Odwołanie od decyzji administracyjnej – o czym należy pamiętać

Prawo Dołącz do dyskusji
Odwołanie od decyzji administracyjnej – o czym należy pamiętać

Postępowania administracyjnego nie należy się bać. Odwołanie od decyzji administracyjnej to środek zaskarżenia uregulowany w Kodeksie postępowania administracyjnego. Kto może je wnieść oraz w jakich okolicznościach można je złożyć? 

Czy nam to się podoba czy nie, to z decyzjami administracyjnymi spotykamy się non stop. W pierwszej kolejności należy ustalić co możemy określić mianem decyzji administracyjnej. W uproszczeniu jest to orzeczenie organu administracji publicznej, które zostało wydane przez organ w konkretnej sprawie, w określonych indywidualnych okolicznościach faktycznych. Jak wspomniałem powyżej została uregulowana przez ustawodawcę w przepisach postępowania administracyjnego. Co istotne, decyzje rozstrzygają sprawy do istoty w całości lub w części. Mimo, że jest indywidualnym aktem administracyjnym, to wydawana jest na podstawie przepisów prawa powszechnego.

Odwołanie od decyzji administracyjnej

Od niekorzystnej dla nas decyzji – zgodnie z przepisami postępowania administracyjnego – możemy wnieść odwołanie. Odwołanie będące środkiem zaskarżenia należy traktować jako żądanie weryfikacji poprawności rozstrzygnięcia wydanego przez organ pierwszej instancji. Należy pamiętać o dwóch wyjątkach. Nie można bowiem wnieść odwołania od decyzji wydanej w pierwszej instancji przez ministra, jak również SKO. W obu przypadkach właściwą drogą odwoławczą będzie wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy.

Do wniesienia odwołania uprawnione są strony postępowania administracyjnego. Warto jednak podkreślić, że odwołanie może wnieść również osoba, która nie brała dotychczas udziału w postępowaniu, a jest jednak stroną w myśl art. 28 k.p.a. Podmiotami na prawach strony są m.in. prokurator, Rzecznik Praw Obywatelskich, Rzecznik Praw Dziecka czy organizacje społeczne.

Jak wskazują przepisy postępowania, a konkretnie art. 128 k.p.a. wnosząc odwołanie nie jesteśmy zmuszeni do szczegółowego uzasadnienia swojego stanowiska. Składając odwołanie informujemy organ o swoim niezadowoleniu z decyzji wydanej przez organ pierwszej instancji. Z pewnością precyzyjne uzasadnienie żądań, które zamierzamy podnieść w odwołaniu może zwiększyć nasze szanse na uzyskania zadowalającej nas decyzji administracyjnej. Choć postępowanie przed organami administracji publicznej jest zdecydowanie mniej sformalizowane niż to przed sądami powszechnymi, to warto pamiętać, że dokładne przedstawienie naszych żądań oraz opisanie okoliczności faktycznych może nam tylko pomóc. W treści odwołania powinniśmy także wskazać naruszenia, których dopuścił się organ pierwszej instancji wydając decyzję. Musimy także pamiętać o kwestiach formalnych, tj. podpis, wskazanie zakresu oraz osoby, która skarży decyzję.

Termin na wniesienie odwołania

Na wniesienie odwołania od decyzji administracyjnej mamy 14 dni od dnia, w którym doręczono nam decyzję. Gdy nie uda nam się zachować wskazanego powyżej terminu, a mimo to będziemy chcieli skarżyć otrzymaną decyzję, to w pierwszej kolejności powinniśmy dokonać przywrócenia terminu. Organ przywróci nam termin, o ile tylko uprawdopodobnimy, że uchybienie nie nastąpiło z naszej winy.

Odwołanie od decyzji administracyjnej wnosimy do organu odwoławczego właściwego dla organu, który wydał decyzję. Należy przy tym pamiętać, że wnosimy je za pośrednictwem organu pierwszej instancji. Tym samym, przy sporządzaniu odwołania należy wskazać oba te organy. Jeśli decyzję wydała rada gminy lub burmistrz, to organem odwoławczym będzie samorządowe kolegium odwoławcze (SKO). Inaczej niż w przypadku postępowania cywilnego sam adresat nie będzie aż tak istotny. Gdyby nawet stało się tak, że wniesiemy odwołanie do niewłaściwego organu, wówczas organ ten będzie zobowiązany do przekazania naszego odwołania do prawidłowego adresata. Ponadto, wniesienie odwołania od decyzji do niewłaściwego organu nie będzie skutkowało uchybieniem terminu.