Przedsiębiorcy muszą przygotować się na wiele zmian, które wprowadza Polski Ład od przyszłego roku. Warto jednak pamiętać, że niektóre nowe rozwiązania zaczną obowiązywać też w 2023 r. Przedsiębiorcy muszą wiedzieć, że obowiązkowe będzie przesyłanie ksiąg rachunkowych, a w niektórych przypadkach – również ewidencji środków trwałych. To jednak nie wszystko.
Obowiązkowe przesyłanie ksiąg rachunkowych i nie tylko. Jeszcze więcej obowiązków dla przedsiębiorców
Większość zmian wprowadzanych w ramach Polskiego Ładu zacznie obowiązywać już w przyszłym roku. Niektóre rozwiązania zostaną jednak wdrożone w życie dopiero od 2023 r. Jak przypomina Grant Thornton, jednym z nich jest obowiązkowe przesyłanie ksiąg rachunkowych do urzędu skarbowego. Nowy obowiązek będzie obejmował zarówno osoby fizyczne prowadzące działalność jak i osoby prawne, przy czym osoby fizyczne będą musiały przesyłać księgi rachunkowe co miesiąc lub kwartał oraz – po zakończeniu roku podatkowego, natomiast osoby prawne – jedynie raz w roku. Księgi będą musiały być przekazywane elektronicznie, w formacie JPK_KR lub JPK_PKPIR (jeśli osoba fizyczna prowadzi PKPIR zamiast ksiąg rachunkowych).
Paradoksalnie wszystko wskazuje na to, że osoby fizyczne będą mieć więcej nowych obowiązków niż osoby prawne. Niektórzy podatnicy PIT będą musieli również przesyłać do urzędu skarbowego ewidencję środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Podatników CIT taki obowiązek nie obejmie. Dodatkowo należy podkreślić, że osoby prawne będą przesyłały JPK_KR tylko po zakończeniu roku podatkowego.
Obowiązkowe przesyłanie ksiąg rachunkowych to jednak nie tylko nowe obowiązki dla przedsiębiorców, ale również – nowe możliwości dla skarbówki. Jak podkreśla Grant Thornton, skarbówka zyska informacje o wszystkich zdarzeniach gospodarczych, które wystąpiły u podatnika. To z kolei oznacza, że łatwiejsze będzie np. wychwycenie nietypowych transakcji – czy też takich o znacznej wartości. Co więcej, warto również zwrócić uwagę na fakt, że Ministerstwo Finansów będzie mogło – za pomocą rozporządzenia – określić dodatkowe dane, które podatnicy powinni wykazywać w ramach JPK_KR. To w zasadzie prosta droga do tego, by zażądać od podatników właściwie każdej pożądanej przez MF informacji.
Polski Ład to obawy nie tylko o nowe obciążenia i obowiązki
Warto przy okazji zaznaczyć, że nowe obowiązki i obciążenia, które wprowadzane są dla przedsiębiorców w ramach Polskiego Ładu, to nie jedyne problemy, z jakimi muszą zmierzyć się właściciele firm. To także niepewność co do interpretacji nowych przepisów czy – w wielu przypadkach – konieczność poszukiwania obsługi księgowej i prawnej. Nowe przepisy mogą również znacząco utrudnić pracę biurom rachunkowym, księgowym i doradcom podatkowym, którzy będą musieli na czas przyswoić wszystkie nowe regulacje.