciąż nie do końca wiadomo jaką wartość będzie mogło mieć maksymalne stężenie THC w sprzedawanej marihuanie. Prawdopodobnie będzie wynosiło ok. 15 proc. Dodatkowo inne będzie dozwolone stężenie dla osób pomiędzy 18 a 21 rokiem życia – ma mieć wówczas maksymalnie 10 proc. Ponadto poinformowano, że sklepy, które będą w ofercie posiadały produkty zawierające marihuanę lub będą sprzedawały ją w czystej postaci, będą musiały znajdować się w stosownej odległości od szkół i innych placówek edukacyjnych.

Domowa hodowla także będzie dozwolona, jednak w ograniczonym zakresie. Każdy dorosły będzie mógł hodować do dwóch roślin konopi indyjskich.

Które konopie są legalne w Polsce?

Powiedzenie w Polsce jak w lesie nie wzięło się znikąd. Podczas gdy w niemalże całej Europie odchodzi się od karania za posiadanie niewielkich ilości marihuany zawierającej THC, to w Polsce w dalszym ciągu jest to przestępstwem. W dalszym ciągu nad Wisłą posiadanie suszu konopnego zawierającego choćby najmniejsze ilości THC (powyżej 0,2 proc.) grozi karą pozbawienia wolności od roku do nawet 10 lat.

Jakie konopie zatem można w Polsce posiadać? Konopie dzielimy na siewne (Cannabis sativa L) oraz indyjskie (Cannabis indica Lam.). Siewne mają w składzie głównie CBD, które jest w naszym kraju w pełni legalne. Wprawdzie w konopiach siewnych THC również występuje, lecz w tak niskim stężeniu (o,2 proc.), że jest zupełnie marginalizowane.

Drugim gatunkiem są konopie indyjskie, które są w Polsce całkowicie nielegalne. Stężenie THC w tym gatunku znacznie przekracza 0,2 proc. Jedyną szansą na legalne posiadanie konopii indyjskich w Polsce jest dostanie ich na receptę. Jest to możliwe od 1 listopada 2017.

Istnieją jeszcze konopie dzikie, które są najmniej znane. Stanowią one hybrydę konopi indyjskiej oraz przemysłowej, z niską zawartością THC.